Gösterilen sonuç sayısı: 25

Görkem Dikel

1988 doğumlu Görkem Dikel, 2012 yılında tamamladığı lisans eğitimininin ardından yüksek lisans eğitimini de 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamladı. 2009-2010 öğretim yılını Sevilla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde geçiren Dikel, 2010’da İspanyol yazar Antonio Gala’nın kurduğu Fundación Antonio Gala’nın sanatçı bursuna Türkiye’den layık görülen ilk sanatçı oldu. Aynı yıl Sevilla’da bulunan Fundación Tres Culturas’ın üç ülkeden gelen genç sanatçıların katılımıyla Endülüs’te gerçekleştirdiği Plein-Air çalıştayına katıldı. 2015’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde pedagojik formasyon sertifikası aldı.

Yerel ve uluslararası birçok karma ve kişisel sergide yer alan Dikel, uluslararası basının da sıklıkla dikkatini çekiyor. Eserleri Amerika, Avustralya, İngiltere, Almanya, İtalya ve Türkiye’de özel koleksiyonlarda yer alan sanatçı Saatchi Art’ta “2014’ün En İyileri” seçkisine girdi.

Sanatçının eserlerinin plastik alt yapısını maddenin dört halinin birbiri arasındaki geçiş süreçleri ve uzay-zaman içindeki hareketleri oluşturur. Soyutlamacı bir biçim diliyle sanatçı, espas anlayışını fiziğin günümüzde vardığı nokta üzerine kurguluyor.

Maddenin uzaydaki dönüşümünü, hareketini ve varsayılan boşluk ile girdiği etkileşimi biçim anlayışının çekirdeği haline getirirken, ona jukstapozisyonlar ve süperpozisyonlar aracılığıyla alışılmadık boyutlar ve salınımlar ekliyor.

Katılar buharlaşıyor, sıvılar donuyor, hava katılaşıyor, arkada olan önde gözüküyor ve gerçekliği oluşturan atomlar bir perde gibi yırtılıyor. ‘%100 Kurgusal Boşluklar’ serisinde, evrenin kaçınılmaz ve akıl-sır ermez olguları, bireyin hayatına çat kapı girerek bir yabancılaşma hissi yaratıyor.

Bilim-kurgu, polisiye, ikonoloji ve masallar ve kişisel anılardan beslenen sanatçı kimi zaman boyanın her malzemeyi temsil edebilmesinden faydalanırken, kimi zaman da boyanın sadece kendisini temsil etmesini tercih ederek kolajı andıran resimlerle karşımıza çıkıyor.

Görkem Dikel’in Işıyan Portreler (Luminous Portraits) Serisi’ne ait neredeyse renk resmi diyebileceğimiz portrelerde modle etkisi ton zıtlığıyla değil renk zıtlığıyla veriliyor. Sanatçı, gün ışığı ve insan teninin sanat tarihindeki tezahürlerini anarken ışık ve varlıklar arasındaki ruhsal etkileşimi göstermeyi amaçlıyor.

2019 Türkiyeli Sanatçılar Müze Koleksiyonu Sergisi, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi – Lefkoşa
2019 Yaz Vakti, Nevmekan, Üsküdar Belediyesi – İstanbul
2019 Kozmik Geometri, Art50.net ile, Swissôtel The Bosphorus – İstanbul
2019 Hilal-i Ahmer Koleksiyonu Sergisi
2018 Tasarım Tomtom Sokakta, Sevil Dolmacı Art Consultancy ile
2018 95. Yıl Seçkisi, Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi, Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi
2018 Bir Yaz Gecesi Rüyası, karma sergi, Art50net ile, Casa Dell’Arte – Bodrum
2018 Karmaşık Düzlem, karma sergi, Küratör: İpek Yeğinsü, Merkür Galeri – İstanbul
2017 Art Sevilla Sanat Fuarı, Arquemi Estudio y Galeria de Arquitectura – İspanya
2017 La Noche en Blanco, Arquemi Estudio y Galeria de Arquitectura – İspanya
2017 Parallax Art Fair, Londra – UK
2017 Nilüfer Çalıştayı Sergisi, Nazım Hikmet Kültür Evi – Bursa
2016 Tutti Frutti, karma sergi, Teşvikiye Sanat Galerisi – İstanbul
2016 Sıcak, Çok Sıcak, karma sergi, Teşvikiye Sanat Galerisi – İstanbul
2015 Görgü Tanıkları, karma sergi, Rem Art Space – İstanbul
2015 Contemporary Istanbul, Berlin Istanbul Quartier – İstanbul
2015 Açık Depo, karma sergi, Mixer Karaköy – Istanbul
2015 Artist İstanbul Sanat Fuarı, Bahce I – İstanbul
2014 Şiirsel Geometri (Emre Doğrusöz ile), Anna Laudel Gallery – İstanbul

Satışta olan eserler

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.