Özlenen Tate St. Ives Geri Dönüyor

Tate müzeler grubunun İngiltere, Cornwall, St. Ives’te bulunan sanat müzesi Tate St. Ives, 4 yıl süren yoğun yenileme ve genişleme çalışmasının ardından kapılarını tekrar açıyor.

 

Müze alanını iki katına çıkaran kapsamlı proje sonrasında Tate St. Ives, yeni sergileme alanlarında sunulan yeni eserler ve yeni stüdyolarda yapılacak olan program ve etkinliklerle yepyeni bir sanat deneyimi sunuyor.

Clore Sky Stüdyosu
Clore Sky Stüdyosu

1993 yılında kurulan müzenin gelişen sergileme teknikleri ve artan ziyaretçi ihtiyacına karşılık verememesi, ana binayı yenileme ihtiyacı doğurdu. Orijinal binanın yaratıcıları Rvans ve Shalev iş başına geçerek binaya yeni bir soluk getiren Clore Sky Stüdyosu, St. Ives Stüdyosu ve yeni müze giriş alanını oluşturdu. Bu alanlarda ilk defa 20. Yüzyıl St. Ives Modern Sanatından en özel örnekler izleyiciye sunuluyor. Kronolojik olarak düzenlenen sergide, Peter Lanyon, Barbara Hepworth, Piet Mondrian, Naum Gabo ve Paule Vézelay gibi St. Ives’te doğan veya bölgede yaşamış olan İngiliz ve uluslararası sanatçıların çalışmaları karşımıza çıkıyor. Böylece St.Ives’in 20. Yüzyıl sanatına olan etkisi gözler önüne seriliyor.

Tate St. Ives Ziyaretçi Alanı
Tate St. Ives Ziyaretçi Alanı

Projenin ikinci ayağı ise ana binanın ek bina inşa edilerek genişletilme projesi. Sergi değişme ve yenileme çalışmaları sırasında müzenin kapatılmak zorunda kalması sorununu ortadan kaldırmak ve yeni sergiler düzenlemek için başlatılan projede, ödüllü mimarlar Jamie Fober Architects iş başına geçti. El yapımı seramik çinilerle süslenen, terastaki bahçesi, altta bulunan sahilliyle bütünleşen yeni binada yeni koleksiyon bakım odaları, müze ofisleri ve ziyaretçi alanları bulunuyor.

© Rebecca Warren
© Rebecca Warren

Müzenin 14 Ekim’deki açılışı için özel olarak düzenlenen sergi, Rebecca Warren’in çalışmalarından oluşuyor. 14 Ekim 2017 – 7 Ocak 2018 tarihleri arasında gezilebilecek olan sergi, sanatçının geçtiğimiz 8 yılda İngiltere’de düzenlediği ilk solo sergisi olma özelliğine sahip. ‘’All that Heaven Allows’’ adlı bu sergide, sanatçının en özel heykel ve neon vitrin çalışmalarını görmek mümkün.

Tate St. Ives İç Görünüm
Tate St. Ives İç Görünüm

Eskiden 3 kat daha fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanan, alanına 600 metre kare ekleyen ve yepyeni stüdyolar ve sergi alanları ile yeni bir görünüme kavuşan Tate St. Ives, müzeyi özleyen ve şehre yolu düşen sanatseverleri karşılamak için hazır.

Simge Erdoğan

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.