Modern ve Çağdaş Sanat Kafası

Marcus Graf’ın kaleminden çıkan “Modern ve Çağdaş Sanat Kafası,” Ekim 23’te Hayalperest Yayınevi tarafından yayınlanarak önemli bir kitap olarak radarımıza aldığımız bir çalışma. Kitap, sanat dünyasının geleneksel sınırlarını aşan, çeşitli görünümleri, teknikleri ve içerikleriyle modern ve çağdaş sanatı ele alıyor. Sanatı sevmek, anlamak, görmek ve sorgulamak, Graf’ın metinlerinde öne çıkan temel konular arasında. Kitap, otuz sanatçı ve yapıt üzerinden on dokuzuncu yüzyılın başından günümüze uzanan bir sanat yolculuğuna davet ediyor, özel seçimler ise modern ve çağdaş dönemin sosyokültürel gerçekliğini ve zihinlerdeki toplumsak, kültürel, siyasi, psikolojik ve kişisel kalıpları ortaya çıkarıyor.

Caspar David Friedrich ile başlayan metinler, Goya, Courbet, van Gogh, Picasso, Kandinski gibi diğer dönemin önemli sanatçılarıyla devam ediyor. Duchamp ile birlikte farklı ilgi alanları da devreye giriyor. Graf, ilgilileri Manzoni’nin sanat üretim olarak ortaya koyduğu dışkısıyla, Hirst’in formaldehitle koruduğu cansuz köpekbalığı bedeniyle, Banksy’nin kendini imha eden yapıtıyla, Cattelan’ın galeri duvarında bantlayıp sergileyerek eleştirel bir nesne haline getirdiği muzuyla karşılaştırarak kendi yorumlarına bırakıyor. Bu şekilde yazar, okurların, modern ve çağdaş sanatın algısı ve kavramları üzerinden sanat dünyasını anlamasına yardımcı oluyor.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.