MAXXI L’Aquila

İtalya’nın L’Aquila şehrindeki Palazzo Ardinghelli’nin Barok mekanlarında yer alan yeni 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi MAXXI L’Aquila, 12 yıllık restorasyon sürecinden sonra 3 Haziran 2021’de kapılarını sanatseverlere açtı.

L’Aquila’nın merkezinde bulunan Palazzo Ardinghelli binasında 12 yıl boyunca süren restorasyon sürecinin tamamlanmasıyla MAXXI L’Aquila, binasını Zaha Hadid’in tasarladığı ve Roma’nın en önemli sanat kurumlarından MAXXI: 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi’nin yeni bir parçası haline geldi.

William Kentridge, North Pole Map, 2003. Foto Agostino Osio – AltoPiano, courtesy Fondazione MAXXI

Kökleri Orta Çağ’a dayanan ve 18. yüzyıl ortalarında Romalı mimar Francesco Fontana tarafından tasarlanan Palazzo Ardinghelli binası mimari özellikleri sebebiyle Barok incisi olarak adlandırılıyor. İç mekanlarının sanat ile dolup taşacağı Palazzo Ardinghelli, eşsiz avlusunda ziyaretçilerin buluşabileceği bir kamusal alana ev sahipliği yapmayı da hedefliyor.

Palazzo Ardinghelli, allestimento Punto di equilibrio, dettaglio Anastasia Potemkina – Untitled, 2018-20. Foto Agostino Osio – AltoPiano
Palazzo Ardinghelli, allestimento Punto di equilibrio, dettaglio Anastasia Potemkina – Untitled, 2018-20. Foto Agostino Osio – AltoPiano

MAXXI Koleksiyonu’ndan eserlerin yoğun olarak yer alacağı müzenin programlaması ve sergileri MAXXI Vakfı tarafından İtalya Kültür Bakanlığı desteği ile yürütülecek. Koleksiyondan eserler ile beraber mimari, fotoğraf ve görsel sanatların bir araya geleceği ve yeni üretimlerin destekleneceği MAXXI L’Aquila’nın bölge için yeni bir kültürel merkez olması bekleniyor.

Stefano Cerio – Aquila 7, 2020 (2), Stampa Fine Art su carta cotone montata su dibond

MAXXI L’Aquila’nın “Denge Noktası” isimli açılış sergisinde Elisabetta Benassi, Stefano Cerio, Daniela De Lorenzo, Alberto Garutti, Nunzio, Paolo Pellegrin, Anastasia Potemkina, Alessandro Sciarroni ve Ettore Spalletti’ye komisyon edilen mekana özgü işler müzenin dört bir yanında izleyiciler ile buluşuyor. Ettore Spalletti’nin Palazzo Ardinghelli’nin şapeline yerleştirdiği ve kalıcı olarak müzede sergilenecek yapıtı mekanın kubbesine uzanan ışıktan bir sütun olarak fikri, mekanı ve aydınlığı temsil ediyor.

Maurizio Nannucci – The missing poem is the poem, 1969
Foto Agostino Osio – AltoPiano

Mekana özgü işlerin yanı sıra MAXXI koleksiyonundan seçilen işlerin de görülebileceği sergide Salvatore Arancio, Allora & Calzadilla, Olivo Barbieri, Gabriele Basilico, Alighiero Boetti, Monica Bonvicini, Maurizio Cattelan, Giovanni Chiaramonte, DEMOGO, Yona Friedman, Guido Guidi, Toyo Ito, Hassan Khan, William Kentridge, Bernard Khoury, Maria Lai, Piero Manzoni, MoDus, Juan Muñoz, Giovanni Michelucci, Liliana Moro, Maurizio Nannucci, Walter Niedermayr, Giulio Paolini, Franco Purini e Laura Thermes, Michelangelo Pistoletto, Aldo Rossi, Maurizio Sacripanti, Superstudio, Luca Trevisani’nin eserleri yer alıyor.

L’Aquila şehrinin ve Abruzzo bölgesinin kültür ve sanat hayatına yeniden can verecek olan MAXXI L’Aquila hakkında detaylı bilgilere maxxilaquila.art sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.