SALT Online’dan Çevrimiçi Kitap Önerileri

Bu hafta sizler için SALT e-yayınlarından okuma önerileri sunuyoruz. İngilizce seçenekleri de bulunan e- kitaplara ve kapsamlı araştırmalara saltonline.org adresinden ulaşabilirsiniz.

20, Ofsayt ama Gol, 10; Vasıf Kortun’dan e-kitap dizisi

Küratör, eğitmen ve yazar Vasıf Kortun’un SALT e-yayınından çıkan; 20, Ofsayt ama Gol ve 10 adlı üç kitap dizisinde İstanbul’da 1990’lardan günümüze görsel sanatlar alanında sanat, sanatçı üretimleri, kültür politikaları, kurum yapılandırmaları ile İstanbul Bienali ve uluslararası sergilere katılımlar inceleniyor. Aralarında Hale Tenger, Gülsün Karamustafa, Cevdet Erek, Hüseyin Bahri Alptekin, Erden Kosova gibi peki çok sanatçının üretimi ile ilgili kapsamlı söyleşilerin yer aldığı bu üç kitaba aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

20, Ofsayt ama Gol, 10

https://saltonline.org/tr/1773/20?books

https://saltonline.org/en/828

https://saltonline.org/en/862

Mütevazı Bir Miras – Nilgün Özayten Kitabı

Kitapta, Türkiye sanat tarihinde önemli bir rol oynamış sanat tarihçisi ve yazar Nilgün Özayten’in yazılarından, konuşma metinlerinden ve Atatürk Kültür Merkezi’de yöneticilik yaptığı yıllarda düzenlenen sergi listeleri bir araya getirilmiş. 2004 yılında hayata veda eden sanat tarihçisi ve yazar Nilgün Özayten’in değerli yazımlarına Canan Beykal, Zerrin İren Boynudelik, Vasıf Kortun ve Kadri Özayten’in giriş yazıları eşlik ediyor.

https://saltonline.org/tr/546/mutevazi-bir-miras-nilgun-ozayten-kitabi?tag=48

Mütevazı Bir Miras

Sarkis, Tutumlar Biçime Dönüşünce

SALT e-yayınları için hazırlanan kitapta, Sarkis’in Paris, Villejuf’teki atölyesinde küratör ve eleştirmen Nazlı Gürlek’in gerçekleştirdiği üç ayrı söyleşiden oluşuyor. Sanatçının ‘Tutumlar Biçime Dönüşünce’ adlı sergisinden yola çıkılarak, Sarkis’in dilinden dönemin sanatsal pozisyonları, etkileşimleri, ayrılık ve dönüşümleri anlatılıyor.

https://saltonline.org/tr/598/sarkis-ve-when-attitudes-become-form-tutumlar-bicime-donusunce?books

Sarkis, Tutumlar Biçime Dönüşünce

 

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.