Baharın Gelişiyle Yeniden Hareketlenen Sanat Fuarları (Mayıs – Haziran 2023)

Bu bahar sezonunda bir kısmı açılan ve bir kısmı da önümüzdeki günlerde açılacak etkinlikleri takibe devam ediyoruz. Sık sık adını duyduğumuz ve sanat dünyasında karşılaşacağımız fuarların yeni edisyonlarını incelediğimiz yazı ile gelecek rotanıza hazırlanabilir ya da etkinlikleri takip edebilirsiniz.

15. Sharjah Bienali, 7 Şubat – 11 Haziran

15. Sharjah Bienali, Sharjah, Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen bienallerden biri. İlk kez 1993 yılında gerçekleştirilmiş olan bienal, çağdaş sanatın farklı yönlerini keşfetmek için uluslararası sanatçıların katılımıyla her iki yılda bir Sharjah Sanat Vakfı tarafından düzenlenmekte.

Aziza Shadenova – 15. Sharjah Bienali

Sharjah Bienali, geleneksel ve çağdaş sanat arasındaki köprüleri kurmayı, bölgesel ve küresel sanat arasındaki etkileşimi keşfetmeyi ve sanatın sosyal ve politik boyutlarını tartışmayı amaçlamakta. Her bienal farklı bir tema üzerine odaklanır ve çağdaş sanatın çeşitli disiplinlerinde çalışan sanatçıların yanı sıra eleştirmenleri, küratörleri ve kültür uzmanlarını da bir araya getirir. Bienal bu sene 7 Şubat tarihinden 11 Haziran’a kadar Thinking Historically in the Present / Günümüzde Tarihsel Düşünmek temasıyla dört ay boyunca gerçekleşiyor ve geniş bir uluslararası kitleye hitap ediyor. Sharjah Bienali, çağdaş sanatın Arap dünyasındaki en önemli platformlarından biri ve yine sanatseverler için zengin bir kültürel deneyim sunuyor.

Bu seneki edisyona katılan Küratör ve Bağımsız Yazar Naz Kocadere’nin izlenimleri ile bienalin nasıl geçtiğine baktığımızda;

”Bienal seçkisinde zamanın tanığı ve vicdanı olmak gibi iddialı bir görevi üstlenen Nil Yalter’in Exile is a Hard Job / Şu Gurbetlik Zor Zanaat Zor isimli çarpıcı yapıtı önde gelen eserlerinden oluyor. Erkan Özgen’in etkileyici video yapıtı Wonderland (2016), iklim krizi ve ekolojik yıkıma işaret eden yeni video üretimiyle birlikte Kalba Kindergarten isimli eski anaokulu binasında sergileniyor. Özellikle bu mekanı ziyaret ettiğimde eser yerleşimlerinin fazla homojen olduğunu düşündüm. belirli materyallere ve temalara göre gruplandırılmış hissi, yapıtların nüanslarını söndürdüğünü söylemek mümkün”.

Nil Yalter – Exile is a Hard Job

Uluslararası ölçeğe ulaşmış pek çok bienalin doğduğu kentin çeperlerini aştığını söylemek mümkün. Keza 15. Sharjah Bienali’nde de Emirlik sınırlarındaki 5 şehir ve kasabaya yayılan sergileri ziyaret ederken yolda zamanlar arası seyahat ettiğiniz izlenimini veren sahnelere rastlıyorsunuz: çöl bitkileri, ansızın beliren fütüristik binalar, aşırı lüks alışveriş merkezleri, petrol rafinerileri ve eski tip marketler pencerede hızla akıyor. Zaman ve peyzajın birbirinden bağımsız olarak hareket ettiğini hissediyorsunuz. Dolayısıyla bienalin tecrübesi bir araç eşliğinde zamanlar ötesi bir nitelikte oluyor…

Neticede, ortaya çıkan bienal pek çok sanatçıya uluslararası çapta görünürlük kazandırırken, yeni üretimleri desteklemiş, kültürlerarası diyaloğu teşvik etmiş, disiplinler arası pek çok uzmanı postkolonyal araştırmalar çerçevesinde buluşturmuş ve küresel sanat dünyasının merkezini salt Batı odaklı olma halinden çekip çıkarmış görünüyor.”

