Tüm Detaylarıyla Türkiye’deki Sanat Yarışmaları

Genç sanatçıların geniş sanat çevreleri tarafından tanınmalarında önemli bir rolü olan sanat yarışmaları ve sergileri, sanat üretiminin devamlılığı konusunda da ciddi bir destek sunuyor.

Sanatçılar için önemli bir rehber niteliğinde olan, Türkiye’nin önde gelen sanat yarışmaları içeriğimizi 2022 yılı programı açıklanan yarışmalarla güncellemeye devam ediyoruz.

Mamut Art Project 2022

Güncel sanatta yılın umut vadeden sanatçıları için benzersiz bir keşif alanı olmayı başaran Mamut Art Project, sanat kariyerinin başında olan bağımsız yeteneklerin çalışmalarını koleksiyonerler, küratörler, galeriler, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle buluşturuyor.

Ödüller
– Bağımsız sanatçılara katılım olanağı: Sanatçı, kimseye bağlı olmadan, fuar çapında bir sergide kendine özel alanlarda eserlerini sergileyebilecek.
– Sanatçılara danışmanlık desteği: Başvuru sürecinden, sergi sonuna kadar tüm sanatçılara Mamut Art Project ekibi tarafından danışmanlık desteği sağlanacak.
– Network: Sanatçılar, etkinliğe davetli ve Mamut takipçisi olan birçok galeri sahibi, küratör ve koleksiyoner ile bir araya gelecekler.
– Sanatseverler ile direkt iletişim: Sanatçılar, sanatseverler ile birebir iletişim halinde olacağından eserleri ile ilgili gelebilecek soruları, yorumları kendileri duyup, cevaplayabilecekler.
– Galeri standartlarında sunum alanı.
– PR ve pazarlama: Sergi için yapılacak olan PR ve Pazarlama çalışması sanatçıların kendilerini tanıtması için müthiş bir fırsat yaratacak.
– Katalog: Seçilen sanatçılar ve eserleri katıldıkları edisyona özel sergi kataloglarında yer alacak.
– Dijital ve sosyal mecralarda yer alma ve etkileşim: Seçilen sanatçıların eserleri ve özgeçmişleri Mamut Art Project sitesinde ve sosyal ağlarda yer alacak ve sanatçılara, özel davet gecesi ve sonrasında, kısa zaman içerisinde birçok sanatsever ile tanışabilme imkanı yaratılacak.
– E-mail duyuruları: Sergi için yapılacak e-mail duyuruları sanatçıların kendilerini tanıtmalarında büyük destek sağlayacak.

Başvuru Koşulları
– Sanatçılar, Mamut Art Project sergisinde, başvuru sürecinde sunacağı eserlerin birebir aynısını sergilemek zorundadır (seriye uygunluğa göre sonradan eklemeler yapılabilir).
– Sergiye sadece orijinal sanat eserleri kabul edilecektir.
– Sanatçıların stand paylaşması kolektif çalışma olmadığı sürece mümkün değildir.
– Sanatçılar eserlerini sergi tarihinden 2 gün önce sunum alanına kendi imkanları ile getirmelidir.
– Sanatçılar satışı yapılmamış eserlerini sergi bitiminde mekandan almak ile yükümlüdür.
– Başvuru formlarında özgeçmiş ve eser bilgileri kısmını özenle doldurulması rica edilir.
– Projeye kabul edilecek başvurularda hiç bir yaş ya da eğitim sınırlaması yoktur.
– Fiyatlandırma, Mamut Art Project satış direktörü ile birlikte yapılacaktır.

Jüri
Esra A. Aysun, Mehmet Ali Bakanay, Antonio Cosentino, Nazlı Pektaş ve Moiz Zilberman

Başvuru Tarihleri
28 Mayıs – 6 Temmuz 2022

Sergi Tarihleri
26-30 Ekim 2022, Yapı Kredi bomontiada

Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının düzenlediği Genç Sanat yarışması, günümüz sanatının başlıca dinamikleri olan fotoğraf, video, yerleştirme, yeni medya, resim, çizim, obje vb. üretimleri, ülkemizdeki güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek amacıyla düzenlenmektedir. Yarışma aynı zamanda yaratıcı genç sanatçıların keşfedilmesini, yenilikçi üretimleri arttırmayı ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini hedefler.

