Contemporary Istanbul 2022

Contemporary Istanbul, 17-18 Eylül ön izleme, 19-22 Eylül genel ziyaret tarihlerinde dünyanın dört bir yanından 66 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatiflerin temsil ettiği sanatçıların eserlerine Akbank ana partnerliğinde ev sahipliği yapıyor. Haliç’te yer alan Tersane İstanbul’un tarihi mimarisinde gerçekleşen fuar, 558 sanatçının 1.476 eserini izleyicilerle buluşturuyor.

22 farklı ülkeden katılan galeriler arasında 193 GALERİ, Paris; HESTIA, Belgrad; WADSTRÖM TÖNNHEIM, Marbella, Malmö; DEDICACE, Tiflis; MUCCIACCIA CONTEMPORARY, Roma ilk kez Contemporary Istanbul’da yer alıyor. Contemporary Istanbul aynı zamanda Türkiye’de yükselen farklı çağdaş sanat girişimleri Are Projects, Antalya; Baksı Müzesi, Bayburt; İmalat-hane, Bursa; Kvareli Foundation for Contemporary Art, Tiflis, Loading Art Space, Diyarbakır; Noks Art Space, Istanbul; OMM, Eskişehir; Viable, Istanbul ve Video-Ist, Balıkesir ev sahipliği yapıyor.

Akbank Sanat ise fuara Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde sanatçı Clement Valla’nın ‘Başka Sesler Başka Odalar’ isimli sergisi ile katılıyor. Dijital sanatın olanaklarını kullanarak, her gün baktığımız, yerinde ve sabit durduğuna inandığımız doğanın daima gizli, gizemli yanına yeni boyutlar ekleyen Clement Valla’nın işi bize gördüğümüzü sandığımız veya hiç görmediğimiz nesneleri, anları, durumları gösteriyor.

Contemporary Istanbul 2022 – Ayla Turan / The Yard Sergisi

Fuarın 17. yaşının dikkat çeken bölümleri arasında ikinci edisyonu ile The Yard sergisi, CI Dialogues by CIF, ileri dönüşüm temasıyla Contemporary Istanbul Vakfı – Artist in Residence Programı ve Jeff Koons’un BMW iş birliğindeki araba tasarımı yer alıyor.

Jeff Koons & Ali Güreli

Contemporary Istanbul’un 17. edisyonu katılımcı galerileri:

193 GALLERY, Paris; AB GALLERY, Seul; AMBIDEXTER, Istanbul; ANCA POTERASU GALLERY, Bükreş; ANNA LAUDEL, Dusseldorf, Istanbul; ART AGENCY, Sofya; ART ON ISTANBUL, Istanbul; BAVAN GALLERY, Tahran; BERMAN CONTEMPORARY, Johannesburg; BOZLU ART PROJECT, Istanbul; BURO SARIGEDIK, Istanbul; C24, New York; C.A.M. GALERI, Istanbul; GALLERY SCHMIDT, Zürih; COLLECT GALLERY, Sofya, Istanbul; DEDICACE GALLERY, Tiflis; DIFO PHOTOGRAPHY, Istanbul; DIRIMART, Istanbul; FIRETTI CONTEMPORARY, Dubai; FREMIN, New York; GALERI 77, Istanbul; GALERI NEV ISTANBUL, Istanbul; GALERI SIYAH BEYAZ, Ankara; GALERIE DIX9, Paris; GALERIA JOAN GASPAR, Barselona; GALERIST, Istanbul; GALLERY TABLEAU, Seoul; HESTIA, Belgrade; HOFA GALLERY, London, Los Angeles, Mikonos; IRAM ART,Ahmedabad; IRANSHAHR GALLERY, Tahran; JD MALAT GALLERY, Londra; JD MALAT PROJECT, Londra, Istanbul; LEILA HELLER GALLERY, Dubai, New York; MARIANA CUSTODIO GALLERY, Lizbon; MARK HACHEM GALLERY, Paris, Beyrut; MARTCH ART PROJECT, Istanbul; MIXER, Istanbul; MOHSEN GALLERY, Tahran; MUCCIACCIA CONTEMPORARY, Roma; MUSE CONTEMPORARY ART GALLERY, Istanbul; NAHAVI PROJECTS, Tahran; OBLONG CONTEMPORARY ART GALLERY, Dubai, Forte Dei Marmi; OKTEM AYKUT, Istanbul; OPERA GALLERY, Dubai; PG ART GALLERY, Istanbul; PI ARTWORKS, Istanbul, Londra; PILOT, Istanbul; PIRAMID SANAT, Istanbul; PRIME CUT CULTURE, Bratislava; RED ART ISTANBUL, Istanbul; ROYA KHADJAVI PROJECTS, New York; SANATORIUM, Istanbul; SEVIL DOLMACI, Istanbul; SUMMART, Istanbul; VILLA DEL ARTE, Barselona; VISION ART PLATFORM, Istanbul; WADSTRÖM TÖNNHEIM GALLERY, Marbella, Malmö; ZILBERMAN, Istanbul, Berlin.

