Sanatçılarımızla 2023’e Doğru

Sanatçılarımız 2023’ten neler bekliyor, yeni yılda kariyerleri, üretimleri ve çok daha fazlası ile ilgili planları ve beklentileri neler sizin için sorduk.

Baysan Yüksel

2023 kendime daha geniş bir üretim alanı açmak istediğim bir yıl. Zihnimi işgal eden fikirleri gerçekleştirmek ve yeni dünyalar yaratmak için yoğun bir çalışma temposu içince olacağım. Sanat piyasasından beklentim; çeşitliliğe daha çok yer verilmesi, görsel sanatlar için ayrılan desteklerin arttırılması ve görsel sanat alanının daha görünür kılınması. Yıl içinde hem karma hem kişisel sergiler için hazırlanıyor olacağım. Çoğunlukla atölyemde üretim halinde geçireceğim bir sene beni bekliyor. Dolayısıyla sağlıklı olmak ve kuvvetli hissetmek öncelikli dileğim.

Baysan Yüksel hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

İrem Yılmaz

Yeni yıl benim için her şeyin tazelenmesi ve yeniliklere kucak açmak demek. 2023 yılında, üretim sürecimi daha da sürdürülebilir bir hale getirip, ortaya yeni işler çıkarmayı ve sergilemeyi hedefliyorum. Yeni yılda hem izleyici hem de sanatçılar için ulaşılabilir bir sanat piyasası diliyorum.

İrem Yılmaz hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Lütfiye Kösten


2023 benim için yenilenme, özgürleşme, umutların filizlendiği ve en önemlisi dünyamıza güzel şeyler getirmesini dilediğim bir yıl. 2023 yılında da çalışmaya üretmeye devam ederek, yurt dışındaki sergilerime ağırlık vermeyi ve farklı projelerde yer almayı planlıyorum.

Lütfiye Kösten hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Samet Öztürk

2023’te atölyemde çalışmaya devam edip dünyayı izleyeceğim. Ve çizeceğim. Zaman ve mekanı ilhamımın kuvveti ve kaynakları belirleyecek. Ben kendim gibi olmaya ve sıradan bir sanatçı ne kadar emek gösteriyorsa o kadar emek göstermeye devam edeceğim. Taa ki ilhamım beni zorlayana kadar. Benim yeni yılım henüz anlamını bilmediğim çizimlerimle başlayacak.

Samet Öztürk hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Nur Ernehir
Pandemi, küresel ısınma, savaşlar, ekonomik kriz, göç… Her ne kadar bu tür global sorunlar sanatçıların ilham kaynağı olsa da çözümlendiğini görmek güzel olurdu. Ufak da olsa bu küçük umudun kazanma olasılığı var. O yüzden 2023 bir “Umut” benim için. Bu yıl, akademik açıdan ilerlemeye devam ederken eser üretimimi biraz daha arttırmayı planlıyorum. Dijital Sanat benim için vazgeçilmez olsa da oluşturduğum tarzımı, farklı disiplinlerle adapte edebilme yoluna gidebilirim. Beş duyuya da hitap eden çalışmalar gibi… Genel sanat piyasası hakkındaki beklentim ise, ülkesel bazda baktığımda, pandeminin ve diğer problemlerin getirdiği, üzerindeki ölü toprağını atması olacaktır.