Ülkemizdeki güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek amacıyla 2022 yılı içerisinde düzenlenecek olan “Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması”nın kavramsal çerçevesi; Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60. yıldönümü olması münasebetiyle, Tanpınar’ın “Her Şey Yerli Yerinde” dizesi olarak belirlenmiştir.

Ödüller
– 5 adet 18.000 TL Başarı Ödülü, 5 adet 9.000 TL Mansiyon Ödülü, 30 adet 2.000 TL Sergileme ödülü verilecektir.

Başvuru Koşulları
– Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında ülkemiz ve YÖK denkliği olan yurtdışındaki üniversitelerin; Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu (önlisans), Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ile uygulamalı sanat eğitimi veren Eğitim Fakültelerinin lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) düzeyde eğitim gören ve 2021-2022 öğrenim yılları içerisinde mezun olan 35 yaş ve altı (36 yaşından gün almamış) T.C. vatandaşı katılımcılara açıktır.
– Önlisans/ lisans eğitimini yukarıda belirtilen fakültelerde tamamlayan ancak lisans/ lisansüstü eğitimine farklı fakülte/enstitülerde devam eden kişilerin katılımı ancak hâlihazırda öğrenim gördükleri üniversitelerden güncel öğrenci belgesinin yanında lisans diplomalarını beyan etmeleri durumunda kabul edilecektir. Ayrıca yukarıda belirtilen fakülteler dışında öğrenim gören ancak güzel sanatlar eğitimi veren farklı fakülte ve enstitülerden ders alan öğrenciler transkriptlerini beyan etmek şartıyla yarışmaya katılabilirler.
– Yarışma; video, fotoğraf, yerleştirme, yeni medya, grafik, resim, seramik, baskı, heykel ve karışık teknik gibi görsel sanatın tüm ifade biçimlerine açıktır.
– Her katılımcı daha önce herhangi bir yarışmada (sosyal medya, youtube v.b platformlarda düzenlenen yarışmalar da dâhil) ödül almamış ya da sergilenmemiş ve son iki (2) yıl içerisinde üretilmiş kendilerine ait özgün bir (1) adet eser ile yarışmaya katılabilir.

Başvuru hakkında ayrıntılı bilgiye gorselsanat.ktb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi
1 Ağustos 2022 saat 08.30 – 5 Eylül 2022 saat 09.00 arası

Sergi Tarihleri
1-23 Ekim 2022

BASE 2022

BASE Türkiye’nin ortak Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlar sergisi. Türkiye genelinde tüm Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik, tekstil bölümlerinden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmayı hedefleyen BASE, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlıyor. Türkiye’nin gelecek sanatçı nesline ışık tutacak olan Base, aynı zamanda galeri, koleksiyonerler, sanatseverlerin ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor.

Jüri Üyeleri
Baha Toygar, Fulya Çetin, Ayda Elgiz Güreli, Derya Yücel, Erdal Duman, Sinem Yörük, Melis Terzioğlu, Erinç Seymen, Işıl Eğrikavuk, Berat Işık, Farah Aksoy, Haldun Dostoğlu, Ayça Telgeren

Başvuru Koşulları
-Türkiye’deki üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, geleneksel Türk sanatları, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam ve seramik, tekstil bölümlerinden 1 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında mezun olan/olacak lisans ve lisansüstü öğrencisi olmak.
-Özel veya zorunlu sebeplerle mezuniyeti Ocak 2023 yılında gerçekleşenlerin başvurusu da değerlendirmeye alınacak.

