Online Olarak Ziyaret Edebileceğiniz Sergiler ve Müzeler

Pandemi sebebiyle düzenlenmesi planlanan etkinliklerin iptal edilmesi ve kurumların ziyarete kapatılmasının ardından birçok sergi ve çağdaş sanat müzesi çevrimiçi platformlarda uluslararası sanat izleyicisiyle buluştu.

 • MOMA – Museum of Modern Art tarafından düzenlenen “Dorothea Lange: Words & Pictures” sergisi, ünlü sanatçının fotoğraflarından oluşan bir seçki ile 30 Nisan 2020’de çevrimiçi olarak ziyarete açılıyor.
MOMA – Dorothea Lange: Words & Pictures

Words & Pictures , Lange’in Büyük Depresyon sonrası Amerika’da gerçekleştirdiği yolculuk sırasında çektiği fotoğraflardan ve aldığı notlardan oluşan 1939 tarihli fotoğraf kitabı, “An American Exodus”u temel alıyor. Fotoğraflarıyla insanlığın çeşitli hallerini içtenlik ile yansıtan Dorothea Lange, “Göçebe Anne” ve “The Road West” gibi çalışmalarıyla 20.yy’ın en önemli fotoğraf sanatçıları arasında bulunuyor. Lange’in ikonik fotoğrafları ile daha önce çok fazla görülmemiş çalışmalarının da görülebileceği sergi, sanatçının eserlerinin oluşturduğu toplumsal duyarlılık meselelerine odaklanıyor.

Sergiye daha kapsamlı bir anlatım oluşturması amacıyla, Lange’in fotoğraflarının yanında döneme ait hükümet raporları, gazete ve dergi yazıları, şiirlerin yanında dönemi sanatçıları, edebiyatçıları ve düşünürlerinin çalışmaları da MOMA websitesi üzerinde görülebilecek.

MOMA – Dorothea Lange: Words & Pictures

Serginin küratörü Sarah Meister, aralarında Lange’ın torunu ve film yapımcısı Dyanna Taylor olmak üzere bazı sanatçılar ve şairleri, Lange’ın 15 fotografını yorumlamak üzere bu projeye davet etmiş. Sergiyi çevrimiçi gezerken bu yorumları da ister okuyabilir, ister sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Dorothea Lange’in “Words &Pictures” sergisini MOMA tarafından hazırlanan etkileyici sunumuyla müzenin websitesinden izleyebilirsiniz.

 • Güney Afrika’nın dünya çapında en ünlü sanatçılarından William Kentridge’in Something Has Been Postponed / Ertelenen Bir Şey sergisi, 30 Nisan – 16 Mayıs 2020 tarihleri arasında Goodman Gallery’nin çevrimiçi platformunda.
William Kentridge – Something Has Been Postponed

Ertelenen Bir Şey sergisi, William Kentridge’in sanatsal pratiğinde araç ve malzemelerin dokunsal kullanımının yanı sıra çizim yapma, nesne yapma ve mantıklı hale getirme sürecine vurgu yapıyor. Kentridge’in sözleriyle stüdyo, “dünyanın davet edildiği bir yer haline geliyor. Duvarlarda sıkışmış görüntüler var, düşünceler geliyor, sohbetler geliyor, parçalar okunuyor, sanat tarihi kitaplarında görülen görüntüler, izlenen filmler…’’

