Seattle Top 10

Son 30 yılın gelişen teknoloji firmaları, yaratıcıları ve girişimcileri Seattle’ı sanat camiasının öncü şehirlerinden biri haline getirdi. Seattle her sene birçok sanat meraklısını ve birçok ünlü koleksiyoneri ağırlıyor. Barney Ebsworth, Tom Podl, Richard and Elizabeth Hedreen, Rebecca Stewart, Bill Gates bu şehirdeki başta gelen sanat takipçilerinden sadece bazıları. Sanat ve yaratıcılık da artık kahve, müzik, tarih, yağmur, doğa, sağlıklı beslenme, Pike Place Market ve Space Needle gibi Seattle’ın kimliğini oluşturan öğelerden oldu.

1. SAM – Seattle Art Museum

SAM, 1933’ten beri şehrin en popüler sanat duraklarından biri olmasını; Amerika, Asya, Afrika, Avrupa kültürlerinin yanı sıra İslam gibi daha pek çok kültürden izler taşıyan eserlerin bulunduğu kalıcı koleksiyonu ve geçici süreliğine müzede ağırladığı Yayoi Kusama: Infinity Mirrors gibi nice özel sergiye borçlu.

SAM – Seattle Art Museum
SAM – Seattle Art Museum

2. Gather Seattle

Gather Seattle Pasifik Kuzey Batı yemek ve tasarım çevrelerini, yaratıcıları, sanatçıları, girişimcileri bünyesine toplayan bir topluluk. Amaçları ilham vermek, işbirlikleri ve sosyalleşme yaratmak, bunun beslenerek güçlenmesini ve yayılmasını sağlamak. Bir yandan esin kaynağı insanlarla tanışırken, bir yandan da etkileyici ortamlarda ve yaratıcı süslemeler ile hem gözünüze hem damağınıza hizmet eden etkinliklerinde olmak her zaman çok keyifli. Eğer ziyaretiniz bu etkinliklerden birinin gerçekleştiği zamana denk gelirse, mutlaka bilet alıp katılmanizi tavsiye ederim.

Gather Seattle
Gather Seattle

3. MoPOP (The Museum of Pop Culture)

The Museum of Pop Culture kar gütmeyen bir kuruluş olmasının yanı sıra, çagdaş popüler kültüre adanmış bir müze. MoPOP rock’n roll koleksiyonu, sergileri, eğitici programları ve interaktif teknolojileri ile nesiller boyu kitlelere ulaşıyor. MoPOP sadece Frank O. Gehry tarafından tasarlanmış futuristik binasını görmek için bile gidilmeye değer. İnşaatında kullanılan 400 ton yapısal demiri en ince Banjo yayı şekline getirilse, Venus ile arasındaki mesafenin dörtte biri uzunluğuna erişecek kadar fazla olduğu söyleniyor.

MoPOP (The Museum of Pop Culture)
MoPOP (The Museum of Pop Culture)

4. Olympic Sculpture Park

Olympic Sculpture Park kalıcı ve geçici süreli enstelasyonları ile ücretsiz bir açıkhava parkı olup Amerika çevresinde eşi benzeri olmayan bir yer. Su kenarında ve yeşil alanının içerisinde olup, Alexander Calder’s Eagle (1971) ve Richard Serra’s Wake (2004) gibi özgün sanat eserleri sayesinde ziyaretçilerine çok özel bir deneyim yaşatıyor.

Olympic Sculpture Park
Olympic Sculpture Park

5. Georgetown Art Attack

Her ayın ikinci Cumartesi günü gerçekleşen, Georgetown çevresindeki sanatçıların yaratıcı çeşitliliği konusunda süregelen eforlarını temsil eden ve halkı bilinçlendirmek üzere yapılan kentsel bir değer. Seattle’ın tek bedava olan sanat otobüsü Airport Way South, The Equinox ve Laurelhurst Cellars arasında ve 6 – 9:30 pm saatleri içerisinde, her 15 dakikada bir gidip gelmekte. Art Ride yazılı otobüs duraklarına mutlaka bakın, otobüsüne atlayıp şımartılmayı bekleyin!

Georgetown Art Attack
Georgetown Art Attack

6. Chihuly Garden and Glass

Dale Chihuly cam ile, Washington Üniversitesi’nde iç mimari eğitimi alırken tanıştı. Kendisi camın modern sanattaki yerinin artması konusunda büyük bir öncü oldu. Eserleri dünya çapında 200’den fazla müze koleksiyonu içerisinde yer alıyor. Chihuly aynı zamanda National Endowment for the Arts tarafından 12 ödüle ve 2 adaylığa layık görüldü. Chihuly Garden and Glass üç ana parçadan oluşuyor; Bahçe, cam ev ve pek çok koleksiyonun sergilendiği 90 kişilik kafesini, ders alanını, lobisini kapsayan iç sergi alanları.

Chihuly Garden and Glass
Chihuly Garden and Glass

7. Paint & Wine Night

Seattle’da çok popülerleşen, Dünya’nın birçok başka yerinde de olan bir aktivite; Resim ve Şarap gecesi. İstediğiniz resmi çizerken, arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz ve bir yandan şarabınızı yudumlayabileceğiniz keyifli bir aktivite. Gelecek aktiviteleri bu linkten takip edebilirsiniz: https://www.paintnite.com/

Paint & Wine Night
Paint & Wine Night

8. First Thursday Seattle Art Walks

Pioneer Square, Seattle’ın önde gelen sanat etkinliklerinin ve açılışlarının olduğu, aynı zamanda ülkenin en belirgin sanat duraklarından biri. Her ayın ilk Perşembesi olan Pioneer Square sanat yürüyüşü 1981’den beri devam etmekte olup, ülkenin ilk sanat yürüyüşü olarak pek çok sanat yürüyüşüne öncü olmuştur. Şimdi her ayın ilk Perşembesi gerçekleşmektedir.

First Thursday Seattle Art Walks
First Thursday Seattle Art Walks

9. Seattle Art Fair

Seattle Sanat Fuarı 2015’te Paul G. Allen tarafından düzenlenmiş olup o zamandan beri her sene gerçekleşmekte. Seattle Art Fair’in 2017 versiyonunda toplamda 9 ülkeyi, 26 şehri, 50 galeriyi temsil eden 97 katılımcı yer aldı. Seattle Sanat Fuarı Pasifik Kuzeybatıdaki modern, çağdaş sanata ve canlı sanat topluluklarına vitrin olan bölgenin en büyük sanat etkinliği.

Seattle Art Fair
Seattle Art Fair

10. Bookshops

Elliott Bay Book Company şehrin en eski kitapevlerinden biri, günümüzde online kitapçılar ne kadar popüler olsa da, Seattle’lılar bu nostaljik kitapevlerinde zaman geçirmeyi ve onlara katkı sağlamayı ihmal etmiyorlar. Genellikle kitapların üzerinde başka okuyucular tarafından ufak not kağıtlarına el yazısı ile yazılmış ufak kitap tavsiyeleri bulunuyor. Ben bu notları kitap konusunda verdiği bilgiler dolayısıyla çok yardımcı buluyorum. Bunun yanı sıra Amazon şehirde ilk fiziksel kitapevini açtı. Bu lokasyonda yer alacak kitapları da müşteri oylamaları, ilk siparişler, satışlar, küratörler ve Goodreads’teki sıralamalara göre belirliyorlar.

Bookshops
Bookshops

 

Yasemin Soyen

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.