Başvuru Tarihi
15 Nisan – 1 Haziran 2022

Sergi Tarihi
28 Eylül – 2 Ekim 2022

Nuri İyem Resim Ödülü

2006 yılından beri Evin Sanat Galerisi tarafından verilen Nuri İyem Resim Ödülü, büyük usta Nuri İyem’i anmak ve Türkiyeli genç ressamları desteklemek amacını taşıyor. Nuri İyem Resim Ödülü 2022, Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi iki aşamalı başvuru formatında katılımcılara açılacaktır.

Ödüle başvurmak isteyenlerin, ilk olarak 5 – 15 Mayıs 2022 tarihlerinde, başvuru formunu çevrimiçi olarak eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Ardından açıklanacak listede yer alan katılımcılardan; eserlerini 25 Mayıs – 3 Haziran 2022 tarihleri arasında, Evin Sanat Galerisi adresine teslim etmeleri istenir.

Jüri Üyeleri
Fırat Arapoğlu, Gamze Büyükkuşoğlu, Cansen Ercan, Memet Güreli, Ümit İyem, Prof. Dr. Erhan Karaesmen, Temür Köran, Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu ve Feyyaz Yaman

Ödüller
– Ödül alan sanatçıya 15.000 Türk Lirası’nın yanı sıra, Ödül Belgesi ile Nuri İyem Resim Ödülü’nü simgeleyen ve Prof. Rahmi Aksungur tarafından özel olarak üretilen bronz heykel verilecektir.
– Ödül kapsamında, 2019 yılından itibaren Evin Sanat Galerisi’nin kurucusu Evin İyem’in anısına Evin İyem Jüri Özel Ödülü verilmektedir. Bu ödül Nuri İyem Resim Ödülü’nü alan eser veya eserler dışında, jürinin belirleyeceği başka bir esere verilmektedir.
– Evin İyem Jüri Özel Ödülü’nü alan sanatçıya 7.500 Türk Lirası’nın yanı sıra Ödül Belgesi ile birlikte Evin İyem Jüri Özel Ödülü’nü simgeleyen ve Nasip İyem yapıtının, ödüle özel hazırlanmış bir röprodüksiyonu verilecektir.

Başvuru Koşulları
– Ödüle başvurmak isteyenlerin www.evin-art.com web adresinde yer alan başvuru formunu çevrimiçi olarak eksiksiz doldurmaları gereklidir.
– Her katılımcı; ödüle daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış, sergilenmemiş veya yayınlanmamış en fazla 2 eser ile katılabilir.
– Katılımcılar ödüle başvurduğu eser veya eserler haricinde, en az 10 (on) adet eserinin görselini başvuru linkindeki ilgili alana yükleyecektir.
– Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri ve Evin Sanat Galerisi’nin anlaşmalı sanatçıları dışında 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm sanatçılara açıktır.
– Nuri İyem Resim Ödülü, tuval veya duralit, sunta, kontraplak benzeri sıkıştırılmış ahşap malzemeler üzerine yağlıboya, akrilik boya veya karışık teknikle uygulanan eserleri kapsamaktadır. Kağıt üzerine çalışılmış veya cam ile çerçevelenmiş eserler kabul edilmeyecektir. Ödüle başvuracak eserlerin kenar ölçüleri 140 cm’den uzun olmamalıdır.

Detaylı bilgiye www.evin-art.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçi Ön Başvuru Günleri 
5 – 15 Mayıs 2022

Sergi Tarihleri
16 Haziran – 7 Temmuz 2022

Genç Yeni Farklı 11

Zilberman | İstanbul’un her yıl düzenlediği GYF’nin bu yıl 11.si düzenlenecek edisyonu için başvurular başladı. Zilberman Galeri’nin 2009 yılında genç sanatçılara görünürlük sağlamak amacıyla başlattığı ve açık çağrı ile duyurduğu Genç Yeni Farklı her sezonun son sergisi olarak düzenleniyor. Sergi, aynı zamanda galerinin sanatçılarla yakın diyaloglar kurmasına da zemin sağlıyor.

Herhangi bir konu veya malzeme kısıtlamasının olmadığı seçki, 35 yaş altındaki sanatçıların çalışmalarını kabul ediyor. Genç sanatçıların desteklenmesi amacıyla maddi bir teşvik desteğinin de yapıldığı sergi Genç Yeni Farklı adıyla, Mısır Apartmanı’ndaki Zilberman Galeri’de izlenebilir.

