Venedik

İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan Venedik, dar sokakları, şehrin kalbinden geçen kanalları ve köprüleri ve neşeyle şarkı söyleyen gondolcuları ile dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor. 13. Yüzyıldan günümüze uzanan köklü tarihi ve muhteşem galeri ve müzeleriyle Antonio Vivaldi’nin,  Titian’ın ve Marco Polo’nun doğduğu bu şehirde eşsiz bir sanat turu bizi bekliyor.

1.Büyük Kanal ve Rialto

Venedik’in incileri, su yolunu şekillendiren, kıyısında 170’den fazla muhteşem yapı bulunan, 3,800 metre uzunluğundaki en büyük kanal, adı üstünde ‘Büyük Kanal’ ve kanalın bir ucunu bir ucuna bağlayan köprülerden en eskisi Rialto Köprüsü…  Tarih boyunca büyük kanalın güzelliği önemli sanatçılara ilham kaynağı oldu. Biri İtalyan, biri İngiliz diğeri ise Fransız üç önemli isim: Canaletto, Turner ve Monet, Venedik ve Büyük Kanal resmi denilince aklımıza ilk gelen isimlerden. Büyük Kanal’ın ihtişamını Venedikli Canaletto ve nilüfer ustası Monet tablolarında, Rialto Köprüsü’nün manzarasını ise ışık ustası Turner’ın tasvirinde sık sık görüyoruz.

Soldan sağa: Canaletto, The Entrance to the Grand Canal Venice (1730) T.W.Turner, The Rialto, Venice (1820) Monet, Venice, The Grand Canal (1908)
Soldan sağa: Canaletto, The Entrance to the Grand Canal Venice (1730), T.W.Turner, The Rialto, Venice (1820), Monet, Venice, The Grand Canal (1908)

 

2.Venedik Sanat Müzesi Akademisi / Gallerie dell’ Accademia

Binası bir zamanlar manastır, kilise ve Santa Maria della Carita’ okulu olarak kullanılmış olan Accademia Sanat Galerisi, 13. Yüzyıldan 18. Yüzyıla uzanan dünyanın en kapsamlı sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Giovanni Bellini’den Giorgine’te, Titian’dan Tintoretto’ya sanatlarıyla Avrupa sanatını da şekillendirmiş olan sanatçıların eserleri burada görülebilecek olan başyapıtlardan sadece birkaçı.

2-sala-accademia

venice_accademia_franz-josef

 

3.Ca’ Rezzonico

İsmini önemli Rezzonico ailesinden alan Ca Rezzonico, ihtişamlı merdiveni, barok stilinin izlerini yansıtan mimarisi ve şatafatlı salonları ile turistlerin ve sanatseverlerin en tercih ettiği yerlerden. 18. Yüzyıl Venedik Sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği 3 katta 300’ün üzerinde tablo bulunuyor. Bu tablolara ek olarak sergilenen özel yapım mobilyalar ve heykeller ile Giambattisto Tiepolo’nun çalışmalarını görmeden dönmemelisiniz.

ca_rezzonico_grande

ca-rezzonico-19-11

 

4.Correr Müzesi / Museo Correr

Venedik’in kalbinde, San Marco Meydanı’nın en güzel köşesinde bulunan Correr Müzesi, 1922 yılında ziyarete açıldı. 16. Yüzyılda inşa edilen binada bulunan müze adını Venedikli aristokrat, Teodoro Correr’den alıyor. Venedik kostümlerinden, Dodge’ların resmi tören kıyafetlerine, Correr Müzesi’nin her köşesinde eski Venedik politikacılarının, aristokratlarının ve diğer vatandaşlarının yaşamından izler var.

19-sala-ovale-degli-appartamenti-imperiali-museo-correr-venezia1

 

5.Peggy Guggenheim Müzesi

Büyük Kanal’ın Dorsoduro bölgesinde, Accademia’nın yakınında bulunan Peggy Guggenheim Müzesi, modern sanatseverleri büyüleyen bir yer. 18. Yüzyıl sarayında sergilenen özel koleksiyon, evin eski ev sahibesi Peggy Guggenheim tarafından oluşturulmuş ve 1976 yılında müzeye çevrilmiş. Picasso, Brancusci, Kandinsky ve Magritte gibi birçok ölümsüz sanatçının eserleri sanatseverleri bekliyor.

peg

peg2

 

6.Dodge Sarayı

Dodge Sarayı, 14.-15. Yüzyıllarda Gotik mimari üslubuyla inşa edildi. 3 bloktan oluşan saray, tarih boyunca geçirdiği yenilemeler ve eklemelerle büyüdü ve 1927 yılında müzeye dönüştürüldü.  Venedik Cumhuriyeti’nin yöneticisi Dodge’ların ikamet ettiği bu etkileyici saray içinde gezebileceğiniz yönetim odaları, hapishane, Dodge odaları, geniş bir avlu ve silah depoları bulunuyor.

dodge

 

7.Sanatseverler için Gritti Oteli

Gritti Palace Oteli , 15. Yüzyılda inşa edilen tarihi binasında sanatseverlere unutulmaz bir konaklama sunuyor. 2013 yılında 15 aylık restorasyon sonunda yenilenen otel, Büyük Kanal’da büyüleyici Salute Kilisesi’nin hemen karşısında bulunuyor. Muhteşem manzarası olan otel özellikle duvarlarını süsleyen frescoları, değerli tabloları, antik mobilyaları ile sanatseverler için doğru bir adres.

gritti

gritti2

 

8.Palazzo Grassi

Büyük Kanal üzerinde bulunan Palazzo Grassi, çok geniş bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahip.  18. Yüzyılda Grassi ailesi tarafından inşa edilen bina, Japon mimar Tadao Ando tarafından orijinal Neoklasik üslubuyla restore edilmiş. Dünyanın en önemli koleksiyonerlerinden Fransız bilyoner François Pinault’un kişisel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Grassi, şu sıralar Damien Hirst ‘’The Wreck of Unbelievable’’ sergisiyle ön plana çıkıyor.

9.Victoria Miro Galerisi

Londra’nın en önemli Galerilerinden olan Victoria Miro yeni mekanını Venedik’te açtı.  Mayıs ayında açılan galeri, Venedik’in kalbi San Marco meydanında ziyaretçilerini bekliyor. Venedik Bienali ile aynı zamanda açılan galerinin açılış sergisi ise göz dolduruyor.

gllll

 

10.Murano

Venedik’te birkaç gün fazla vaktim var diyorsanız görmeden dönmemeniz gereken yerlerden ilki: Murano. Cam işçiliği ve renkli evleriyle ünlü olan Murano, Venedik’ten kalkan deniz otobüsleriyle sadece 40 dakika mesafede. Murano’nun sokaklarında kaybolduktan sonra Cam Müzesi’ne gidebilir ve hediyelik eşya dükkanlarından Murano camının en güzel örneklerini satın alabilirsiniz.

 

11.Lido Adası

Görülmesi gereken yerlerden diğeri ise Lido Adası.  Venedik Taciri, İngiliz Hasta ve Casino Royale filmlerindeki etkileyici sahnelerden tanıdığımız Lido Adası,  kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için doğru adres. Ayrıca sahilleri ve deniziyle ünlü olan adada güneşin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

Simge Erdoğan

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.