Cape Town Sanat Fuarı 2017

Bu yıl 5.si düzenlenen Cape Town Sanat Fuarı heyecanı şehrin her yerinde hissedilmeye başlandı. 17-19 Şubat tarihleri arasında Cape Town Uluslararası Kongre Merkezinde izleyicisi ile buluşacak fuar Güney Afrika galerileri dışında Afrika kıtası ve diğer ülkelerden katılımcılar ile gelişmeye devam ediyor. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin katılımı ile uluslararası görünürlüğünü arttırmayı hedefleyen fuarda 70’in üzerinde galeri, 30 ‘dan fazla bağımsız platform ve sanatçı bulunuyor.

abdoulaye-konate
Abdoulaye Konate, Cape Town Sanat Fuarı 2017.

Fuar programına bu sene eklenen UNFRAMED bölümü izleyiciyi büyük ölçekli 4 yerleştirme ile karşılayacak. Bu bölümde çalışmalarını görebileceğimiz sanatçılar Gallery MOMO’dan Mary Sibande, Everard Read/Circa’dan Liza Grobler, SMITH Gallery’den Michael Linders ve Katharien de Villiers. Heyecanla beklenen SMITH Galeri’ ye bağlı Michael Linders- King of My Castle (2017) isimli yerleştirmesi fuarın en çok ziyaret edilecek çalışmalarından biri olmaya aday. İziko müzesinin en etkileyici çalışmalarından biri olan “The Reign” ile adını Güney Afrika sanatında sık duyduğumuz Mary Sibande yeni yerleştirmesini ilk kez görücüye çıkaracak. Mary Sibande oldukça yükselişte olan bir sanatçı ve aynı zamanda 2013 Standard Bank Young Artist Award sahibi. Everard Read Galeri’ den Liza Grobler ise yerleştirmelerinde izleyiciyi,sanatı ve çevresindeki dünyayı birleştiren bir dil kurguluyor. Katharien de Villiers SMITH Galeri’ yi temsilen “A Human Carwash : a Declaration of the Independence of the Imagination and the Rights of Man to His Own Madness” isimli büyük ölçekli yerleştirmesi ile katılımcıyı delilik ve kurguların özgürlüğü arasında yolculuğa çıkaracak. CTAF 2017 bu yeni bölüm ile izleyicinin sanat ile etkileşimini daha kuvvetli hale getirmeyi hedefliyor.

16640608_1939725319593791_1044530945837049527_n
Unframed bölümünden Liza Grobler’in Barbed Wire Paradise is Exactly Where You Are isimli yerleştirmesi.

TOMORROWS/TODAY bölümü görünürlüğü artan sanatçılara yer verirken Diaspora’ nın çağdaş gerçekliği yansıttığı çalışmalarına da yer veriyor. Fuar küratörü Tumelo Mosaka tarafından kurgulanan bu bölümde 10 sanatçıya yer verilecek.

maurice-mbikayi-modern-shepherd-2016-momo-gallery
Maurice Mbikayi, Modern Shepherd, 2016, MOMO Gallery

Uluslararası görünürlüğü olan performans sanatçısı Donna Kukama, Chapter L: When Rain Clouds Gathered isimli canlı performansı ile 17 Şubat’ta katılımcılara yeni pratiklerini sergileyecek. SMAC Gallery tarafından temsil edilen bol ödüllü sanatçı Sandile Zulu; biyoloji, botanik bilim, felsefe ve tarihten beslenen çalışmalarını sergileyecek. Goodman Gallery 2014 yılında kaybettiğimiz genç sanatçı Thabiso Sekgala ‘nın fotoğraf çalışmalarına yer verecek.

EDITIONS bölümü Zanele Muholi, Candice Breitz ve David Goldblatt gibi oldukça tanınan Güney Afrika’lı sanatçıların baskıları oldukça ilgi göreceğe benziyor.

Doğası ile meşhur Cape Town’un sanat diline baktığımız zaman; canlı tasvirleri, manzara resimleri ya da şehrin politik geçmişine göndermeleri olan çalışmaları görmeye şaşırmamak gerekir.

Sergilenen fotoğraf baskılarında insan bedenine, fiziksel özelliklere odaklanan çalışmaların yoğunluğunu görüyoruz. Beden deformasyonları, doğa-insan ilişkisi üzerine kurguların hakim olduğu fotoğraf çalışmaları izleyiciyi kendine çekiyor.

Fuar boyu devam edecek paneller, sanatçı konumaları, katılıma açık yerleştirmeler, çocuk atölye çalışmaları, performans ve film gösterimleri katılımcılara sanat dolu bir haftasonu yaşatacak.

Fuarda sergilenen heykeller kıta olarak Afrika’nın üstün zanaat tarihini yansıtıyor. Heykel, Afrika sanat tarihinde önemli yeri olan sanat dallarından biri. Kaya resimlerinden süregelen zengin tarihini göz önünde bulundurduğumuz zaman el işçiliğinin oldukça geliştiği bu topraklarda heykel sanatının da bu denli gelişmiş olması oldukça olağan.

Art50.net, Cape Town Art Fair’ i sizin için  takip ediyor. Günlük olarak gelişmelerden haberdar olmak için bu sayfayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

(İnstagramFacebookTwitter)

2017 fuar ajandamız için tıklayın.

Cape Town’ ın sanat rotasını derlediğimiz Cape Town Top 10  içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.