Women Artists : The Linda Nochlin Reader

Çağımızın en önemli sanat tarihçilerinden biri olan Linda Nochlin’in çığır açan makalelerinin ve sanat yazılarının bir araya geldiği “Kadın Sanatçılar: Linda Nochlin Seçkisi”, tarihçinin provokatif ve yenilikçi dünyasına dair önemli bir kaynak niteliğinde. Seçkide, Nochlin’in 1971 yılında yayınladığı ve feminist sanat tarihi anlayışının yapı taşlarından biri haine gelen “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok” isimli makalesi ile beraber efsanevi metnin devamı niteliğinde olan “30 Yıl Sonra; Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok” da yer alıyor. Ayrıca kitapta “Fransız Devrimi’nde Kadın Sanatçılar”, “Sıfırdan Başlamak: Feminist Sanat Tarihinin Doğuşu” ve Nochlin’in Mary Cassat, Louise Bourgeois, Cecily Brown, Kiki Smith, Miawa Yanagi ve Sophie Calle gibi önemli kadın sanatçılar üzerine hazırladığı monografik yazılar da bulunuyor.

Geleneksel sanat tarihi pratiklerini ve sanat tarihi disiplinini sorguladığı eserleri ile feminist sanat tarihi yazımı için önemli adımlar atan Linda Nochlin, kitapta yer alan 29 yazısıyla okuyucuları bir kez daha “kadın sanatçılar” üzerine düşünmeye davet ediyor. Seçkide, kitap için hazırlanmış iki yeni metin ve Nochlin’in kadın sanatçıların günümüz kültüründeki rolü üzerine yapılmış bir röportaj da yer alıyor. Önemli işleri arasında Linda Nochlin ile beraber hazırladıkları Judy Chicago’nun “Akşam Yemeği Partisi”nin kalıcı yerleştirmesinin de organizasyonu da bulunan küratör ve sanat yazarı Maura Reilly’nin editörlüğünde bir araya gelen “Kadın Sanatçılar: Linda Nochlin Seçkisi”, 2015 yılında Thames and Hudson yayınevinden çıktı. Kitabı Amazon ve Pandora Kitabevi’nden satın alabilirsiniz.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.