2023’te Yeni Müzelere Bir Bakış

2022 yılı, pandeminin 2 yıl boyunca getirdiği durgunluğun ortadan kalktığı, sanat çevresinin yeniden hareketlendiği bir yıl oldu. Düzenlenen pek çok sergi, sanat yarışmaları, bienal ve bienallere paralel gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra, özellikle İstanbul’da yeni açılan müzeler, kentin kültür-sanat ortamını canlandırdı.

Bu müzeler arasında kuşkusuz geniş koleksiyonuyla en dikkat çekenlerden biri Ekim ayında Kalıcı Koleksiyon Sergisi ile kapılarını sanatseverlere açan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi. Bir diğer önemli mekân ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İBB Miras tarafından yapılan başarılı restorasyon sonrası açılan Cendere Sanat Müzesi. 1902 yılında Cendere Hamidiye Su Pompa İstasyonu olarak inşa edilen yapı, 390 yaşında bir çınar ağacının da bulunduğu bahçesiyle sanatseverlere kentin periferisinde sakin bir alternatif sunuyor. Açılan müzeler İstanbul ile kısıtlı değil elbet; 2020 yılındaki depremde zarar gören İzmir Resim ve Heykel Müzesi de geçirdiği onarımın ardından geçtiğimiz yıl açılan bir diğer müze.

2023 yılının ilk çeyreğinde açılması heyecanla beklenen en kapsamlı müze ise mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano tasarımı binasıyla İstanbul Modern. Açılış hazırlıkları devam ederken, İngiliz heykel sanatçısı Tony Cragg’in müzeye uzun süreli ödünç verdiği 6 metre yüksekliğindeki bir çalışması İstanbul Modern’in girişine yerleştirildi. Hemen karşıda, Boğaz’da restorasyonu devam eden Kız Kulesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre bu yıl içinde müze olarak açılacak bir diğer yeni mekân.

Kapak Görseli: Fotoğraf: Cemal Emden— İstanbul Modern’in izniyle

 

Aygen Demiriz

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.