İstanbul’un Tarihi Apartmanında Sanat: İş Sanat’ın Yeni Müzesi

Sanatın, tarihin ve kültürün izlerini her yanında görebileceğimiz İstiklal Caddesi’nde Casa Botter’in hemen ardından, bu günlerde İş Sanat’ın 29 Ekim’de açtığı en yeni sanat mekanlarından biri de İş Bankası Resim Heykel Müzesi. İş Sanat’ın Cumhuriyet’in yüzüncü yılına armağan ettiği, Türk resminin gelişimini izleyebileceğiniz kapsamlı ve geniş koleksiyonundan oluşan Resim Heykel Müzesi, 2023 yılının sonuna kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Uzun yıllar Bodvi Apartmanı’nda yer alan, Türkiye İş Bankası’nın Beyoğlu şubesinde, bu sefer İş Sanat, Resim Heykel Müzesi’ni açarak kültür mirasını koruma misyonunu sürdürüyor. Müze, Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan 600’e yakın eser içeriyor. 1939 yılında açılan ilk Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nden üç eserle başlayan alım süreci, izleyen dönemde, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği, D Grubu, Halkevleri ve CHP Yurt Sergileri’nden alınan eserler, koleksiyonu nitelik ve nicelik açısından zenginleşiyor. Bodvi Apartmanı’nın iki katında koleksiyon sergisi ve diğer iki katında da İstanbul’un Resmi isimli İstanbul peyzajlarından oluşan süreli sergide Türk resminin önemli sanatçılarının eserleri sergileniyor. Sergi düzeni kronolojik, tematik ve kavramsal olarak izlenebiliyor.

Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu

Müzedeki sergilerin küratörlüğünü Prof. Dr. Gül İrepoğlu gerçekleştiriyor. Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu, Türk resim sanatının başlangıç yıllarından itibaren üretilen örneklerden 2000’lere uzanan gelişim sürecini kapsayan sanat yapıtlarını bünyesinde toplamaktadır. Resim Heykel Müzesi, Tanzimat Öncesi Ressamlar, Sanayi-i Nefise’nin İlk Mezunları, Asker Ressamlar Kuşağı, Çallı Kuşağı, İlk Ressam Kadınlar, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği Üyeleri, D Grubu, Yeniler Grubu, Onlar Grubu ve Modern Dönemden günümüze, çağdaş sanata uzanan geniş bir koleksiyon sunuyor.

Kalıcı Koleksiyon Sergisi “Türk Resmini İzlemek”

19. yüzyıldan başlayan sergi, 20. Yüzyılın ortalarından günümüze uzanan bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Bu sergide Osman Hamdi Bey, Hoca Ali Rıza, Süleyman Seyyid Bey, Şeker Ahmet Paşa gibi Türk Resim Sanatının önde gelen sanatçılarının eserleri yer alıyor.  Sergi akışının içinde Deniz Coşkusu, Anadolu Esinlenmeleri, Kadın Portreleri gibi özel başlıklar da temalara göre ayrılıyor. Sergileme akışı içinde izleyici; Nurullah Berk, Abidin Dino, Zeki Faik İzer, Elif Naci, Cemal Tollu ve heykeltıraş Zühtü Müridoğlu gibi d Grubu sanatçılarının renkli ve yenilikçi eserleri ile buluşuyor. Eyüboğlu dünyasına tanıklık etmekte, çağdaş bireyselliğin yansımalarını Devrim Erbil, Özdemir Altan, Burhan Doğançay, Bedri Baykam gibi sanatçıların yapıtlarından izliyor. Yaşantının Getirdikleri, Hayvanlar Âleminden, Eski Bahçelerde, Apartman Salonunda Sanat gibi özel başlıklar da bu konsepte renk katıyor.

Süreli Koleksiyon Sergisi “İstanbul’un Resmi” 

Tarihi Yarımada’dan başlayan bu özgün sergi önce Boğaz’ın Avrupa Yakası’ndan başlıyor, ardından Anadolu Yakası ile sürmekte, Kız Kulesi ve Adalar’da son buluyor. Böylece semtler farklı açılardan; zaman zaman tepelerden bakarak, zaman zaman kıyılara inerek tuvale yansıyan izlenimleriyle adeta bir vapur yolculuğunda gibi liman liman dolaşılıyor. Sergideki tablolar sanatsal değerlerinin yanı sıra çoğunlukla 20. yüzyıl ortaları İstanbul’unun önemli görsel belgeleri. Semtlerin aralarında yer alan İstanbul’un Çiçekleri, İstanbul’un Tekneleri, İstanbul’un Sokakları, İstanbul’un Balıkları ve İstanbul’un Mevsimleri gibi çeşitli adlandırmalar ise şehrin kimi özgün katmanlarını resimlerle örnekliyor.


Apartmanın restorasyonu sırasında ortaya çıkan ahşap kapılardan 2023 senesinde Feyzi Karakoç tarafından yapılan Bodvi Apartmanı Anısına ahşap üzerine akrilik yerleştirme de, özellikle korunarak mimari projeye eklemlenen asansör de tarihten parçalar olarak öne çıkıyor.

Müze Binasına Dönüşen Bodvi Apartmanı

Tarihi binanın Resim Heykel Müzesi’ne dönüşümünün mimarları Ertuğ Uçar ve Mehmet Kütükçüoğlu. Teğet mimarlık tarafından Bodvi Apartmanı’nın tarihi dokusunu koruyarak müze binası projesine uygun uzun bir restorasyon çalışmasının tüm süreçleri maketler ve videolar ile incelenebiliyor. Bodvi Apartmanının girişinde müze dükkanı ve cafe yer alıyor, binanın teras katında ise önümüzdeki sene bir restoran açılması planlanıyor. Müze, Salı – Pazar günleri arası 10.00 – 18.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

 

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.