I, Mona Lisa

Dünya’nın en ünlü portrelerinden olan Mona Lisa’ya bir ses veren roman, “I, Mona Lisa”, tablonun bakış açısından tarihe bir pencere açıyor. Natasha Solomons’un yeni romanı Mona Lisa hikayesine yepyeni bir boyut katarak ve okuyucuyu tarihin derinliklerine götürüyor. Ustası Leonardo tarafından resmedildiği andan itibaren bir sesi olduğunu keşfeden Mona Lisa’nın hikayesini takip eden roman, sadece en iyi sanatçılar tarafından duyulabilmesine rağmen, Mona Lisa’nın zaman içinde karşılaştığı kadınların hikayelerini de anlatıyor.

Kitabın büyük çoğunluğu Leonardo’nun en ünlü şaheseri üzerinde çalıştığı 16. yüzyıl Floransa’sında geçiyor. Resmin kendi perspektifinden, portre için oturan kadın Lisa del Giocondo gibi bazı gerçek tarihi figürleri tanıtan roman, da Vinci’nin rakipleri Michelangelo ve Raphael; Arno Nehri’nin yönünü değiştirme planıyla da Vinci’ye yaklaşan Niccolò Machiavelli; ve Leonardo’nun atölyesinde ustasının Mona Lisa ile olan ilişkisini kıskanan bir öğrenci olan Salai’nin hikayelerine derinlik katıyor. Cansız bir nesne olmasına rağmen tablo, romanda yaratıcısı Leonardo’ya duygusal bir bağlılığı olan gerçek bir kadının duygu ve düşüncelerine sahip olarak betimleniyor.

Leonardo’nun ölümünden sonra onu Fransa’ya götürecek bir yolculuğa çıkan “Mona Lisa”, yüzyıllar geçtikçe, Fontainebleau’daki Kral XIV. Louis’in sarayında ve daha sonra Fransız Devrimi sırasında Versailles’de vakit geçiriyor. Louvre’a giden yolunu bulmadan önce, 20. yüzyılın şafağında başka bir büyük sanatçı ile yeni bir dostluk kuruyor.

Mona Lisa’nın macera dolu hayatını konu alan kitap, resmin portreden bakan gözleriyle yaşadıklarını anlatıyor. Kitap, Penguin Books yayınevinden temin edilebilir.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.