Kozmik Geometri

Art50.net ve dünyanın önde gelen otellerinden Swissôtel The Bosphorus, İstanbul işbirliği kapsamında Art50.net sanatçılarından Filiz Piyale ve Görkem Dikel‘in eserleri Kozmik Geometri sergisinde izleyiciyle buluşuyor. 9 Ağustos – 13 Ekim 2019 tarihleri arasında Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’da yer alacak olan eserleri lobi ve resepsiyon bölümlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Doğada tekrar eden formlar, fraktallar… Mimari, makine parçaları, algoritmalar… Kalbin atışı, evrenin nabzı, duvardaki saatin tik-tak’ı… Ve adeta hepsinin arka planında aynı dili konuşan, aynı mesajı veren kozmik bir bilinç, her şeye hükmeden bir yasa…

“Kozmik Geometri”, ilk bakışta işledikleri konular ve üslupsal tercihleri birbirinden çok farklı gibi görünen iki ressamı bir araya getiriyor. Bir yanda zamanın adeta donduğu, dingin, minimalist peyzajlarıyla Filiz Piyale; diğer yanda sürekli devinime işaret eden, yoğun, soyut-figüratif kompozisyonlarıyla Görkem Dikel.

Filiz Piyale
Filiz Piyale

Bu iki sanatçının yolu, öncelikle formu tanımlayan boşluk kavramında kesişiyor. Piyale’nin cesur renk bloklarıyla çevrelediği tekil, anıtsal yapıları da; Dikel’in tuzla buz etse de lineer perspektifi gözetmeye devam ettiği ve farklı katmanları iç içe geçirdiği geometrik düzlemleri de, bizi ister istemez optik yanılgılarımız ve uzamla olan ilişkimiz üzerine düşünmeye davet ediyor.

Görkem Dikel
Görkem Dikel

Bir diğer ortak nokta ise, her iki sanatçının da insan doğasının özünü yakalamaya dair belirgin bir çaba içinde olması. Piyale, bu özü mitolojiden hareketle bireyin yalnızlığında ararken; Dikel, onun izini güncel kültürel arketiplerde sürüyor. Her iki sanatçı da resim düzleminin sunduğu olanakları araştırırken, Piyale sadeleşmeye ve bütünleşmeye; Dikel çoğalmaya ve dağılmaya yönelik bir itkiyi ortaya koyuyor. Sergideki bu karşıtlık, aynı zamanda kozmostaki düzen-kaos döngüsünü akla getiriyor ve adeta onun “geometrisini” görünür kılıyor.”

İpek Yeğinsü


Filiz Piyale’nin Art50.net’te yer alan eserlerine ulaşmak için tıklayın.

Görkem Dikel’in Art50.net’te yer alan eserlerine ulaşmak için tıklayın.

 

Detaylı Bilgi İçin:

Art50.net

info@art50.net | +90 (212) 244 2650

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.