Narodni Sanat Müzesi

Çek Cumhuriyeti’nin incisi Prag şehri denince akla ilk gelen yerlerden birisi Prag Ulusal Galerisi, nam-ı diğer Narodnie Galerie. Devlete bağlı bir kurum olan Narodnie Galerie’nin tarihi 18. Yüzyıl sonlarına uzanıyor. Aristokrat ve orta-sınıf mensuplarının sanatı halka anlatmak amacıyla kurdukları bu müze, geçmişte Güzel Sanatlar Akademisi ve Resim Galerisi olarak hizmet vermiş. Günümüzde 400.000’nin üzerinde esere ev sahipliği yapan Müze, Çek Cumhuriyeti’nin en geniş ve en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.

Müzenin zengin koleksiyonu şehrin içinde ve dışında yer alan birçok farklı binada sergileniyor. Bu bağlamda, Narodnie Galeri bir müze kompleksi olarak görülebilir. Örneğin, Prag dışında bulunan Kinsky Kalesi’nde Barok Dönemi eserleri ve Uzakdoğu Sanatı sergilenirken,  Frstat Kalesi’nde 19. Yüzyıl Çek Sanatı izleyiciye sunuluyor. Müzenin en önemli eserleri ise, kalıcı ve geçici sergilerine ev sahipliği yapan ana binası ise şehir merkezinde Hradcanske Meydanı’nda bulunan Sternberg Sarayı’nda.

prag

Sternberg Sarayı’nın geniş koridorlarında Avrupa sanat tarihinin en güzel örnekleri bizi karşılıyor.  Kronolojik ve tematik olarak düzenlenmiş bu sergileme alanlarında,  Orta Çağ Avrupa Sanatı’ndan başlayarak, 19. Yüzyıl sanat akımlarına, oradan ise 20. ve 21. yüzyıl sanatına uzanıyoruz.  Kapsamlı ve zengin koleksiyon eşliğinde zamanda yolculuk yapıyoruz. Bağışlar ve alımlarla uzun yıllar boyunca genişleyen bu koleksiyonda bize eşlik edenler ise Dünya’nın en büyük sanat ustaları, Picasso, Klimt, Van Gogh, Miro, Cezanne… Her biri Narodni Galerie’de bizi karşılıyor. Müzenin bir odası ise tamamen Picasso’ya, onun sanatçı kişiliği ve çalışmalarına ayrılmış. Bu odada usta sanatçının yaptığı iki oto portresini görmek mümkün.

pr

Avrupa Sanatının en güzel örnekleri, Çek ve Slovak sanatçıların en özel resim ve heykel çalışmaları, Uzakdoğu Sanatı ve daha fazlasıyla Narodni Galerie, uluslararası sanat ortamını Prag’a taşımaya ve köklü tarihinin hakkını vermeye her geçen gün devam ediyor.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.