Sanat Dünyasında Sonbahar Coşkusu

Eylül ve Ekim ayları, dünya genelinde sanat etkinlikleri ve fuarlar dolu bir sezonun başlangıcını müjdeliyor. Sonbaharın gelişiyle sanat dünyası yeni renklerle canlanıyor.

Frieze Seoul, photo by Jaeyong Park for ARTnews

Bu dönemde dünyanın dört bir yanında sanatseverleri bir araya getiren etkinliklere hızlıca göz atarsak:

Frieze Seoul | 06-09.09.2023
Seoul Kiaf | 06-10.09.2023
Art Rio | 13-17.09.2023
35th Bienal de São Paulo | 06.09-10.12.2023
Sydney Contemporary | 07-10.09.2023
Vienna Contemporary | 07-10.09.2023
Art on Paper, New York | 07-10.09.2023
Art Joburg | 08-10.09.2023
The Armory Show New York | 08-10.09.2023
Positions Berlin Art Fair | 14-17.09.2023
Gallery Weekend Berlin | 16-17.09.2023
Frieze Sculpture | 20.09-29.10.2023
Unseen Photo Fair Amsterdam | 21-24.09.2023
Lausanne Art Fair | 28.09-01.10.2023
Contemporary İstanbul | 28.09-01.10.2023
Swab Barcelona Contemporary Art Fair | 05-08.10.2023
ARTVILNIUS | 13-15.10.2023
PAD London | 10-15.10.2023
Frieze London | 11-15.10.2023
Paris+ par Art Basel | 19-22.10.2023

Sydney Contemporary

Bu kalabalık fuar programının öne çıkan detaylarını da sizin için derledik. Etkinlikleri ülke ve bölgesel kategorilere ayırarak inceledik. İşte bu dönemin gözde etkinliklerinden bazıları;

Londra Bazlı Etkinlikler
Londra, sanat dünyasının merkezlerinden biri olarak her zaman dikkat çeker. Sezona ilk giren etkinliklerden “Frieze Sculpture” sergisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir heyecanla bekleniyor. Londra’daki Regent’s Park’ta 20 Eylül-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek bu etkinlikte küratörü Fatoş Üstek ve Gülsün Karamustafa ile Ayşe Erkmen’in eserleriyle katılımı, etkinliğe özel bir değer katacak gibi görünüyor.

Gülsün Karamustafa - Monument for the 21st Century

Dünyanın ve bölgenin en önemli sanat etkinliklerinden Frieze London ve Frieze Masters, 11-15 Ekim tarihleri arasında sanatseverleri Londra’nın etkileyici güzellikleriyle yine Regent’s Park’ta buluşturacak.
Londra’nın prestijli etkinliklerinden biri olan PAD London, 10-15 Ekim tarihleri arasında sanat ve tasarımın buluştuğu bir platform sunacak.

1-54 Çağdaş Afrika Sanat Fuarı, 12-15 Ekim arası 11. kez Somerset House‘a geliyor. 1-54 Londra bu yıl, altmışın üzerinde uluslararası katılımcı ile bugüne kadarki en büyük fuarına hazırlanıyor.

Contemporary African Art Fair

Londra’yı ziyaret edecek sanatseverler için önemli bir diğer etkinlik de Towner Eastbourne’daki “Turner Prize 2023” sergisi. Bu sergi, sanat dünyasının en prestijli ödüllerinden birini kutlama fırsatı sunuyor. 28 Eylül’de başlayacak sergi gelecek sene bahar aylarına kadar açık kalacak.

Turner Prize, photo by Marc Atkins

Avrupa
Avrupa’daki ilk önemli etkinlikler Berlin’de başlıyor. Berlin Art Week kapsamındaki “Gallery Weekend” 16-17 Eylül tarihlerinde bu önemli sanat şehrindeki sanat galerilerini keşfetmek isteyenler için harika bir fırsat sunuyor. Aynı dönemde düzenlenen “Positions Berlin Art Fair” ve Amsterdam’da 21-24 Eylül’de yer alan “Unseen Photo Fair,” yeni ve yaratıcı sanatçıların eserlerini keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak etkinlikler arasında. İsviçre’nin Lausanne şehrinde gerçekleşecek Lausanne Art Fair,  28 Eylül – 9 Ekim tarihlerinde sanatseverleri ağırlayacak.

Ekim ayına adım attığımızda ise sanat etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Barcelona’da Swab Barcelona Contemporary Art Fair, 5-8 Ekim tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen ARTVILNIUS ise 13-15 Ekim tarihlerinde sanat dünyasının dikkatini çekecek.
Paris+ par Art Basel, 19-22 Ekim tarihleri arasında tüm sanat dünyası profesyonelleri ve koleksiyonerlerini Avrupa’nın sanat başkenti Paris’e toplayacak.

SWAB Barcelona

Aynı dönemde İstanbul‘da düzenlenen Contemporary İstanbul, Türkiye’nin sanat sahnesini uluslararası arenada temsil edecek.

27 Eylül’de ön gösterime açılan Contemporary Istanbul’un 18. edisyonunda öne çıkan projelere baktığımızda ilk karşımıza çıkan CI Photo Focus oluyor.

Fotoğrafın bir sanat formu olarak önemini, güncel fotoğrafçılık pratiğinde çalışan sanatçı, galeri ve yayınları bir araya getiren 1. CI Photo Focus, Photo London‘ın Danışma Kurulu Üyesi olan ve Sotheby’s Fotoğraf Bölümü‘nün eski Direktörü Simone Klein rehberliğinde gerçekleşecek. Fotoğrafçılığın yeniliklerini ve yaratıcı ifadelerini bir araya getiren bu yeni fuar platformunda, sanatçılar, galeriler ve ziyaretçiler arasında canlı diyaloglar teşvik edilecek.

