Ai Wei Wei – Vivos, Coronation, Cockroach

Provokatif ve politik işleriyle dikkat çeken aktivist sanatçı Ai Wei Wei, 2020 yılında da dünyanın farklı coğrafyalarını sarsan problemleri bireysel ve toplumsal ölçekte incelemeye devam etti. Wei’nin Meksika’da bir uyuşturucu karteli tarafından kaçırılan 49 öğrencinin hikayesine odaklanan “Vivos”, dünyayı etkisi altına alan pandeminin sıfır noktasında yaşananlara odaklanan “Coronation” ve Hong Kong’da düzenlenen hükümet karşıtı protestoları ekrana taşıdığı “Cockroach” belgeselleri 2020’nin en dikkat çekici belgesel yapımları arasında yer aldı.

Ocak 2020’de gösterime giren “Vivos”, Meksika’nın Guerrero bölgesinde yer alan bölgeden kaçırılan öğrencilerin geride kalan ailelerine odaklanıyor. “The Rest” ve “Human Flow” gibi büyük ölçekli mülteci krizlerine odaklandığı yapımlardan sonra Wei, “Vivos” ile öğrencilerin ailelerinin günlük rutinlerini, hak arayışlarına dair girdikleri süreçleri ve protestolarını içeriden bir bakış ile izleyiciye aktarıyor.

Vivos
Vivos

Wei’nin, Ağustos 2020 tarihli “Coronation” belgeseli, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüsün etkilerini kentte yaşayan insanlar tarafından çekilen görüntüler ile gözler önüne seriyor. Bir çiftin, kuryenin, hemşirenin, doktorun ve inşaat işçisinin sıkı sağlık önlemleri altında sürdürmeye çalıştıkları düzenlerini eksene alan yapım, Çin hükümetinin virüs sürecini kriz yönetimi aracılığıyla nasıl bir sosyal kontrol ve denetleme mekanizması haline getirdiğinin de altını çiziyor.

Coronation
Coronation

Wei’nin 2019 yılında başlayan, Hong Kong ve Çin arasında yürürlüğe koyulması planlanan yeni bir yasa tasarısının ateşlediği Hong Kong protestolarını mercek altına aldığı Aralık 2020 yapımı “Cockroach”, olayları kitlesel bir hareket olarak ele alıyor. Sanatçı sosyal medya üzerinden örgütlenen ve kimliklerini gizleyen protestocuların eylemlerini tek bir karaktere odaklanarak anlatmak yerine olaylara bütüncül ve toplumsal bir yaklaşım ile ele almayı seçiyor.

Cockroach

Sanatçının çevrimiçi platformlar üzerinden paylaştığı filmlerini Vimeo üzerinden oluşturacağınız bir istek ile izleyebilirsiniz.

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.




      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.