2 Defter

Artık gerçekliğimizin bir parçası haline gelmiş olan pandemi süreci hepimizin hayatlarını farklı noktalardan etkiledi, sarstı, yeniden düzenledi. Sokağa çıkma yasakları, hayati önem taşıyan mesafe kuralları hepimizi evlere bağlı bir hayata mecbur kıldı. Bu mecburiyetle birlikte sosyal hayat minimuma inerken biz sanatçılar da mekansızlaşmış oldu. Galeriler kapandı, sergiler iptal edildi ya da ertelendi. Elimizdeki tek mekân sosyal medya ve internet haline geldi. Eskilerin deyimiyle bu durum “hiç yoktan iyi” de olsa yeterli değildi.

Baysan Yüksel

Sanatçı Baysan Yüksel ve Başar Kurnaz böyle bir ortamda bir defter mekân olabilir mi sorusunu soruyorlar. Pandemiden önce tanışmamış, hiç yüz yüze görüşmemiş iki sanatçı birer defter aracılığıyla, görsel anlatımla bir diyalog geliştirmenin mümkün olup olmadığını araştırdıkları bu projeye 2020 yılının son ayında başladılar. Simültane olarak, kendi evlerinde, 12 x12 cm boyutlarında iki ayrı deftere çizmeye başladılar. Bu defterler iki haftada bir kargo ile el değiştiriyor ve birbirlerinin çizimlerine yine görsel bir dille cevap veren çizimler ile soyut, görsel bir iletişim oluşturuyorlar.

Başar Kurnaz
Başar Kurnaz

Defter, kendi sınırları dâhilinde, sayfaları açıldıkça gezilebilen bir galeri olarak düşünülebilir mi? Diyalog plastik bir süreç olarak hayal edilip üretilebilir mi? Defter, ev duvarlarının sınırını aşacak gezici bir mekân sağlayabilir mi? Sanatçılar arasında işbirliğine bir kapı açabilir mi?

Baysan Yüksel

Bu sorular eşliğinde şekillenen ve şekillenmeye devam edecek olan bu proje hepsinden önce, sürece tanıklık etme aracıdır. Kendi içinde deneysel yöntemler ile görsel bir araştırmanın mekânı olmayı hedeflemektedir. Süreç ilerledikçe evrilecek, kendi kapılarını ve anahtarlarını oluşturacaktır.

Bu süreci @baysanyuksel ve @basarkurnaz Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Sanatçımız Baysan Yüksel’in Art50net’te yer alan eserlerini burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.




   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.



    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.