Contemporary Istanbul 2022 – 193 Gallery

Contemporary Istanbul’a Deniz seferleri

Anadolu ve Avrupa yakasından Contemporary Istanbul tarafından ücretsiz gerçekleştirilecek iki ana sefer ile sanatseverler Tersane Istanbul’u ziyaret edebilecek. Ek olarak tüm Deniz Taksi duraklarından sanatseverler 17-22 Eylül tarihleri arasında Tersane Istanbul’a ulaşabilecek. Deniz Taksi seferleri ücretli olarak gerçekleşecektir.

Kadıköy, Kabataş ve Karaköy’den kalkan ücretsiz deniz seferlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Contemporary Istanbul 2022 – Sandra Del Pilar / Zilberman Gallery

The Yard: Heykel ve enstalasyonlardan oluşan açık alan sergisi Tersane Istanbul’a yayılıyor.

Contemporary Istanbul’un ikonik parçası The Yard sergisi, Tersane’nin dış avlusuna yayılıyor. Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Bilal Hakan Karakaya, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Çavuşoğlu, Günnur Özsoy, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Irfan Önürmen, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martin Creed, Martian Tabakov, Mehmet Ali Uysal, :mentalklinik, Osman Dinç, Renée Levi, Sergen Şehitoğlu, Stefano Bombardieri, Uğur Cinel, Vuslat gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergide mekana özel 31 farklı enstalasyon ve heykel bulunuyor.

CIF Dialogues by TAV Passport konuşma programı (17-18 Eylül)

Contemporary Istanbul’un önemli bir parçası olan CIF Dialogues by TAV Passport’un öne çıkan programlarından biri 2015-2016 yıllarında CI Sanat Direktörü olan Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde gerçekleşiyor. Bugünün ve yarının sanat alanlarını tartışılacağı panelde Hauser&Wirth Monaco direktörü Federica Beretta, MAXXI Sanat Direktörü Hou Hanru, Development the Read Sea Development Company and AMAALA’dan Mehmet Even, Architect & Development Executive Director, 3 world class Museums, Louvre Abu Dhabi, Zayed National Museum and Guggenheim Abu Dhabi’den Melisa Pezuk ve Mimar Murat Tabanlıoğlu konuşma programında yer alıyor.

Contemporary Istanbul Vakfı – Artist in Residence Programı: 27 tonluk hurda içinden seçilen malzemeler birer sanat eserine dönüşüyor.

Contemporary Istanbul 2022

Contemporary Istanbul Vakfı Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı) programında bir araya gelen farklı prensiplerden 5 sanatçının seçtiği hurda ve atık malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor. Tosyalı Holding iş birliğinde gerçekleşen Artist in Residence programına katılan Chiara de Rocchi, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Nermin Ülker ve Songül Girgin İstanbul Maslak’ta programa özel kurulan stüdyoda ileri dönüşüm temasıyla mayıs ayında hurdalarla çalışmaya başladı. Her sanatçının pratiğinden öne çıkan eserlerden oluşan seçki 17-22 Eylül tarihleri arasında Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda Tersane Istanbul’da sergileniyor.

THE 8 x Jeff Koons

THE 8 x Jeff Koons

Uluslararası üne sahip sanatçı Jeff Koons, Borusan Holding ve BMW Türkiye’nin davetlisi olarak 16 Eylül’de İstanbul’a geliyor. Koons, sınırlı sayıdaki BMW M850i için yaptığı tasarımla sanatseverlerle buluşacak. Koons, 2010 yılında da BMW’nin otomobillerle sanatı buluşturan BMW Art Car Projesi kapsamında Le Mans’ta yarışan BMW M3 GT2 için etkileyici bir tasarımı hayata geçirmişti. Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin partnerliğinde gerçekleştirilen Contemporary Istanbul’un 17’inci edisyonu dünyaca ünlü Amerikalı heykeltıraş ve ressam Jeff Koons’un tasarladığı BMW M850i modeline de ev sahipliği yapıyor.

