Kırmızı Şehirde Moda ve Sanat: Yves Saint Laurent Müzesi Marakeş

Her şey, tasarımcı Yves Saint Laurent’in 1964 yılında tasarımlarından ilk örnekleri saklamaya karar vermesiyle başladı. 20. Yüzyılın ikonik haute couture moda tasarımcısı ve Mondrian hayranı olan Saint Laurent günümüze eşsiz bir koleksiyon bıraktı. Tasarımcının moda ve sanatı harmanlayan yaratıcı zekasını yakından tanıma imkanı sağlayan ve Ekim 2017’de açılan Yves Saint Laurent Müzesi, Marakeş’in kırmızı sokaklarında, Jardin Majorelle yakınlarında bulunan etkileyici binasında ziyaretçilerini bekliyor.

St-Laurent
Kaynak: thedailybeast.com

Marakeş Yves Saint Laurent Müzesi, Laurent’in adını taşıyan ve koleksiyonunu sergileyen iki müzeden biri. Müze, 400 m² alanda yaklaşık 4.000 adet giysi, 15.000 adet aksesuar ve modaevinin tarihine ışık tutan binlerce çizim, fotoğraf ve videoyu sergiliyor. Koleksiyonda sergilenen eserler arasında Yves Saint Laurent’in tasarladığı Mondrian elbisesi, le smoking ve safari ceketleri gibi ikonik parçalar, haute couture aksesuar ve çizimler, koleksiyon tahtaları, defilerden görüntüler ve müşteri defterleri gibi modayla alakalı her şey var. Aynı zamanda bu özel müzede edebiyat, resim, tiyatro ve sokak modası gibi farklı alanlardan izler görmek mümkün. Yves Saint Laurent’in Bernard Buffet tarafından 1958 yılında yapılan portresi ve Andy Warhol’un 1982 yılında yaptığı portre serisi özellikle dikkat çeken eserlerden.

Yves Saint Laurent Marakeş sokaklarında. © Reginald Gray. Kaynak: theguardian.com
Yves Saint Laurent Marakeş sokaklarında. © Reginald Gray. Kaynak: theguardian.com

Müzenin ve koleksiyonunun oldukça ilginç bir hikayesi var. Yves Saint Laurent, 1964 yılında koleksiyonlarına ait prototipleri tasarımlarına eşlik eden aksesuar ve objelerle birlikte saklamaya başladı. Uzun yıllar adeta bir koleksiyoner tutkusu ve titizliğiyle saklamaya başladı. Her yıl büyüyen zengin koleksiyonunu korumak amacıyla Yves Saint Laurent Vakfı’nı kurdu ve böylece tasarımlarını biriktiren ilk moda tasarımcısı ünvanına sahip oldu.

©Horst P. Horst, 1980. Photograph by Dan Glasser.
©Horst P. Horst, 1980. Fotoğraf: Dan Glasser.

Peki neden Marakeş? Tasarımcının yaşamında bu şehir oldukça özel bir yere sahip. Tasarımcı, Marakeş’i ilk defa 1966 yılında ziyaret etti ve şehri gördükten sonra Marakeş’in renklerine aşık oldu. 1980 yılında Pierre Bergé ile burda bir villa satın alarak Marakeş’in sakinlerinden biri haline geldi. Uzun yıllar burda yaşayan Yves Saint Laurent ayrıca birçok röportajında tasarımlarında Marakeş’in ruhu ve renklerini yansıttığını dile getirdi. Sanatçıyı bu şehirde yaşatan Müze, Fransız mimarlar Karl Fournier and Olivier Marty tarafından yönetilen Studio KO tarafından tasarlandı. Binada Marakeş’le özdeşleşen kırmızı tonlar, sanatçının elbiselerinin kıvrımlı ve düz çizgileri ve kumaş kesme tekniklerinden izler görüyoruz. Binanın içi ise, adeta Couture bir ceketin astarı gibi, kadife, düz ve parıldayan bir görünüme sahip.

Kaynak: www.thedailybeast.com
Kaynak: thedailybeast.com

120 m2’lik geçici sergi alanı ise moda, sanat ve tasarım dünyasından en özel sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzenin koleksiyonu ve sergilerine ek olarak müze aynı zamanda 5.000 kitaptan oluşan geniş kapsamlı bir kütüphane, 140 kişilik fuaye alanı, hediye dükkanı ve teras kafesine sahip.

Simge Erdoğan

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.