Great Women Artists

Phaidon yayınları tarafından yayımlanan Great Women Artists (Büyük Kadın Sanatçılar) adlı kitap sanat tarihine bambaşka bir gözle bakmamızı sağlıyor.

Ansiklopedik kaynak niteliğindeki kitapta 50 farklı coğrafyada yaşamış/yaşayan kadın sanatçının eserleri ve biyografileri yer alıyor. Kitabın kapağındaki Kadınlar yazısının üzerindeki çizgi, erkek egemen sanat tarihi yazımlarına gönderme niteliğinde. Kitap, kronolojik olarak 15. yüzyıldan başlıyor ve günümüze kadar uzanıyor.

Büyük Kadın Sanatçılar

Farklı disiplinlerle çalışmış 400 kadın sanatçının yer aldığı kitapta; Maria Abramovic, Niki de Saint Phalle, Yayoi Kusama gibi tanınmış sanatçıların yanı sıra sanat tarihi kitaplarında ismi az geçen ya da yaşadığı dönemde oldukça bilinen ancak hiçbir zaman yazılı kaynaklara girmemiş Angelica Kauffmann, Judith Layster ve Artemisia Gentileschi gibi sanatçılar da yer alıyor. Kitabın ismi, tanınan feminist sanat tarihçisi Linda Nochlin’in 1971 yılında yazdığı ‘Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?’/ ‘Why Have Been No Great Women Artists?’ adlı makalesinden yola çıkılarak belirlenmiş.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.