Nur Ernehir hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Kerem Topuz

Öncelikle 2023 yılı, cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olması sebebiyle sembolik bir anlam taşıyor benim için. Bu sembol; ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımı simgeliyor. Her şeyin bir önceki yıldan daha iyi olacağına dair düşüncelerimi pekiştiriyor ve gelecek planlarımı bu motivasyonla yapmamı sağlıyor. Şuan çalışmalarımdaki daha sadeleşen ve minimal bir anlatıma kayan anlatım tarzımı, farklı malzeme ve tekniklerle çeşitlendiriyorum. Belirlediğim konseptler dâhilinde üretimlerime ara vermeden devam ediyorum. Ancak son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik dengesizlikler, doğal olarak sanat dünyasını da etkiliyor. Enflasyonla birlikte artan fiyatlar, biz sanatçıların üretim maliyetlerine, dolayısıyla da fiyatlara yansıyor. Bu durum, uzun vadede çok sürdürülebilir görünmüyor. Ama diğer yandan, bu gelişmeler; sanatçıların dijital sanat üretimine yönelmesini sağlayabilir ve dolayısıyla bu alanda çeşitlenen bir üretim görmemiz mümkün olabilir. 2023 yılı hedeflerim arasında özellikle yurt dışında açmayı planladığım sergiler, senaryosu üzerinde çalıştığım bir sinema filmi ve yeni bir kitap projem var. Umarım bu hedeflerime planladığım gibi ulaşırım. Herkes için şahane bir yıl olsun.

Kerem Topuz hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Filiz Piyale Onat

Yeni yıl ile birlikte birkaç aydır kuramsal bağlamda hazırlandığım yeni bir serinin üretimine geçmeyi planlıyorum. Farklı malzeme ve teknikleri kullanacağım yeni çalışmalarım için heyecan duyduğumu söyleyebilirim. Bir yandan akademik çalışmalarıma da devam edeceğim bol araştırmalı ve bol üretimli bir yıl geçirmeyi diliyorum. Umarım pandemi nedeniyle sekteye uğrayan sanat piyasası için de hareketli ve keyifli bir yıl olur.

Filiz Piyale Onat hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

İpek Yeğinsü

2023’te, yaşadığımız topraklarda kadınların kültür ve sanat alanına katılımlarının önünü açan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlayacağız. Bu coşkunun etkinliklere nasıl yansıyacağını merakla bekliyorum. Öte yandan yeni yılda yapılacaklar listemin başında bireysel web sitemi yenilemek ve şu ana kadar yaptığım sanatsal, küratöryel ve akademik çalışmaların tümünü tek bir çatı altında toplamak geliyor. Ayrıca 2024’teki ikinci kişisel sergimin hazırlıklarını sürdürmeyi ve gerek Türkiye’de, gerek yurt dışındaki proje olanaklarını değerlendirmeyi planlıyorum. Sanatın toplumsal esenliğe hizmet ettiği ve sanat dünyamıza dayanışma ruhunun egemen olduğu yeni bir yıl diliyorum.

İpek Yeğinsü hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Osman Törer

Benim için 2023 yeni makineler demektir. Sanatsal anlamda kendi adıma yeni atılımların olacağı yıl diyebilirim. Akademik olarak da öğrencilerimle beraber kendimi geliştireceğim bir yıl olmasını ümit ediyorum. Yeni sergiler, yeni resimler ile izleyicilerin karşısına çıkmak için sabırsızlanıyorum. Kısacası eskiz defterimdeki yeni çalışmalarımı ve dahası yeni malzemelerle makinelerimi sunacağım bir yıl olacaktır. Bu vesileyle de herkesin yeni yılını kutlar, 2023’ün tüm sanatçı dostlarıma üretken bir yıl olmasını dilerim.

Osman Törer hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Haydar Akdağ

Hayatın öncelikleri ve sanat üretiminde olmazsa olmaz motivasyonun, dengeli bir sosyo/ekonomik ve politik gerilimlerden uzak zeminde; insanlararası iletişimin bir şanstan daha çok yaşam pratiğine döndüğü huzurlu bir yeni yıl diliyorum.