Photo London, 10 – 14 Mayıs / Somerset House

Photo London 8. edisyonu için Somerset House’a geri dönüyor ve dünyanın dört bir yanındaki 56 şehirden 125 katılımcıya ev sahipliği yapıyor. Photo London, her sene katılımcıların onayıyla seçilen küresel ustalardan birine özel sergiyle yer veriyor. Bu isim bu sene yeni işlerinin de yer alacağı 70 yaşındaki usta fotoğraf ustası Martin Parr. Fotoğrafın tüm biçimlerinin bir kutlaması olan Photo London, geçmişin en iyilerini sunuyor, fotoğrafçılığın bugünü ve geleceğini yansıtıyor.

Great Dorset Steam Fair, Dorset, England, 2022 © Martin Parr / Magnum Photos / Rocket Gallery

TEFAF New York 12 – 16 Mayıs tarihleri arasında Park Avenue Armory’de

Mart ayında Maastricht’e iyi bir performans sergileyen TEFAF, bu hafta başlayacak New York’taki fuarının hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. 11 Mayıs 2023’te sadece davetlilerin katılacağı bir VIP günü ile açılacak olan TEFAF New York 12-16 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Bu yıl 13 yeni katılımcıyla birlikte 91 standdan oluşan saygın fuar listesi, yine ve yeniden modern ve çağdaş müze kalitesinde eserler sunacak.

TEFAF

New York’un canlı sanat izleyicisine sanat dışında, mücevher, antika ve tasarım da sunacak. Fuar, sanat meraklılarına, koleksiyonerlere, tasarım profesyonellerine ve müze küratörlerine, sanat eserleri ile sanat piyasası arasında yeni diyalogları görme ve deneyimleme fırsatı bulmalarını sağlayacak. Aynı zamanda Armory’de sergilenen başyapıtlardan oluşan bir seçkinin yer aldığı eşzamanlı bir versiyonunu fuar boyunca online olarak ulaşılacak.

BB seçkideki bazı sanatçılar; Kiki Smith, Bruce Nauman, Gio Ponti, Marcel Odenbach, Ingrid Donat, François-Xavier Lalanne, Jorge Pardo, Shirley Jaffe…

Frieze New York, 17 – 21 Mayıs / The Shed

Yıl boyunca Masters, Londra, Los Angeles, New York, Seul, No.9 Cork Sokağı gibi çeşitli pek çok farklı coğrafyaya yayılan fuar bu sene de heyecanla bekleniyor. Merakla beklenen Frieze New York 2023 yeni edisyonunda 17-21 Mayıs 2023 tarihleri arasında The Shed’i bir kez daha görsel sanat piyasası için uluslararası bir destinasyona dönüştürecek. 11. Frieze New York, dünyanın önde gelen çağdaş sanat galerilerinin yanı sıra yerel kar amacı gütmeyen kuruluşları ve kurumları bir araya getiren programlara sahip.

The Shed. Fotoğraf: Brett Beyer

Frieze New York’un bu yılki edisyonu 27 ülkeden 60’tan fazla galeri içeriğiyle günümüzün en ünlü sanatçılarının yanı sıra en heyecan verici yeni isimlerden bazılarını sergileyecek. Dünyanın dört bir yanından hem yerleşik hem de gelişmekte olan galerileri sergileyen katılımcılar, sanat dünyasının ekosisteminin anlık görüntüsünü temsil ediyor. Her galerinin temsil ettiği eserler, 10 Mayıs tarihinde açılacak ve 22 Mayısta kapanacak olan Frieze Viewing Room’da çevrimiçi olarak da izlenebilecek.

