Bir Üretim Mekânı Olarak: Beyoğlu Düşerse

Sel Yayıncılık’tan çıkan Beyoğlu’nun tarihi dokusunu mercek altına alan Burcu Pelvanoğlu’nun kitabı, sanat ve edebiyat mekanlarına odaklanarak kaybedilenleri gözler önüne seriyor. Karşılaştırmalı analizlerle bir Beyoğlu kroniği olarak kaleme alınan çalışmada, sanat ve edebiyat camiasının uğrak mekânlarına odaklanarak buralardaki ilişkiler gün yüzüne çıkarılıyor. Bir Üretim Mekânı Olarak: Beyoğlu Düşerse; Taksim Bahçesi’nden Gardenbar’a, Narmanlı Han’dan Lebon’a, Cumhuriyet Meyhanesi’nden Mısır Apartmanı’na, Maya Sanat Galerisi’nden AKM’ye ve nihayet Sefahathane’den Kemancı’ya uzanan sayısız mekânın kentsel hafızasını sunarak Beyoğlu’nun tarihsel virajlarına detaylı bir bakış sunuyor. Modernizm paradigması altında “Tanzimat’tan 6-7 Eylül’e” ve “6-7 Eylül’den Günümüze” başlıklarıyla şekillenen eser, 2010’larla birlikte değişen yeni Türkiye ve Beyoğlu’na dair gözlemleriyle zenginleşiyor. Eklektik milliyetçi düşüncenin evriminden, yerellik-evrensellik tartışmalarına, sermaye ve kâr odaklarından, kültür-sanat merkezlerine Beyoğlu’nun demografik yapısının göç dalgalarıyla nasıl şekillendiğine kadar geniş bir yelpazede konuları ele alıyor.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.