A Month in Siena

Henüz 19 yaşındayken Kaddafi rejimine karşıt söylemleriyle dikkat çeken babasının gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla sarsılan Hisham Matar, anılarını kaleme aldığı kitaplarında yaşadığı aile trajedisinin yankılarını aktarmaya devam ediyor. Matar’ın Pulitzer Ödülü’ne layık görülen 2016 tarihli “Geri Dönüş” isimli eserinin ardından yazımına başladığı “Siena’da Bir Ay” ile hayat ve sanat arasındaki derin bağı inceliyor. “Siena’da Bir Ay”, Matar’ın ilk kez babasının kaçırıldığı yıl Londra’da bulunan Ulusal Galeri’de karşılaştığı ve derinden etkilendiği Siena Okulu sanatçılarının izinden yirmi beş yıl sonra Siena’ya yaptığı yolculuğu, şehir ve sanat eserleri ile kurduğu ilişkiyi merkeze alıyor. Yazarın Siena’yı ve 13. ve 15. yüzyıllar arasında üretilmiş Siena Okulu’na ait sanat eserlerini keşfe çıktığı bu ziyaret, kitap boyunca Ambrogio Lorenzetti, Caravaggio ve Duccio di Buoninsegna gibi usta isimlerin çalışmalarının Matar üzerinde bıraktığı hislerin incelikli tasvirleriyle zenginleşiyor. Eserler karşısında geçirdiği uzun saatler boyunca günlük hayatın olan biteninden uzak bir şekilde babasının kaybı ile yüzleşen Hisham Matar, 2019 tarihli “Siena’da Bir Ay” kitabı ile sanatı bir sığınak ve teselli bulduğu bir kaynak olarak ele alıyor.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.