The Art of Rivalry: Four Friendships, Betrayals, and Breakthroughs in Modern Art

Pulitzer Ödüllü sanat eleştirmeni Sebastian Smee’nin kaleme aldığı kitap, modern sanatın en bilinen isimleri; Eduard Manet- Edgar Degas, Pablo Picasso- Henri Matisse, Jackson Pollock- Willem de Kooning, Lucien Freud- Francis Bacon olmak üzere sekiz sanatçının rekabet dolu ilişkisini konu alıyor. İlişkilerinin nefret ve hoşnutsuzluktan çok, nasıl hayranlık, dostluk ve aşkla büyüdüğüne ve bunun üretimlerine nasıl yansıdığına değiniliyor. Smee, 20.yüzyılın en yaratıcı sanatçılarının birbirini tetikleyen ve birbirine ilham kaynağı olan, ihanet, çaresizlik ve kıskançlık gibi duyguların da yaşandığı hikayelerine yer veriyor. Matisse ve Picasso’nun zamanında birbiriyle değiş tokuş yaptığı resimlere gösterdikleri tepkilerden, Pollock’un araba kazası geçirip yaşamını yitirdikten sonra arkadaşı de Kooning’in Pollock’un sevgilisiyle başlayan birlikteliğine kadar bir çok ilginç hikaye ile sanatçıların çekişmeleri ve eserleri ile olan bağlantılar gün yüzüne çıkıyor.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.