Olabilecek en güzel şey öncelikle yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen hala sanat yapabiliyor olmamız. O yüzden, kariyer dediğimiz burada yaşam seçimimiz. Üretimlerimiz birer duygu ve an temsillerimiz olarak dünyaya dolaşıma çıkmalı ve bu yönde çalışmayı kendime alt nota olarak olarak veriyorum. Uluslararası sanat fuarları, bütün vize sınırlamalarına rağmen o hayali sınırları aşıp özellikle Avrupa merkez şehirlerinde sergi açmayı diliyorum. Sanat piyasası tanımının bir “sanat iş birliği” adıyla anılmasını ve bunun; sanatçılar, sanat kurumları, sivil toplum örgütleri, bütün olabilecek iş kollarında (sanayi ve hizmet sektörü) üreten/çalışan/istihdam eden ve yerel yönetim işbirlikleriyle Sanatın Hayata Karışmasını diliyorum. Bu mega şehirlerimiz; İstanbul, İzmir ve Ankara’nın başta olmak üzere diğer şehirlerimizin de il kalkınma projelerine yaratıcı sektörleri, sanatçıları dahil etmelerini temenni ediyorum. En büyük iletişim zemini her daim sanat/edebiyat/müzik/sahne/kültür olduğunun göz ardı edilmediği katılımcı ve çoğulcu mutlu bir toplum olmamızı diliyorum. Kentlerin ‘Sanatçı ile yapacağı iş birliğinin’ meydana getireceği olumlu atmosferden besleneceğini, sanat ve sanat eserinin insanlarımızın önce kamusal alanda sonra bireysel alanlarında birer tercih motivasyonuna dönüşmesini ön görüyorum.

Mutlu yıllar! Neşeyle, Geçen günlerin güzelliği gelen günlerin güzelliği tamamlandığı yeni bir yıla MERHABA!

Haydar Akdağ hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Görkem Dikel

Ekonomi, stabilite açısından galericiler, sanatçılar ve alıcılar açısından zor geçen bir yılın ardından 2023 yılında stabilitenin biraz daha artmasını, çözülmesi imkansız görünen kur sorunlarının ve enflasyonun en azından stabil olmaya başlamasını, sanat dünyasında nitelikli bireylerin yurtdışına göç etmek zorunda kalmadan da sosyokültürel ve ekonomik beklentilerini karşılayabilecekleri bir ülke umut ediyorum. Toplumsal bazda ise artık daha uyanışta olduğumuz, insan-hayvan hakları, doğayı koruma, lgbt ve kadın hakları, İstanbul sözleşmesi gibi konularda daha büyük adımlar attığımız bir yıl olmasını temenni ederim.

Görkem Dikel hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Cem Onat

2023, kariyer bağlamında hem sanatçı hem akademisyen olarak benim için yeniliklerle dolu bir yıl olacak. Sanat üretimimde farklı mediumlar kullanarak kendimi daha iyi ifade edebileceğim sergiler açacağımı planlıyorum. 2023 yılının ilk aylarında gerçekleştireceğim kişisel sergimde bunun sinyallerini veriyor olacağım. Şimdiye kadar yaptığım üretim modellerinden farklı olarak, felsefi alt yapıyı, günümüz sorunlarıyla harmanlayarak izleyiciye sunmayı hedefliyorum.

Cem Onat hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Mihriban Mirap

Son yıllarda ülkemiz ve dünyada yaşanan tüm negatif olayların son bulmasını, yeni yılda tüm dünyada sağlık, huzur, mutluluk olmasını diliyorum. 2023’te yepyeni sanatsal etkinliklerde bir araya gelelim. Sanatın insan yaşamının gelişmesi için ve fikir özgürlüğünü yansıtabilmesi en güzel yol olduğunu düşünüyorum. 2023’te konuştuğumuz konular sanatçıların yeni projeleri, sergiler, tiyatrolar, sinema, müzik olması dileğiyle… 2023’te yepyeni projelerde görüşmek üzere.

Mihriban Mirap hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Hadra Tanrıverdi Birecik


2022 ve öncesinde yaşanan salgın tüm dünyayı, Türkiye’yi, özelinde beni de etkilediği uzun, dalgalı, karmaşık ve bazen zorlayıcı bir dönem oldu. Bu dönemi dönüştürerek atlatmaya çalıştım. Beni zorlayan şeyleri görmeye ve onlara sahici, çıplak bir gözle bakmaya cesaretim oldu. 2023’te sanatımla ilgili olarak beklentim, daha cesur, daha aktif daha deneysel işler üretmek. Farklı disiplinleri bir arada kullanarak dönüştürmek. Galiba kriz anlarında sanat her zaman iyileştirmeyi başarmış bir alan o nedenle şanslı olduğumuzu biliyorum. Yani elimizde sadece sanatımız olsa bile yapacak bir şeyler hep olacak. Çok az denediğim doğa resimleri yaparken buluyorum kendimi mesela. Belki de süreç ile birlikte doğaya bıraktığımız ayak izlerimizin ne kadar zarar verdiğini görmek çalışmalarıma yansımış olabilir. Keskin hatlarla oluşturduğum portreler daha bulanık ve belirsiz.