Başka Sesler, Başka Odalar

Contemporary Istanbul’un ana partneri Akbank, fuar kapsamında Akbank Sanat standında Clement Valla’nın “Başka Sesler, Başka Odalar” isimli sergisini Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde sunuyor. Valla, dijital sanatın potansiyelinden yararlanarak her gün baktığımız, gördüğümüzü sandığımız, yerinde ve istikrarlı olduğuna inandığımız, ancak yine de her zaman belirsiz ve gizemli kalan bir yönü olan doğaya yeni boyutlar katıyor. Doğayı gerçeklik algımızın sınırlarına sürüklüyor.

Contemporary Istanbul 2022 – Akbank Sanat

Su Taşı

Contemporary Istanbul partneri QUA Granite, sanatçı Günnur Özsoy’un “Su Taşı” adlı eserini sergileyecek. Sanat pratiğinin temelini organik formlu, üç boyutlu soyut çalışmalarıyla oluşturan heykel sanatçısı Günnur Özsoy’un; Qua Granite için özel olarak tasarladığı eser, doğanın bir parçasını yansıtıyor. Parlayan sedef rengi ve akışkan formu ile sanatseverlere bir su damlasını veya doğada bulunan taşları hatırlatacak.

Ha:ar

Pernod Ricard Türkiye partnerliğinde House of Brothers Lounge’da, bu yıl Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’dan oluşan ha:ar sanatçı ikilisi Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda ağırlanıyor. İkili, sanat, makine ve yapay zeka ilişkisini tartışmaya açarak, modern teknolojinin sanat kavramını kökünden değiştirme potansiyelini masaya yatırıyor. Ha:ar, eserlerini üretirken sıklıkla kullandığı yazılım ve bilgisayarlar dışında bu projede yapay zeka ile beraber hayli imkanlı bir heykel tasarlayarak; fuar alanına getirdikleri robot kol yardımıyla da eseri canlı olarak alanda üretecek. İzleyiciler fuar boyunca gün be gün eserin gelişimi takip edebilecek ve fuar sonunda esere insan eliyle yapılan son müdahaleleri de görme şansını bulacaklar.

Hepsiburada’nın Sanatburada platformu

Contemporary Istanbul sadece İstanbul’da değil, ülkede hızla gelişmekte olan, sanatın gelişmesi için önem taşıyan Türkiye’den çağdaş sanat girişimlerini Hepsiburada’nın Sanatburada platformuyla destekliyor. Sanatseverlerin fuarda bir araya gelebileceği inisiyatifler arasında, Antalya’dan Are Projects, Diyarbakır’dan Loading Art Space, İstanbul’dan Noks Art Space, İstanbu’dan Viable, Düzce’den Videoist yer alıyor.

Spektrum: Güvenç Özel

Mimarlık, teknoloji ve yeni medya kesişiminde multidisipliner deneyimler tasarlayan mimar, araştırmacı ve sanatçı Güvenç Özel’in Spektrum isimli eseri Contemporary İstanbul’un 17. edisyonu kapsamında yer alıyor. Deneyimleyenleri fiziksel gerçeklik algısından sanal gerçeklik algısına yolculuğa çıkaracak olan Spektrum’un formu, dış dünyayla ilişkili bir gerçeklik ve farklı bir görsel yoruma odaklanıyor. Tersane Istanbul’un üç farklı noktasına yerleşecek Spektrum adlı çalışmayla sanatseverler fiziksel bir gerçeklik algısından sanal bir gerçek algısına yolculukla buluşuyor.

Spektrum – Güvenç Özel

CI Rehberli Turları

Qua Granite CI17. edisyonda bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerine özel Tersane Istanbul’da çağdaş sanat turu gerçekleştiriyor. Tersane Istanbul’un tarihi mimarisi ve çağdaş sanat ile buluşacak öğrenciler katılımcı galeriler ve sanatçılarla tanışma imkanı buluyor.

SANATORIUM – Clemens Wold

Contemporary Istanbul, Akbank ana partnerliğinde, dünyada en fazla destinasyona uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları ile BMW, LG ve Qua Granite partnerliğinde düzenleniyor.

Contemporary Istanbul’a ücretsiz deniz yoluyla ulaşım 17 Eylül’de başlayacak.

Bu yıl Contemporary Istanbul ve Tersane İstanbul ortak çalışmasıyla 17-22 Eylül tarihlerinde günün çeşitli saatlerinde hareket edecek deniz yolu ulaşım planlaması yapıldı. Kadıköy-Tersane Istanbul ve Kabataş/Karaköy-Tersane Istanbul olmak üzere iki ayrı hattan ücretsiz tekne ulaşımı gerçekleşiyor.

Ücretsiz deniz ulaşımının yanında İBB Deniz Taksi 10 kişi kapasiteli tekneleri ile aynı günlerde ücretli olarak hizmet veriyor.

Kadıköy, Kabataş ve Karaköy’den kalkan ücretsiz deniz seferlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.