Leonardo

“Leonardo“ dizisi, günümüzde dahi olarak kabul gören Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü işlerinin ardında yatan sıradışı hayatına odaklanıyor. Sanatçının hayatının bilinen yönlerini kurguyla bir araya getirerek sunan dizi, gerçek Leonardo da Vinci’yi yansıtmamakla birlikte sanatçının yaşamına farklı bir yorum ve bakış açısı sunuyor.

Dizide sanatçının Son Akşam Yemeği, Ginevra de Benci, Mona Lisa gibi baş yapıtlarının dramatik yaratım süreçleri de kurgunun içerisine dahil edilmiş. Da Vinci’nin bir mühendis olarak tasarladığı ve ancak yüzyıllar sonra hayata geçirilecek makineler ve hayatın içindeki sorunlara bulduğu yaratıcı çözümler ise dizide dehasının bir yansıması olarak karşımıza çıkmakta.

Sherlock dizisi yazarı Steve Thompson ve The X-Files yazarı Frank Spotnitz tarafından kaleme alınan dizi, Leonardo da Vinci isminin etrafında yeni bir karakter yaratarak dahinin bugüne kadar ele alınmamış bir yönüne odaklanıyor. Sanatçının mükemmeliyetçi doğasına, kişisel ilişkilerine ve yaratıcılığına kurgusal bir yorum getiren seri, Rönesans döneminde bir suç ve gerilim hikayesi sunuyor.

Seyirciye tarihsel bir drama sunarken belgesel bir yapım olma gayesi taşımadığı belirtilse de “Leonardo“, tarihsel gerçeklerden uzak olmasıyla sanat tarihçileri başta olmak üzere farklı kesimlerden eleştiri toplamaya devam ediyor.

Sanata ve çağımızın dehalarından Leonardo’ya ilgi duyanların izlemesini önereceğimiz diziye Amazon Prime’dan ulaşabilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.