Başvuru hakkında ayrıntılı bilgiye zilbermangallery.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ödüller
İşleri seçilen sanatçılara 1000 TL destek ödemesinin de yapılacağı seçki Genç Yeni Farklı sergisinde sergilenecek.

Başvuru Koşulları
– Genç Yeni Farklı başvuruları her tür sanatsal malzeme ve stil ile üretilmiş işlere açıktır.
– Sanatçı tek bir iş önermelidir.
– Başvuranların 1 Ocak 2022 tarihinde 35 yaşından gün almamış olmaları ve herhangi bir galeri tarafından temsil edilmiyor olmaları gerekmektedir
– Sanatçıların daha önceki yıllarda gerçekleşen Genç Yeni Farklı sergilerinde işleri gösterilmemiş olmalıdır
– Önerilen eserin, künye bilgilerinin (isim, teknik, yıl, ölçü) ve eser açıklamasının olduğu PDF dosyası ve en fazla 5 ile 10 arasında görsel içeren PDF formatında portfolyo sunulmalıdır.

Jüri
Kültigin Kağan Akbulut, Hera Büyüktaşçıyan, Melek Gençer, Aslı Seven, Naz Kocadere

Son Başvuru
9 Mayıs 2022, 22.00

Sergi Tarihleri
6 Temmuz – 13 Ağustos 2022

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü

Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Yarışması Ödülü, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliğiyle her sene düzenleniyor.

Jüri Üyeleri
Fatoş Üstek (Küratör & Yazar), Çelenk Bafra (Küratör), İpek Duben (Sanatçı), Gönül Nuhoğlu (Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Yöneticisi), Derya Bigalı (Akbank Sanat Müdürü)

Ödüller
– Fiziksel platformda yer almak üzere seçilen sanatçıların her birine 5.000 TL ödül verilecektir.
– Online platformda yer almak üzere seçilen sanatçıların her birine 1.000 TL ödül verilecektir.

Başvuru Koşulları
– TC vatandaşı olmak
– 40 yaş altında olmak
– Resim, fotoğraf, video, heykel, seramik, cam, baskı, grafik tasarım, yerleştirme, yeni medya ve karışık teknik gibi çağdaş sanat alanlarında çalışmak.
– Türkiye’deki üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam, seramik, geleneksel sanatlar, sanat yönetimi ve mimarlık bölümlerinin yanı sıra mühendislik ve sosyal bilimler alanlarında eğitim görmüş olmak. (Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya mezunları)
– Sanatçılar, yarışmaya bireysel olarak katılabilecekleri gibi grup olarak da katılabileceklerdir.
– Sanatçılar, yarışmaya birden fazla ve üçü geçmemek şartı ile daha önce sergilenmemiş eserle katılabilirler.

Başvuru hakkında ayrıntılı bilgiye akbanksanat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi
31 Mart 2022, saat 24.00

Sergi Tarihleri
1 Haziran – 30 Temmuz 2022

Milliyet Sanat “lll. Heykelde Yeni Keşifler” Yarışması  

Türkiye’nin en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın düzenlediği ‘Heykelde Yeni Keşifler’ yarışmasının sponsorluğunu Mesa Holding üstleniyor. Yarışma, henüz keşfedilmemiş yetenekleri desteklemeyi, özellikle galerilerde temsiliyeti olmayan sanatçılara yeni kapılar açmayı ve Türkiye’de heykel sanatının gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Jüri Üyeleri
– Aslı Sümer, Berrak Barut, Derya Yücel, Ebru Özdemir, Filiz Aygündüz, Melike Bayık, Meltem Demirören Oktay, Prof. Neslihan Pala, Sabiha Kurtulmuş, Seçkin Pirim ve Sinem Konu Keskinok

Ödüller
– Kazanan yarışmacılara üretim desteği ve sergileme imkanı tanınan yarışmada, seçici kurul tarafından 10 eser belirlenecek. 10 finalist arasından ilk 3’e giren yarışmacıların her biri 15 bin TL üretim desteği almaya hak kazanırken III. Heykelde Yeni Keşifler yarışmasında birinci seçilen genç sanatçı ise, yurtdışında bir ay süren sanat eğitimi ödülünün de sahibi olacak. Ayrıca yarışma sponsoru Mesa Holding tarafından seçilen bir esere, Mesa Özel Ödülü takdim edilecek.