Frieze Amerika Direktörü Christine Messineo, “Bu yılki Frieze New York, bilgi vermek, meydan okumak ve keyif almak için olağanüstü galerileri ve sanatçıları bir araya getiriyor. Fuar, geleneğinde güçlü NYC galerileri ve temsil ettikleri sanatçıları içeriyor. Uluslararası sanat piyasasının tartışmasız merkezi olan New York’ta sanatseverler ve koleksiyonerler, fuarın şehre getirdiği küresel bakış açısına kendilerini kaptırabilecekler. Ek olarak, misyonumuzun önemli bir parçası, yalnızca fuarda değil, New York’un tamamında, şehrin sanat piyasasının ve canlılığının devam etmesi için temel oluşturan kar amacı gütmeyen kuruluşlara bir platform sağlayan keşifler yapmaktır.”

© Takako Yamaguchi. Courtesy the artist and Ortuzar Projects, New York. Photo: Dario Lasagni.

2023 fuarının önde gelen galerileri, şehrin sanat ortamının en iyilerini temsil eden New York merkezli güçlü bir katılımcı listeden oluşuyor. Bunlar arasında; 303 Gallery, Alexander Gray Associates, Andrew Kreps Gallery, David Zwirner, Gagosian, Hauser & Wirth, Karma, Matthew Marks Gallery, Michael Werner, Ortuzar Projects, Pace Gallery ve Tanya Bonakdar Gallery bulunmakta.

CI BLOOM, 31 Mayıs – 4 Haziran / Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu

Sonbahardaki bilinen uluslararası seçkisine ek, bahar ayının gelişiyle Türkiye’deki çağdaş sanatın büyümesine odaklanan sanat fuarı CI Bloom, ikinci edisyonuyla 31 Mayıs- 4 Haziran 2023 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda sanatseverlerle bir kez daha buluşuyor. CI Bloom bu yıl, genişletilmiş bir programla kar amacı gütmeyen yaratıcı endüstriler için de bir buluşma noktası olmaya devam ediyor. Bölgenin yeni nesil sanatçılarını ve sanat profesyonellerini bir araya getirecek fuar ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Guido Casaretto – ZİLBERMAN

Art Basel 15 – 18 Haziran tarihlerinde klasikleşen mekanı Messe Basel’de gerçekleşecek.

Art Basel 2023 edisyonu bahar seçkimizde hemen öne çıkmakta. Basel’deki Art Basel’in 2023 edisyonu, resim, heykel, fotoğraf ve dijital sanat eserleri de dahil olmak üzere tüm medyalarda en yüksek kalitede eserleri sergileyen, dünyanın önde gelen 284 galerisine ev sahipliği yapacak. İlk kez katılacak 21 katılımcı, Avrupalı katılımcıların ve dünyanın dört bir yanından geri dönen galerilerin oluşturduğu güçlü bir kadro içinde yer alacak.

Galeriler, Feature, Statements ve Edition sektörlerindeki dikkat çekici sunumlara ek olarak Art Basel 2023, Unlimited’ta 76 büyük ölçekli enstalasyon ve performans sunacak, Kabinett sektörü ise Basel edisyonunda katılımcıların ana stantlarında farklı küratörlü sergileri öne çıkarmak için ilk kez yer alacak. Art Basel’in dinamik kamusal programlamaya devam eden bağlılığını gösteren Parcours’daki 25 mekâna özgü kamusal sanat projesi ve Latifa Echakhch’ın şehrin Messeplatz’ını etkinleştirmesi Basel’in kamusal alanlarını dönüştürecek. Halka açık olan Art Basel’in Konuşmalar serisi bakım, kolektivite ve bağlanabilirlik konularını irdelerken, Film programı anketler, belgeseller ve bilimkurgu ve büyülü gerçekçilik üzerine özel bir programdan oluşan benzersiz bir diziyi sergileyecek.

 

Kapak Görseli: Helina Metaferia, By Way of Revolution (detay) 2019–23. Sharjah Art Foundation.

Selin Tuncer

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.