Londra’da Sonbahara Frieze 2017 ile Merhaba

Her yıl olduğu gibi Frieze haftasında Londra’da olacak sanatseverleri dopdolu bir program bekliyor. Frieze London özellikle son beş yıldır en önemli uluslararası çağdaş sanat fuarlarından biri olarak kabul ediliyor. Dünyanın en önemli galerilerinin yer aldığı Galleries bölümünde bu yıl Marianne Boesky, Tanya Bonakdar, Chantal Crousel, Massimo de Carlo, Eigen + Art, Gagosian, Hauser & Wirth, Lisson, Nordenhake, Pace, Esther Schipper, White Cube ve David Zwirner gibi katılımcılar dikkat çekiyor.

Spencer Finch, Nordenhake.
Spencer Finch, Nordenhake.

 

Kar amacı gütmeyen ve genç sanatçılara mekâna özgü iş üretme olanağı sunan Frieze Projects’te ise, fuar alanının önünde sergileyeceği şifalı bitkiler ile ziyaretçileri empatiye dayalı katılımcı bir performansa çağıran Güney Afrikalı sanatçı Donna Kukama; Antarctica adlı projeleriyle alternatif bir arada yaşama modellerini tartışmaya açan sanatçı ikilisi Lucy & Jorge Orta ve bir heykel-mekânın içinde gerçekleştireceği Androgynous Egg performansıyla Georgina Starr ön plana çıkıyor.

Lucy ve Jorge Orta, Antarctica. Fotograf sanatcilarin web sayfasindan alinmistir.
Lucy ve Jorge Orta, Antarctica. (Fotoğraf, sanatçıların web sayfasından alınmıştır.)

 

Georgina Starr. Fotoğraf: Justin Westover, Cargocollective.
Georgina Starr. Fotoğraf: Justin Westover, Cargocollective.

 

Fuarın Focus bölümü sanatseverleri heyecanlandıracak Londralı Arcadia Missa, Viyanalı Emmanuel Layr  ve Artinternational İstanbul katılımcılarından Los Angeleslı Night Gallery gibi birçok genç galeriyi ağırlıyor.

Hannah Black, Arcadia Missa. Kaynak-Frieze.com
Hannah Black, Arcadia Missa. Kaynak: Frieze.com

 

Lili Reynaud-Dewar. Emmanuel Layr. kaynak-frieze.com
Lili Reynaud-Dewar. Emmanuel Layr. Kaynak: Frieze.com

 

Derek Boshier, Night Gallery. Kaynak-frieze.com
Derek Boshier, Night Gallery. Kaynak: Frieze.com

 

Bu yılki edisyonunda Feminizm’e özel bir önem veren fuarda, küratörlüğünü Alison Gingeras’ın üstlendiği ve Air de Paris, Salon 94 ve Regen Projects gibi galerilerin katıldığı özel proje sergisi Sexwork ise en merakla beklenen bölümler arasında.

Birgit Jürgenssen, Galerie Hupert Winter. Kaynak: Frieze.com
Birgit Jürgenssen, Galerie Hupert Winter. Kaynak: Frieze.com

 

Frieze Masters’da ise Antik Çağ’dan 20. yüzyıl sonlarına kadarki dönemde üretilen eserleri görebilirsiniz. Bu yıl 130’dan fazla galerinin katıldığı Frieze Masters’da özellikle küratörlüğünü Sir Norman Rosenthal’ın yaptığı Collections bölümü, gündeme getirdiği birbirinden özgün eser ile görülmeye değer.

Sanatın keyfine dışarıda, doğayla iç içe varmak isteyenler için ise Frieze Sculpture ideal bir seçim. Urs Fischer, KAWS, Michael Craig-Martin ve Ugo Rondinone, burada işlerini görebileceğiniz 25 sanatçıdan yalnızca birkaçı.

KAWS, FINAL DAYS (2013), Galerie Perrotin
KAWS, FINAL DAYS (2013), Galerie Perrotin- Fotoğraf: Stephen White

 

Frieze haftası süresince Londra, görülmeye değer birçok diğer sanat etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

Bunlardan 5-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 1:54 Contemporary African Art Fair  kesinlikle kaçırılmamalı. 2017’de beşinci edisyonuyla Somerset House’ta karşımızda olacak fuarda The Conversationists temalı FORUM bölümü, eğitim programlarının sürdürülebilir bir bilgi ekonomisi yaratmadaki rolünü tartışmaya açıyor. Fuarın Special Projects kısmındaysa Capetown ve Johannesburg’da etkinlik gösteren Goodman Gallery’nin sunacağı History is Not Mine film programı oldukça merak uyandırıcı. Filmler 6-8 Ekim tarihlerinde, 12.00-13.00 saatleri arasında izlenebilecek.

Mohau Modisakeng, WHATIFTHEWORLD Gallery.
Mohau Modisakeng, Passage, WHATIFTHEWORLD Gallery.

 

The Barbican Center’da 21 Eylül’de açılan Jean-Michel Basquiat: Boom for Real sergisi de sanatçının dünyanın dört bir yanındaki müze ve koleksiyonlarda bulunan yüzden fazla eserini bir araya getiriyor ve mutlaka görülmesi gerekenlerden.

Jean-Michel Basquiat, Glenn, 1985 Courtesy Private Collection
Jean-Michel Basquiat, Glenn, 1985. Courtesy Private Collection

 

Bir diğer heyecan verici etkinlik ise 5 Ekim’de başlayacak: Lisson Gallery ve Vinyl Factory’nin 180 The Strand’de ortaklaşa düzenlediği grup sergisi Everything at Once, aralarında Ai Weiwei, Anish Kapoor, Marina Abramoviç, Cory Arcangel, Dan Graham, Susan Hiller ve Tatsuo Miyajima’nın da bulunduğu olağanüstü bir sanatçı listesine sahip.

Susan Hiller, Channels, 2013. Kaynak-Sothebys.com
Susan Hiller, Channels, 2013. Kaynak: Sothebys.com

 

Katharina Grosse’nin mekana özgü duvar resimlerinin görülebileceği This Drove my Mother up the Wall, South London Gallery’de.

Katharina Grosse, South London Gallery.
Katharina Grosse, South London Gallery.

 

Fotoğrafa özel ilgi duyanlar için ise Whitechapel Gallery zorunlu duraklardan. Thomas Ruff: Photographs 1979 – 2017 usta sanatçının kırk yıllık üretimine ışık tutan muhteşem bir retrospektif.

Thomas Ruff-Substrat31III, Whitechapel Gallery.
Thomas Ruff-Substrat31III, Whitechapel Gallery.

 

Art50.net ile dünyadaki sanat etkinliklerinden haberdar olmak için Yıllık Fuar Takvimi‘mize mutlaka göz atın.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.