Başvuru Koşulları
– Sanatçılar yarışmada dereceye giren eserlerden oluşan “Heykelde Yeni Keşifler” sergisinde, başvuru sürecinde sunacağı eserlerin birebir aynısını sergilemek zorundadır. (Sergiye uygunluğuna göre sonradan eklemeler yapılabilir.)
– Sergiye yeni üretilmiş ve daha önce sergilenmemiş orijinal sanat eserleri ile proje başvuruları kabul edilecektir.
– Başvuru formlarında özgeçmiş ve eser bilgileri kısmının özenle doldurulması rica edilir.
– Projeye kabul edilecek başvurularda yaş ve eğitim sınırı yoktur. Katılacak sanatçıların herhangi bir galeri ile sözleşmeli çalışmıyor olması gerekmektedir. Fiyatlandırma proje danışmanları ile birlikte yapılacaktır.
– Eserlerin gidiş/dönüş nakliyesi Kemer Country tarafından karşılanacaktır. Seçilen sanatçılara iletişim bilgilerinden ulaşılacağından, kendilerine ulaşabilecek güncel e-mail adresi ve telefon numarası gerekmektedir.
– Görseller anlaşılır ve iyi kalitede olmalıdır. (Proje sunumları şartnameye uygun olmalıdır)
– Görsellerin, net, yüksek çözünürlüklü ve iyi bir ışık altında çekilmiş olmaları, heykelin 180 derece ön/arka video görüntüsü gerekmektedir.
– Önerilen eserler dış mekan şartlarına dayanıklı olmalıdır. İç mekan önerileri bu projede değerlendirilmeyecektir.
– Her sanatçı 5 farklı eserle katılabilir. Her bir eser için ayrı başvuru yapılır, seri başvuru alınmaz, her başvuruya ayrı isim verilir.

Bașvurular hakkında ayrıntılı bilgiye heykel.milliyetsanat.com adresinden ulașabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri
11 Mayıs – 26 Ağustos 2022

Sergi ve Müzayede Tarihleri
2022 programı açıklanınca güncellenecektir.

Alfa 2022

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin de gerçekleştirildiği ArtOda, dört sene önce ilki yapılan Alfa serisine bu yıl da yine “Alfa 2022” olarak Ankara’da genç sanatçılara itici bir güç olabilmek adına, her sene değişmek koşuluyla sanatçı, koleksiyoner, küratör ve akademisyenlerin oluşturduğu jürinin vereceği karar doğrultusunda, daha önce kişisel sergi açmamış bir genç sanatçının ilk sergisini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Başvuru Koşulları
-Başvurular her tür malzeme ve tekniğe açıktır.
-Katılımcıların yalnızca Ankara’da bulunan üniversitelerin resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, grafik tasarım bölümlerinin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına devam eden veya bu programların birinde öğrenimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
-Katılımcıların 1 Ocak 2022 tarihinde 35 yaşından gün almamış ve daha önce kişisel sergi açmamış olmaları gerekmektedir.
-Finalist olan katılımcı, Alfa 2022 sergisinde, başvuru sürecinde sunacağı eserlerin birebir aynısını sergilemek zorundadır. (Seriye uygunluğa göre sonradan eklemeler yapılabilir.)
-Katılımcılar en fazla 15 yapıttan oluşan ve tamamı bitmiş çalışmalardan oluşan PDF formatında hazırlanmış bir portfolyo sunmalıdır.
-Başvurular CD, DVD olarak Müze Evliyagil’e ziyaret gün ve saatleri arasında (perşembeden pazara 11.00-17.00 saatleri arasında) teslim edilmeli veya info@muzeevliyagil.com adresine gönderilmelidir.

