Hatice Utkan Özden ile Kısa Kısa

Mart 2021’de Morena Yayınları’ndan çıkan “Çağdaş Sanat ve Yaratıcılık” kitabının yazarı Hatice Utkan Özden ile sanatsever takipçilerimiz için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Seni röportajlar ve gazete / dergilerdeki yazılarından tanıyoruz. Çağdaş Sanat ve Yaratıcılık kitabı nasıl doğdu, hangi süreçlerden geçti, ne kadar sürede yayın aşamasına geldi?

Uzun röportaj ve değerlendirme yazısı geçmişim var… Gazetecilik ve sanat yazılarını edebi üslupla birleştirerek yazdığım çok yazım vardı. Sanatçı Huo RF bu yazıları bir kitaba dönüştürmem gerektiğini söyledi ve ilk onun fikriydi. Kitapla ilgili düşünmeye başladığımda iki konu üzerinden sınıflandırma yapmaya çalıştım. Birincisi, 2010-2020 yılları arasındaki sergilerdi, ikincisi ise sanatçılarla konuştuğum konulara istinaden ayrımdı. Bunu da yaratıcılık olarak seçtim. Çünkü, sanatçılarla yaptığım röportajlarda genellikle yaratıcılık üzerine konuştuğumun farkına vardım. Bu da ikinci sınıflandırmayı yaratmamı sağladı. Burada asıl amaçladığım bu üretim süreçlerinin ziyaretçiye ne kadar ulaşabildiği ve eserin anlaşılmasında nasıl bir kapı açtığı… Tüm sanatçılarla yaratıcılık süreçlerini odak alan röportajlar yapmıştım. Bu konu üzerine konuşmadığım sanatçı röportajlarını ya da sergi yazılarını dışarıda bıraktım. Daha sonra, Huo RF ile tüm röportaj yaptığım sanatçıları bir araya getirdik. Çok fazla röportaj vardı. Bu yazıların hepsi İngilizceydi, hepsini Türkçe’ye çevirdim. Üst üste birçok edit ve yeniden yazmanın ardından kitap ortaya çıktı.

Kendi gözlemlerin, ziyaretlerin dışında bu kitabı yazarken sana ilham veren kitaplar / sanat yazarları oldu mu?

Bana her zaman ilham veren yazarlar arasında olmazsa olmazım; Roland Barthes vardır. Her daim okur ve çok ilham alırım. Onun dışında her yazar bana ilham veriyor diyebilirim. Tahsin Yücel ve Berna Moran’ın eleştiri kitaplarını okumayı çok seviyorum. İstanbul Üniversitesi’nde felsefe okumaktayım hala ve her türlü felsefi metinden ilham alıyorum.

Sanatsever takipçilerimiz için “olmazsa olmaz” ve mutlaka okumalarını önereceğin 5 kitap ne olurdu?

Sanat kitaplarından seçkim şu şekilde:

 • Julian Stallabras, Short introduction to Contemporary Art
 • Irıs Murdoch – Ateş ve Güneş
 • Why Is that art? Aesthetics and Criticism of Contemporary Art – Terry Barrett
 • Alistair Hicks – Küresel Sanat Pusulası
 • William Blake’in sanatı ve şiiriyle ile ilgili yazılmış her kitabı herkesin okumasını öneririm. Özellikle; Willam Blake, Visionary – Edina Adam ve Julian Brooks

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.