 • Swissôtel The Bosphorus, İstanbul işbirliğiyle, İpek Yeğinsü küratörlüğündeki ‘’İçimdeki Tanrıça’’ sergimize de Artsy.net üzerinden online olarak ulaşabilirsiniz. Sanatçılarımız Baysan Yüksel, Bengisu Bayrak, Ece Gauer, Leyla Emadi, Merve Dündar ve Müge Ceyhan’ın sergide yer alan eserlerini görmek için; www.artsy.net/show/art50-dot-net-the-goddess-in-me
Art50net İçimdeki Tanrıça Sergisi
 • 2010 yılında St. Petersburg’da açılan Erarta Çağdaş Sanatlar Müzesi, Rusya’nın en büyük ve en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Erarta’nın günümüz Rus sanatına dair dahip olduğu geniş koleksiyonuna göz atmak ve müzenin salonlarında üç boyutlu bir tura çıkmak için; https://artsandculture.google.com/partner/erarta-museum linkini kullanabilirsiniz.
U-Space. My House – My Fortress?, Petukhov Dmitry, 2010, Ait olduğu koleksiyon: Erarta Museum of Contemporary Art
 • 2002’de Pekin’de kurulan Today Art Museum, açıldığı günden itibaren Çin Çağdaş Sanatının ve sanatçılarının uluslararası ve ülke içindeki sanat çevrelerinde görünürlüğünü arttırmak için çalışmalar yapıyor. Today Art Museum’un koleksiyonuna, online sergilerine göz atmak ve müze içinde çevrimiçi bir tura çıkmak isteseniz, https://artsandculture.google.com/partner/today-art-museum, linkini kullanabilirsiniz.
“Conversing with the Moon-He Sen Solo Exhibition” Exhibition Scene, He Sen, 2012.2.12-2012.2.24, Ait olduğu koleksiyon: Today Art Museum
 • 2010 yılında Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin Sharjah kentinde kurulan Barjeel Art Foundation, Sultan Sooud Al-Qassemi’nin kişisel koleksiyonunun bir devamı olarak sanat izleyicisi ile buluşmaya devam ediyor. Güncel olarak Sharjah Art Museum’da sergilenen bu koleksiyondan Çağdaş Arap Sanatına dair örnekler görmek ve müze koleksiyonuna bir göz atmak ve çevrim içi bir tura çıkmak isterseniz, https://artsandculture.google.com/partner/barjeel-art-foundation linkini kullanabilirsiniz.
Nation Estate – Jerusalem Floor
 • 2013’te kurulan Museo de Arte Contemporáneo, Lima, Peru’nun en önemli müzeleri arasında gösteriliyor. Çağdaş Güney Amerika sanatına ait bir koleksiyonu bulunan müze, uluslararası anlamda tanınmış sanatçıların da geçici sergilerine ev sahipliği yapıyor. Amerikalı çağdaş fotoğraf sanatçısı David LaChapelle’in müzede gerçekleşen geniş retrospektifini çevrimiçi bir şekilde gezmek ve müze koleksiyonuna göz atmak için, https://artsandculture.google.com/partner/mac-lima linkini kullanabilirsiniz.
Cameron Diaz: Dollhouse Disaster, Home Invasion, David LaChapelle, 1997 – 1997, Ait olduğu koleksiyon: MAC-Lima
 • Gurugham, Hindistan’da kurulan Devi Art Foundation, güncel meseleleri konu edinen, deneysel ve çağdaş sanat eserlerinin görülebileceği bir koleksiyona sahip. Lekha ve Anupam Poddar’ın koleksiyondan eserleri görmek ve çevrimiçi bir sergi turuna çıkmak için, https://artsandculture.google.com/partner/devi-art-foundation linkini ziyaret edebilirsiniz.
Remembering Toba Tek Singh – Nalini Malani
 • 1969 yılında açılan ve farklı zamanlarda yapılan eklemelerle büyüyen ve genişleyen, National Museum of Modern and Contemporary Art, Gwacheon-si, Güney Kore’de bulunuyor. Müze’nin çağdaş ve modern dönem Güney Kore sanatından örnekler barındıran koleksiyonunu keşfetmek ve müze içinde çevrimiçi bir sergi turu yapmak için, https://artsandculture.google.com/partner/national-museum-of-modern-and-contemporary-art-korea linkini kullanabilirsiniz.
untitled, Park Hyun-ki, 1980, Ait olduğu koleksiyon: National Museum of Modern and Contemporary Art, Korea
 • Türkiye’den Pera Müzesi, İstanbul Modern Müzesi ve Masumiyet Müzesi ve Dünyadan aralarında Guggenheim, Museum of Modern Arts, Louvre ve Vatican Museum gibi birçok müzeyi çevrimiçi bir şekilde ziyaret etmek ve koleksiyonlarına dair fikir edinmek isterseniz, https://artsandculture.google.com/partner linkine göz atmanızı öneriyoruz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.