Jüri
Ahu Antmen, Ari Meflulam, Ezgi Yıldız, Mehtap Baydu, Ümmühan Yörük

Son Başvuru Tarihi
22 Mayıs 2022

Son Başvuru Tarihi
2022 programı açıklanınca güncellenecektir.

İstanbul Rotary Sanat Fonu

İstanbul Rotary Kulübü Derneği, sanatçılara destek olmak ve ülkemizin sanat alanındaki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla: “İstanbul Rotary Sanat Ödülü Yarışması ve Sergisi” programını güncelleyerek, “İstanbul Rotary Sanat Fonu” programını oluşturmuştur.

İstanbul Rotary Kulübü yönetiminin onayıyla oluşturulan bu programa sanatçılar tamamlanmış işleri ile değil, fon desteği ile gerçekleştirmeyi öngördükleri projeleriyle başvuracaklardır. Fon desteği almaya hak kazanan sanatçıların, projeleri sonucunda ürettiği yapıtlar ilgili medyada, dijital platformlarda kamuyla ve sanat çevreleriyle buluşturulacak ve günün koşullarına bağlı olarak, İstanbul Rotary Kulübü tarafından belirlenecek uygun mekânlarda / platformlarda sergilenebilecektir.

Başvuru Koşulları
– Adaylar, bu fona güncel sanat alanında üretilen tek bir yapıtla (resim, heykel, fotoğraf, seramik, video, performans, dijital sanat, işitsel sanat, sanatçı kitabı gibi mecralarda üretilmiş olabilir) katılabilirler. Yapıtlar daha önce sosyal medya ve youtube, vimeo gibi kanallarda sergilenmemiş ve henüz üretilmemiş olmalıdır.
– Adayların T.C. ya da KKTC vatandaşı ve Türkiye’de ya da KKTC’de mukim olmaları gerekmektedir.
– Fon desteğine başvuru için alt yaş sınırı 25 (1 Ocak 1997’den önce doğmuş olanlar), üst yaş sınırı ise 40’tır (1 Ocak 1982’den sonra doğmuş olanlar).
– Adaylar, fon desteğine, tek başlarına veya ekip olarak başvurabilirler.
– İstanbul Rotary Kulübü’nün üyelerinin birinci dereceden akrabaları ve yakınları bu fon desteğine başvuramaz.
– Adaylardan, fon desteğine başvurdukları projelerinin yanı sıra, önceki çalışmalarına, yapıtlarına ilişkin bir portfolyo istenmektedir. Bu portfolyoda önceki yapıtlarına ait yeterli bilgi ve belge bulunması gerekmektedir. Aksi halde, başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır.
– Başvurular istrotarysanat.com/b_formu.html adresinden yapılacaktır. Bu adresteki başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve aşağıda açıklanan dijital belgelerin yüklenmesi gerekmektedir.

Başvurular ile ilgili daha detaylı bilgi ve dijital belgelerle ilgili detaylar için istrotarysanat.com/basvuru adresini ziyaret edebilirsiniz.

Jüri
Ayda Elgiz , Aydın Harezi, Ayşe Umur, Başak Şenova, Fatoş İrwen, Hera Büyüktaşçıyan, Dr. İpek Duben, Murad Ardaç, Nural Denker, M. Özalp Birol

Son Başvuru Tarihi
30 Nisan 2022

Elgiz Müzesi Teras Heykel Sergileri

Teras Sergileri, Elgiz Müzesi tarafından genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla, 2012 yılında başlatılmıştır. Sanatçılara açık çağrı ile ulaşan müzenin 1500 metrekarelik açık hava sergi alanı son 10 yıldır sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. 14.sü düzenlenecek olan Teras Sergileri’nin bu seneki kavramsal çerçevesi “Görülmeyenler” olarak belirlendi. Felsefenin, bilimin ve sanatın en temel tartışma konularından biri olan “görmek” temasının ele alınacağı bu seneki Teras Sergisi’nde sanatçılar, arkada kalanı, saklananı, örtülü olanı, bakış açısının dışına itilenleri, kısaca “Görülmeyenler”i görmeye, göstermeye ve anlamlandırmaya davet ediliyor.

