This is a Robbery: The World’s Biggest Art Heist (Bu Bir Soygundur: Dünyanın En Büyük Sanat Hırsızlığı)

18 Mart 1990’da Boston’da bulunan Isabella Stewart Gardner Müzesi’nde gerçekleşen ve gizemi hala devam eden soygunun izlerini süren “This is a Robbery” belgesel-dizisi, olayların perde arkasını görgü tanıkları ve uzmanlar eşliğinde tekrar inceliyor.
Yapım, polis kıyafetleri içerisindeki iki hırsızın 81 dakikada aralarında Rembrandt, Vermeer, Manet ve Degas’nın eserlerinin de bulunduğu 500 milyon dolar değerindeki 13 tabloyu çalarak kayboldukları geceyi mercek altına alıyor.

This is a Robbery: The World’s Biggest Art Heist

Soygunun dikkat çeken tarafı ise hırsızların sanki ellerinde bir alışveriş listesi varmışçasına doğrudan yöneldikleri Rembrandt’ın tek deniz manzarası çalışması “Christ in the Storm on the Sea of Galilee”, Vermeer’in “The Concert” eseri Manet’nin “Chez Tortoni”sinin ve diğer hiçbir tablonun müzeye geri dönmemiş olması. Dünyanın en büyük sanat soygunlarından biri olan olayın 30 yıldır devam eden soruşturma süreci büyük ve küçük ölçekli birçok suç grubu ve amaç ile ilişkilendirilse de hiçbir tutuklama gerçekleştirilememiş.

Dutch Room, Isabella Stewart Gardner Museum, Boston. Photo: Sean Dungan

Bohem hayatı ve renkli kişiliği ile dikkat çeken Isabella Stewart Gardner’ın hamiliğini üstlendiği ve Venedik Saraylarını andıran mimarisi ve iç tasarımı ile dikkat çeken “Isabella Stewart Gardner Müzesi”nin tarihi, soygun ile ilgili detayları ve soruşturma sürecini inceleyen “This is a Robbery: The World’s Biggest Art Heist ” belgesel serisine Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.