Mona Lisa Kaçırıldı: Sanatın Bizden Gizledikleri

1911 yılında Mona Lisa, Louvre Müzesi’nden çalındığında, binlerce kişi boş kalan duvarı görebilmek üzere müzeye akın etmişti. Ziyaretçilerin birçoğu Leonardo da Vinci’nin bu resmini daha önce hiç görmemişti. Peki, bu kalabalıkları boş bir alana ne çekebildi? Ve bu durum izleyiciye sanata nasıl ve neden bakıldığı, sanatçıların neden sanat eseri yarattığı ve neden bu kadar pahalı olması gerektiği hakkında bir şeyler söyleyebilir mi?

Darian Leader’ın Mona Lisa’nın iki yıl boyunca ortadan kaybolma hikayesinden yola çıkarak yazdığı kitap, sanat eserine bakmanın psikolojisini araştırıyor. Bir sanat eserinde neyi görmeyi beklendiğini ve sanat eserlerinin izleyiciden neler sakladığını birçok sanatçının eserleri üzerinden inceliyor. Mona Lisa Kaçırıldı, sanat ve sanatçılar hakkında daha önce fark edilmeyen psikanalitik saptama ve çıkarımlar yaparken, klasik, modern ve çağdaş sanattan alınan örneklerle Leonardo, Picasso ve Duchamp, Bacon, Lowry ve Genç İngiliz Sanatçılar gibi sanat dünyasının bilinen figürleri üzerine yapılan gözlemlere ve tartışmalara yer veriyor.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.