Hong Kong’un Yeni Gözdesi, M+

İnşasına 2014 yılında başlanan ve 12 Kasım 2021’de kapılarını açan M+ çağdaş sanat müzesi, Batı Kowloon Kültür Bölgesi’nin en önemli yapı taşlarından. 2010’da Foster + Partners tarafından planlanan proje, dünyadaki en büyük ölçekli kültür bölgesi çalışması. Victoria Limanı çevresinde istimlak edilen 40 hektarlık bölge içerisinde yer alan müze, gelişen kent kültürü ile, Kowloon ve Victoria Liman bölgeleri arasında bir bağ kurma amacını güdüyor. Bölgenin kültürel merkez haline gelmesi için yapılan çalışmaların bir uzantısı olan M+’ın tasarımını İsviçre’li Herzog & de Meuron firması üstlenmiş. Tasarımıyla dikkat çeken yapı aynı zamanda Batı Kowloon’da tamamlanan ilk büyük kent simgelerinden biri olma özelliği de taşımakta. M+’ın gelecek yıllarda dünyanın ve Asya’nın en önemli çağdaş sanat kurumlarından biri haline gelmesi bekleniyor.

M+

Alanın altından geçen Ekspres Havaalanı tünelinin de tasarımın bir parçası haline geldiği bina, bölgenin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmış. Birçok giriş çıkış noktası bulunan müze, iç ve dış mekan deneyimini yeniden tanımlıyor. 65,000 metrekareye yayılan sergi, gösterim, eğitim, ofis ve etkinlik alanlarının yanında bir medya kütüphanesi, konservasyon ve depo tesisi de bulunan M+, kültürel ifadenin bütün formları için bir platform oluşturuyor. Dükkan kısmında ise sanatçıların üretimlerine yer vererek sürdürülebilir tasarım fikirlerini izleyici ile buluşturuyor. 17 bin metrekareye yayılan sergi alanı, farklı boyut ve özelliklere sahip 33 galeri ve 3 sinema barındırıyor. Araştırma merkezinin de bulunduğu kule, yerleştirilen ledler sayesinde akşamları Hong Kong adasından görülebilen dev bir ekran işlevi de görüyor. M+, bu ekran aracılığıyla sanatı herkes için görünür kılmayı hedefliyor.

M+

20 ve 21. yüzyıl görsel kültürünü küresel bir vizyonla Hong Kong perspektifinden paylaşan M+, ilham ve haz uyandırırken halka bilgi vermek, toplumu bir araya getirmek, çeşitliliğe ve yaratıcılığa bir alan açmak gibi misyonlar da üstleniyor.

M+ koleksiyonunu oluşturmak amacıyla 2012 yılından beri bir araya getirilen parçalara yer verilecek 6 sergi ile kapılarını açan müze, özel komisyon parçalarını da ilk kez görücüye çıkarıyor. 1500 eserin ziyaretçileri karşılayacağı açılış için kavramsal sanat, hareketli görüntü, tasarım, mimari projeler ve arşiv parçalarını kapsayan çok disiplinli geniş bir seçkiye yer verilmiş. Müzeye özel tasarlanan 2 futbol sahası büyüklüğündeki teras bahçesi de M+’ın eşsiz özelliklerinden biri.

“M+ Sigg Koleksiyonu: Devrimden Küreselleşmeye“ açılışın en büyük sergilerinden. İsviçreli sanat koleksiyoneri Uli Sigg tarafından müzeye bağışlanan 163 milyon dolar değerindeki koleksiyon, 1970’lerden 2000’lere uzanan bir dönemde çağdaş Çin sanatının gelişimine yer veriyor. Ana Salon Galerisi’nde sergilenen “Hong Kong: Here and Beyond“, 1960’lardan günümüze Hong Kong’un geçirdiği dönüşüm ve görsel kültür mirasını gözler önüne seriyor. “Bireyler, Ağlar, İfadeler“ Asya perspektifinden savaş sonrası uluslararası görsel sanata odaklanırken, “Şeyler, Mekanlar, Etkileşimler“ sergisi uluslararası mimari ve tasarımın son 70 yılındaki gelişmeleri konu alıyor.

İngiliz heykeltraş Antony Gormley’nin 2003 yılında bir Guangdong köyünün 300’den fazla üyesiyle yaptığı, 200 bin kilheykelcikten oluşan “Asian Field“ isimli eser de sergide dikkat çeken parçalardan.

M+’ın kendine özgü vizyonunu görsel bir dille anlatan “Müzenin Rüyası“ sergisi de Avlu Galerisi’nde sergilenmekte. Dijital ortamda da sanat severlerle buluşan M+’ın koleksiyonuna internet sitesi üzerinden göz gezdirmek mümkün.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.