Sanatseverler İçin Podcast Listesi

Sizin için sanat ekonomisinden güncel sanat olaylarına, sanat tarihinden yeni trendlere sanatın farklı alanlarına değinen podcast kaynaklarını tarayarak ilginizi çekecek bir liste hazırladık. Listemizde aralarında küratörlerin, sanatçıların, eleştirmenlerin, araştırmacıların bulunduğu konuşmacılarıyla Arter, MOMA, Getty Foundation gibi önemli müzelerin yanı sıra Hyperallergic, Arttactic, Frieze gibi kurumların da yayınlamış oldukları podcastleri bulabilirsiniz. Yayınların kaynak linkine içeriğimizden ulaşabilir, kullandığınız cihazlar üzerinden Spotify, Apple Podcasts gibi uygulamaları kullanarak da erişim sağlayabilirsiniz.

 • Arter’in Öğrenme Programı ve sanatçı Volkan Aslan’ın işbirliğiyle hazırlanan ve yürütülen “Şimdi Karşıya Geçebilirsiniz” aralarında Gülsün Karamustafa, Ahmet Doğu İpek gibi isimlerin de bulunduğu konuklarıyla beraber Türk Sanatı’nın güncel durumu ve sanatçı pratikleri hakkında konuşmalar gerçekleştiriyor. Dinlemek için https://www.arter.org.tr/podcast-simdi-karsiya-gecebilirsiniz linkini kullanabilirsiniz.
 • Global ölçekte sanat piyasası analizi hizmeti veren Arttactic’in hazırlamış olduğu podcast serisinde, sanat fuarları, sanat yatırımı, sanat sigortası gibi farklı alanlarda işin uzmanları tarafından hazırlanmış içeriklere ulaşabilirsiniz. Aralarında sanat yazarlarının, sanat danışmanlarının, müzayede evi CEO’larının da bulunduğu konukların konuşmalarını dinlemek için; https://arttactic.com/podcasts/ linkini kullanabilirsiniz.
 • En çok takip edilen güncel sanat ve kültür yayınları arasında bulunan Hyperallergic’in kurucusu ve baş editörü Hrag Vartanian tarafından sunulan “Art Movements” dinleyicilerine her hafta gündemi oluşturan sanat olayları hakkında içerikler sunuyor. Güncel olayları takip etmek için https://hyperallergic.com/podcast/ linkini kullanabilirsiniz.
What’s the Impact of COVID-19 on the Art Community? / hyperallergic.com
 • San Francisco Museum of Modern Art tarafından hazırlanan podcast serisi “Raw Material”, her sezon değişen sunucuları ile beraber farklı temalar üzerinden sanatçılar ve düşünürler ile buluşmaya devam ediyor. Sanatçı ve gazeteci Sayre Quevedo’nun sunduğu altıncı sezonu dinlemek için https://www.sfmoma.org/raw-material/ linkini kullanabilirsiniz.
 • Dünyanın önde gelen sanat yayınları arasında bulunan The Art Newspaper tarafından hazırlanan ve Ben Luke tarafından sunulan haftalık yayın, uzmanların güncel makaleleri, yeni trendleri ve gelişmeleri konuştukları bir program. İçerikleri takip etmek için, https://www.theartnewspaper.com/podcast linkini kullanabilirsiniz.
Saving the art world’s self-employed amidst the coronavirus crisis / theartnewspaper.com
 • Getty Foundation tarafından hazırlanan ve Helen Molesworth’ün sunduğu “Recording Artists”, yayınlanan ilk sezonu “Radical Women” ile sanat tarihinin önemli kadın figürlerinin hayatlarına ve sanatlarına dair geniş bir inceleme olma özelliği taşıyor. Podcast ile beraber yayınlanan belgelere ve içeriğe erişmek için https://www.getty.edu/recordingartists/ linkini kullanabilirsiniz.
Alice Neel, 1940. Photo: Sam Brody. © Estate of Alice Neel / getty.edu
 • Sotheby’s’in bir bölümü olan Art Agency Partners tarafından hazırlanan ve Charlotte Burns tarafından sunulan “In Other Words” sergisi, sanat dünyasına içeriden bir bakış sunuyor. Aralarında David Zwirner ve Max Hollein gibi isimlerin de bulunduğu konukların konuşmalarını dinlemek için https://www.artagencypartners.com/podcast/ linkini kullanabilirsiniz.
Bruce Nauman, Raw Material-OK, OK, OK (1990) © 2019 Bruce Nauman / Artists Rights Society (ARS), New York. Photo by Aaron Cornish and courtesy of the Kramlich Collection
 • Yale Üniversitesi’nin radyosunda yayınlanan “Praxis” programı, Brainard Carey’nin sunumuyla, sanatçılar, küratörler, eleştirmenler, galericiler gibi sanatın farklı aktörlerinin konuşmalarından oluşan geniş bir içeriğe sahip. Geçmiş programları ve güncel olayları takip etmek için https://museumofnonvisibleart.com/interviews/ linkini kullanabilirsiniz.
 • Museum of Modern Art ve BBC tarafından hazırlanan “The Way I See It”, MoMA New York’un koleksiyonunda bulunan eserlerin tartışıldığı ve sanat eleştirmeni Alastair Sooke ve MoMA’nın küratörleri tarafından hazırlanan bir program. Aralarında Orhan Pamuk, Zac Posen, Neri Oxman, Richard Serra ve Steve Martin gibi konukların da eserler hakkında fikirlerini sundukların programa erişmek için https://www.bbc.co.uk/programmes/m0009bf6/episodes/downloads linkini kullanabilirsiniz.
 • Fuarları ve çevrimiçi içerikleri ile tanıdığımız Frieze’in dergi editörü Jennifer Higgie tarafından sunulan “The Bow Down: Women in Art History” programı, kadın sanatçıların işlerinin ve hayatlarının konuşulduğu bir yayın. Programı takip etmek için https://frieze.com/article/bow-down-podcast-women-art-history linkini kullanabilirsiniz.
The Bow Down: Women in Art History / frieze.com
 • Podcast’ten önce o vardı! Açık Radyo, içerik olarak ekoloji, ekonomi, müzik ve sanatın farklı dalları ile ilgili alanlarda uzun yıllardır yayın yapmaya devam ediyor. SAHA oluşumunun direktörlüğünü yapan Çelenk Bafra “Hariçten Sanat”ta, dinleyicilerine gezegenden kültür sanat haberleri sunmaya devam ediyor. Güncel yayınları ve geçmiş kayıtları dinlemek için https://acikradyo.com.tr/program/haricten-sanat linkini kullanabilirsiniz.

Badenur Özcan

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.