Contemporary Istanbul

Contemporary Istanbul’da yer alacak diğer özel projeler; Marc Oliver Wahler küratörlüğünde gerçekleşecek The Yard, bu yıl TOSYALI Holding partnerliğinde Tersane Istanbul’un dış avlusuna yayılıyor.

Bu yıl üçüncü edisyonunda dış mekan, heykel ve enstalasyonlardan oluşan The Yard, Cenevre’deki (MAH) Musée d’art et d’histoire‘ın Direktörü Marc Oliver Wahler küratörlüğünde gerçekleşecek.

Endüstriyel nesnelerin sanat eserlerine dönüştüğü bu sergi, çevreyle etkileşim içinde dinamik bir şekilde izleyiciyle buluşacak. TOSYALI Holding’in ‘Sürdürülebilir Sanat’ koleksiyonunda yer alan çelik üretim atıklarından ileri dönüşüm tekniği ile yaratılan Varol Topaç’ın bir eseri de Contemporary Istanbul’un 18. edisyonu’nda sergilenecek.

Diğer detayları Contemporary Istanbul 2023 yazımızda görebilirsiniz.

Amerika
Amerika kıtasında da sanat dolu günler başladı. 8 – 10 Eylül arası gerçekleşen New York’taki The Armory Show,” modern ve çağdaş sanatın önemli bir platformu olarak kendini kanıtlamış durumda. Bu yıl Javits Center’daki üçüncü yılına giren The Armory Show 35 ülkeden 225 uluslararası galeriye ev sahipliği yapıyor. Fuar kapsamındaki Armory Live programı, sanat dünyasının dört bir yanından sanatçıları, küratörleri, yazarları, koleksiyonerleri ve kurumsal liderleri çözüm aramak üzere bir araya getiriyor. Sanatı çevremizdeki dünyayla eleştirel bir ilişki kurma aracı olarak gören bu konuşmalar, göz ardı edilmiş tarihleri inceliyor, küresel değişimler üzerine düşünüyor ve güncel söylemden farklı perspektifler çıkarıyor. Tüm etkinlikler Javits Center’daki Armory Live Theater‘da gerçekleştirilecek.

Aynı dönemde “Art on Paper” etkinliği, Manhattan Pier 36’daki yerinde kağıt üzerinde sanatın güzelliklerini sunuyor.

New York’ta sanatı uygun fiyatlarla keşfetmek isteyenler için 20 – 24 Eylül’de Chelsea’deki Metropolitan Pavillion’da gerçekleşen “Affordable Art Fair” kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

Armory Show

Dünya’dan

Dünya çapında sanat etkinlikleri arasında Sao Paulo Bienali önemli bir yere sahip. 1951 yılında başlayan São Paulo Bienali, 1895 yılında kurulan ve kendisine örnek aldığı Venedik Bienali’nden sonra dünyanın en eski ikinci sanat bienali.

São Paulo Bienali, 6 Eylül – 10 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenleniyor. 35. edisyonuna katılan 100 sanatçının arasında Pace Gallery sanatçısı Torkwase Dyson, Gagosian’dan Ellen Gallagher ve Andrew Kreps Gallery‘de sergi açan ve 2024 yılında Venedik Bienali’nde Fransa’yı temsil edecek olan Julien Creuzet yer alıyor.

Güney Kore’nin başkenti Seulde 6 – 9 Eylül arası düzenlenen “Frieze Seoul” ve “Kiaf Seoul” etkinlikleri, Asya sanatının zenginliğini keşfetmek isteyenler için harika seçenekler sunuyor. 7 – 10 Eylül’de gerçekleşen Sydney Contemporary de bu dönemin gözde etkinliklerinden biri.

Kiaf Seoul

Ayrıca, Türk galerilerinin dünya çapındaki etkinliklere katılımı da dikkate değer. 7-10 Eylül tarihleri arasında Dirimart, The Armory Show 2023’e sanatçıları Yüksel Arslan, Ebru Duruman, Ayşe Erkmen, İnci Eviner, Canan Tolon, Çağla Ulusoy ile katılırken Piartworks ise Jyll Bradley, Fatma Bucak, Sarah Dwyer, Susan Hefuna, Holly Stevenson gibi kadın sanatçılardan oluşan bir seçkiyle  yer alıyor.
Stevenson ve küratör Huma Kabakçı tarafından yaratılan EGGISM – How Would you Eat Yours? performansı fuar haftası boyunca gerçekleşecek.

Böylece Türk galerileri, uluslararası sanat sahnesinde adlarını duyuruyorlar. Bu galerilerin dünya genelindeki sanat fuarlarına katılımı, Türk sanatının küresel arenada nasıl büyüdüğünün bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Sanat dünyasında Eylül ve Ekim ayları, sanatseverlerin her daim yeni eserler ve yaratıcı ifadeler keşfetmek için heyecanla beklediği bir dönem. Bu etkinlikler, sanatın farklı yönlerini keşfetmek ve dünya genelindeki sanatçıların eserlerini deneyimlemek isteyen herkes için harika bir fırsat sunuyor. Sanatın gücünü ve çeşitliliğini kutlamak için bu fuarlar ve bienaller sonbaharın vazgeçilmez etkinlikleri arasında yer alıyor. Temaları, küratörleri ve katılan galerileriyle bu etkinlikler, sanat dünyasının renkli ve dinamik yüzünü yansıtıyor.

Selin Tuncer

Tüm dünyada yıl boyu gerçekleşecek etkinliklere 2023 Yılında Dünyada Fuar ve Bienaller sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.