Kendimle ilgili olarak, Türk lirasının Döviz karşısında eridiği bu dönemde yine de daha çok ülke görmek istiyorum. Likya yolunu yürümek, tırmanmak, dalmak hepsini ertelemeden yapmak istiyorum. Tiyatroya başladım mesela. Yıllardır fırsat yaratamadığım bir konuydu. Yine zamanım çok az ama başka bir kapanmayı bekleyemem öyle değil mi?

Dolayısıyla evrensel, finansal, ulusal ve bireysel sonuçları olan bu sürecin her şeyin bir anda, birden bire olduğunu fark ettirmiş olması anı yaşamaya odakladı beni mesela. Zaman kavramı eridi yani. Uzun planlar kurmuyorum mümkünse -ama kendimi hayal kurarken yakaladığım oluyor elbette.
Şimdilerde ise daha çok kişiye sanat yapıtı nasıl ulaşır fikri oluştu bende. Artık uygun sayılabilecek fiyatlarla sanat alıcısı olunabilecek bir ortam, oluşmuş durumda diye düşünüyorum. Çünkü oluşan kriz ortamında elbette etkileri hala sürüyor, bir çok sanatçı atölyesini, sahnesini, enstrümanını bırakmak hatta elden çıkarmak zorunda kaldı. Bu durumda sanatçıya destek olmak ve sanat alıcısı olmak Sanatsal bir mesele bence.

2023 sanat piyasasının durumunu evrensel ve ulusal ağda yine piyasanın aktörleri yani koleksiyoner, galerici, yatırımcı, sanatçı ayağı belirleyecek. Herhangi bir beklentiye girmek muğlak olur bence. Sanatçı ancak bütün koşulların sağlanmış olacağını varsayarsak sanatına devam edebilir. Çünkü zamanın dinamiklerinin her şeyi değiştirecek güçte olduğunu gördük. Yaşayıp göreceğiz diyebilirim ancak.

Ancak şu söylenebilir: 2021’de toparlanma ivmesi gösteren sanat piyasasının 2022’de sigorta ve dağıtımı da içeren yüksek maliyetleri olan, pandemiden dolayı oluşan finansal kayıpları telafi etme çabası, reklam maliyetleri yüzünden düşüşe geçti denilebilir. Buna rağmen tüm dünyada Sanat Fuarları yine de büyük bütçelerle var olmaya devam etti. Çünkü çok büyük bir Pazar payı ve yatırım söz konusu. Bu düşüşe paralel olarak gelişen NFT, sanat dünyasında -dijital depolama alanı- kendine bir yer buldu.

Şimdilerde ise dijital sanat piyasası, 2023 NFT Bienaline hazırlanıyor. Bir anlamda geleneksel sanat dünyası ile dijital sanat dünyası arasında bir köprü niteliği taşıyacağa benziyor. Ocak-Şubat 2023’te 10 ayrı başkentte sergiler planlanıyor. Bu başkentlerden biri de İstanbul. Çok sayıda sanatsevere ulaşmak için katılımın ücretsiz olacağı etkinlik, 100den fazla sanatçının, 10 kişiden oluşan küratör ekibinin, danışman ve global ortakların katılması planlanıyor.

