Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu

Ebru Nalan Sülün’ün 2019 yılında raflarda yerini alan “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu” isimli kitabı, Türk sanat ortamını sanat koleksiyonları çerçevesinden inceleyen sayılı çalışmalar arasında bulunuyor. Sülün kitabında, Türkiye’deki sanat koleksiyonculuğunun tarihsel süreçte Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze dek gelişimini iktisadi değişimler ile paralel bir şekilde ele alıyor. Yapıt, ülkede 1980’lerde etkilerini gösteren liberal ekonominin 1990 ve sonrasında sanat koleksiyonu oluşturma pratiğine katkılarını, bu koleksiyonların özel müzelere dönüşme hikayesini okuyucular ile paylaşıyor. Sülün aynı zamanda özel müzecilik üzerine yoğunlaşan tartışmalara ve müzayede, sergi, yarışma ve fuar gibi etkinliklerin koleksiyonculuk üzerindeki etkilerine yönelik önemli olaylara değiniyor. Türkiye’nin Elgiz, Sabancı, Eczacıbaşı, Kıraç başta olmak üzere önde gelen sanat koleksiyonlarının hikayelerine ve ülkedeki sanat piyasasına olan etkilerine odaklanan çalışma, sanat koleksiyonculuğunun Türkiye’deki gelişme aşamalarına ve bu bağlamda ülkedeki özel müzelerin kuruluşlarına dair önemli bir kaynak niteliğinde. Ebru Nalan Sülün’ün Hayalperest Yayınevi’nden çıkan “Türkiye’de Sanat Koleksiyonculuğu” kitabını tüm kitapçılardan ve online platformlardan satın alabilirsiniz.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.