13. Elgiz Müzesi Teras Sergisi: Gelecek Zaman

Jüri Üyeleri
Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel, Meliha Sözeri, Ömer Emre Yavuz ve Can Elgiz

Ödüller
– Seçilen sanatçıların heykelleri açık hava teras sergisinde sergilenmeye hak kazanacaktır.

Başvuru Koşulları
– Sergi tüm sanatçılarına açıktır.
– Sergiye 2020 yılı ve sonrasında üretilmiş yapıtlar kabul edilecektir.
– Yapıtların daha önce sergilenmemiş olması zorunludur.
– Yapıtlar açık hava koşullarına uygun boyut ve dayanıklılıkta olmalıdır.

Başvuru hakkında ayrıntılı bilgiye elgizmuseum.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru Tarihi
16 Mart 2022, saat 17.00

Sergi Tarihleri
2022 Yaz (Tarih açıklanınca güncellenecektir.)

Mixer Sessions

Kurulduğu günden bu yana genç sanatçılara çalışmalarını gösterebilecekleri bir alan açmayı ve sanatı herkese ulaştırmayı kendisine hedef olarak seçen Mixer, sanat eğitimi veren fakültelerin son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yaptığı açık çağrı ile Mixer Sessions sergi serisinin beşincisini gerçekleştiriyor.

Jüri Üyeleri
Seçki, Mixer tarafından yapılmaktadır.

Ödüller
– Seçilen işlerden oluşan “Mixer Sessions V” karma sergisi

Başvuru Koşulları
– Başvuru, güzel sanatlar fakülteleri ve ilgili bölümlerin son sınıf, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerine açıktır.
– Sanatçıların sergiye kendilerine ait, orijinal sanat eserleri ile katılması gerekmektedir.
– Eserlerin orijinalliğinden sanatçılar sorumludur.
– Eserler hiçbir disipline bağlı olmak zorunda değildir.

Başvuru Tarihleri
2022 programı açıklanınca güncellenecektir.

Sergi Tarihleri
2022 programı açıklanınca güncellenecektir.

Rota Sanat Yarışması

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı ve Plato Sanat’ın organize ettiği ROTA Sanat Yarışması genç nesillerde sanat ve kariyer kavramını pekiştirmek, sanatçı adaylarına profesyonel ilişkiler ve sergi deneyimi kazandırmak amacıyla düzenleniyor.

Jüri Üyeleri
2019 jürisi: Prof. Dr. Marcus Graf, Prof. Dr. Ferhat Özgür, Ayşegül Çinici Yazıcı, Saruhan Doğan, Yasemin Bay

Ödüller
– Her kategoride (lise, lisans ve lisansüstü olmak üzere) 3’er Başarı Ödülü
– Plato Sanat Galerisi’ndeki sergide sergilenme hakkı
– Alanında uzman eğitmenler ve profesyoneller tarafından 2 günlük Sanat ve Kariyer Eğitimi

Başvuru Koşulları
– Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini ve Yükseköğretim Kurumuna bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi ve sanat programlarında yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve doktora düzeyinde eğitim görmek
– Özgün ve daha önce sergilenmemiş eserlerle başvurmak
Başvuru hakkında ayrıntılı bilgiye rotasanatyarismasi.org adresi ve eceozanozeray@ayvansaray.edu.tr ye mail atarak ulaşabilirsiniz.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı ve Plato Sanat’ın organize ettiği ROTA Sanat Yarışması 2022 yılına ertelenen yarışmalar arasında yer alıyor.

Başvuru Tarihleri
2022 programı açıklanınca güncellenecektir.

Sergi Tarihleri
2022 programı açıklanınca güncellenecektir.

 

Kapak Görseli: Ci Demi / Mamut Art Project 2022

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.