Hadra Tanrıverdi Birecik hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Elif Çelebi

2023 yılı benim için yeni başlangıçları ve değişimleri ifade ediyor. Herkes gibi ben de yeni yıla girerken pek çok hayal kuruyorum ve planlar yapıyorum. Bazılarını gerçekleştirebiliyorum, bazılarını da sonraki yıla devrediyorum. 2023 yılı içerisindeki en önemli planım; İstanbul’da ilk kişisel sergimi açmak ve üretimlerime aynı heves ve heyecanla devam etmek. Ayrıca teknolojinin ve yapay zekanın her geçen gün daha çok sanata entegre olmasıyla birlikte önümüzdeki yıl bu alandaki gelişmeleri de merakla takip ediyor olacağım. 2023 yılının herkes için iyi bir yıl olması dileğimle.

Elif Çelebi hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Deniz Defne Acerol

2023 senesine epey yoğun bir programla girdiğimi söyleyebilirim. Spor, sosyal hayat ve resim arasında bir denge tutturabilmeyi diliyorum 🙂

İnsanların resim kadar anlaşılması zor bir sanata bu kadar değer verip beni kariyerimin en başından beri destekledikleri için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tabii ki resimlerimde teknik ve estetik bir kalite yakalamak için yıllarca çok çalışmam gerekti ancak karşılığını bu kadar bereketli bir şekilde alacağımı tahmin edemezdim. Elimde oldukça çok bitirmem gereken proje var. Pek çok galeri ve şirket benden tasarım bekliyor. Yeni resimler yapmadığım için koleksiyonerlerim beni bazen uyarabiliyor :). Avrupa’da, yurt dışında yani ekonomik ve kültürel anlamda önde gelen bir ülkede yaşıyor olsaydım aynı durumda olur muydum diye düşünüyorum bazen. Umarım hayat şartları imkan verir ve bende hevesle, tutkuyla resim yapmaya devam edebilirim.

Deniz Defne Acerol hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Güliz Baydemir

Yeni yıla Ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği bir projeyle giriş yapıyorum. Ardından 5 ay boyunca farklı illerde gerçekleşecek bir sergi projesi içerisinde yer alacağım. Şubat ve Mart ayları İstanbul’daki festival ve karma sergi katılımlarıyla devam edecek. Bu yıl benim için hem akademik açıdan hem de sanat pratiğimi izleyiciyle buluşturabilmek açısından şimdiden çok yoğun ve verimli geçecek gibi görünüyor. Tüm destekçilerime teşekkür ediyor, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’ün tüm dünya için altın bir yıl olmasını diliyorum.

Güliz Baydemir hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Batıkan B. Bostancı

Gelmekte olan her yeni yıl umutları ve hayalleri içerisinde barındırır. Bu yıl içimde büyük bir coşku, farklı bir heyecan var. Son günlerini de yaşayarak geride bırakmakta olduğumuz bu yılın hayatımda ne kadar büyük değişimler bıraktığını geriye dönüp baktığımda daha iyi farkedebiliyorum. Bu yılın kazandırdığı birikim ve deneyimlerle arttırmaya devam ettiğim çalışmalarımla, önümüzdeki yıl içerisinde bir solo sergi düzenlemeyi planlıyorum. Kısıtlamaların az, özgürlük alanlarımıza müdahalelerin olmadığı güzel bir yıl diliyorum hepimize.

Batıkan B. Bostancı hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

Müge Ceyhan

Gelecek yıllar çocuklarımıza ve dünyamızdaki tüm minik varlıklarımıza özgürlük, yaşayabileceği güvenli alan ve hayal kurabilecekleri ilhamlar getirsin. Bizden daha fazla yıllara sahipler ve bu koca gelecek onları korkutmasın. İçinde bulundukları zaman dilimi organik renklerden çok sanal renklere sahip olsa da yaşamlarını kendilerine has renklerle inşa edebilecek kadar zamanları olacak. Tek dileğim doğanın dokularını öğrenip, ilham alabilmeleridir. Çünkü tüm gizem, hikaye ve güzellikler orada barınabiliyor. Bense bunları hikayeleştirmeye devam edeceğim. Her şeye rağmen üretmeye…

Müge Ceyhan hakkında detaylı bilgi ve tüm eserleri için tıklayın.

 

Kapak Görseli: Documenta 15. Fotoğraf:THOMAS LOHNES/GETTY IMAGES

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.