Nocturnes

Art50.net ve Swissôtel The Bosphorus, İstanbul işbirliğiyle hazırlanan ‘Nocturnes’ sergisi, 5 Aralık 2020 – Haziran 2021 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. Art50.net ekibi küratörlüğündeki sergide Filiz Piyale Onat, Cem Onat ve Haydar Akdağ’ın eserleri gecenin renklerine ve uyandırdığı engin hislere odaklanıyor. Eserlerden yükselen zengin dinamizm Swissôtel The Bosphorus’ta görülmeyi ve duyulmayı bekliyor.

Filiz Piyale Onat, Cem Onat ve Haydar Akdağ’ın eserlerinin bir araya geldiği “Nocturnes” sergisi, geceye adanan ya da geceden ilhamını alan sanat eserlerinin yarattığı duygu zenginliğine odaklanıyor. Cem Onat’ın bedensel hareketi temel alan işlerinden yükselen dinamik ritim, Haydar Akdağ’ın incelikli renk ve desen kullanımının yarattığı enerjik melodiler ve Filiz Piyale Onat’ın eserlerine hakim olan gecenin dingin tasvirleri bir tema olarak serginin temelini oluşturuyor. Temanın yarattığı zemin, ritmin oluşturduğu hareketlilik ve melodinin kazandırdığı çeşitlilik ile oluşan harmoniden yayılan sesler “Nocturnes” sergisi kapsamında Swissôtel The Bosphorus’ta yankılanıyor.

Cem Onat – Prāxis & Emptiness

Dokunduğu her şeyi kendisine dahil eden gece, ana dair heyecanlar ve ertesi güne dair umutlar barındırıyor. Aynı zamanda Frederic Chopin’in kimi zaman hüzünlü ancak engin duygular ile dolu ve geceden ilham alan müzikal kompozisyon anlamına gelen “Nocturnes”leri, Vincent Van Gogh’un rüya ile gerçeğin birleştiği noktayı resmettiği “Yıldızlı Geceler”i, Edward Hopper’ın sakin, yalnız ancak dingin “Gece Kuşları” ve Jim Jarmusch’un gecenin sonsuz olasılıklarını ekrana taşıdığı “Dünyada Bir Gece” isimli filmi gecenin ne denli büyük bir esin kaynağı olduğunun kanıtlar nitelikte.

Filiz Piyale Onat – G major, Op. 37 No. 2 & C sharp minor, Op. 27 No. 1 & F minor, Op. 55 No. 1

Filiz Piyale Onat’ın görkemli doğa manzaralarına yerleştirdiği küçük ölçekli insan yapımı öğeler ile yarattığı gerilim, insanın yalnızlığını ve doğayla olan ilişkisini inceler. İnsan bulunduğu şartlara uyum sağlamak konusundaki yeteneği ile medeniyetlerin inşasına başladı. Ancak birey kurduğu düzenlerin içerisinde kendisine ve doğaya hareket edecek alan bırakmadığı noktalarda Onat’ın eserlerinde vurguladığı yalnızlık ile tanıştı. Filiz Piyale Onat’ın ufuk çizgisine uzanan sakin manzaraları gecenin hissettirdiklerine dikkat çekerek, izleyicinin kendisine doğru yapacağı bir yolculuğa temel hazırlar.

Cem Onat – Esoteric Mind

Dışavurumcu tavrını aksiyon resim üslubu ile birleştiren Cem Onat, eserlerinde referans verdiği felsefi kaynaklardan besleniyor. Hareketi temel alan çalışmalarındaki devinim Onat’ın çalışmalarına tuvalin bulunduğu boyutu aşan bir ritim kazandırıyor. Yaratım süreci boyunca eserleri ile bir olmak amacını güden sanatçı, bedenini sanat üretiminin ana öğelerinden biri olarak kullanıyor. Cem Onat’ın kimi zaman patlayıcı kimi zaman süreğen bir enerjiden yükselen titreşimleri gecenin kendisi gibi sonsuz duygulanımlara olanak sağlıyor.

Haydar Akdağ, disiplinler arası metot uygulamaları ve soyut, organik doku-leke, geometrik egemenler ve hazır malzemeleri kullanarak oluşturduğu eserleri ile dikkat çekiyor. Renklerin, dokuların ve geometrik desenlerin yarattığı yoğun enerji Akdağ’ın eserlerinde coşkun melodiler olarak karşımıza çıkıyor. Müzikal kompozisyonların temel öğelerinden biri olan melodi Akdağ’ın eserlerindeki renk kullanımlarına benzer bir şekilde yarattığı varyasyonlar ile eser içerisindeki zenginliği ve çeşitliliği sağlıyor. Haydar Akdağ’ın eserleri izleyicileri gecenin seslerini dinlemeye ve getireceği ihtimallere açık olmaya davet ediyor.

Detaylı Bilgi İçin:

Art50.net
info@art50.net | +90 (212) 244 2650

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.