15. İstanbul Bienali Üzerine Görüşler

Sanat ortamımızın önemli isimlerinden Anna Zizlsperger, Huma Kabakcı, Mine Küçük ve Ömer Özyürek’e sizin için bienalden neler beklediklerini sorduk.

Anna Zizlsperger (Exhibist, Kurucu)

Anna Zizlsperger
Anna Zizlsperger

15. İstanbul Bienali için çok heyecanlıyım. Yerel sanat ortamı bienalin getireceği enerjiye gereksinim duyuyor. İnsanların geçtiğimiz yılın bütün o korkunç olaylarının ardından bienalin Türkiye sanat ortamını dünyanın geri kalanıyla yeniden buluşturacağı umuduyla ve motivasyonuyla dolu olduklarını hissedebiliyorum. Bence küratörler, tam da şimdi Türkiye’ye gelmenin ve eleştirel, sanatsal söylem üretmenin her zamankinden daha önemli olduğunun altını çizerek harika bir iş yaptılar.

 

Huma Kabakcı (Koleksiyoner, Küratör)

Huma Kabakcı
Huma Kabakcı

Bu yılki İstanbul Bienali’nin küratörlerinin Elmgreen ve Dragset olduğunu duyduğumda çok heyecanlandım; çünkü aklıma 53. Venedik Bienali’nde görmüş olduğum İskandinavya ve Danimarka Pavyonu’nda işbirliği içinde yaptıkları ‘The Collectors’ adlı sergileri geldi. Bu sanatçı ikilisinin ‘iyi bir komşu’ teması ile izleyicileri espiri anlayışlarıyla ve sanatçı seçimleriyle etkileyeceklerinden eminim.

 

Mine Küçük (Eğitmen, Müzeolog)

Mine Küçük
Mine Küçük

Bienalde rehberlerin eğitiminden sorumlu olduğum için şimdiden sanat eserleri hakkında okumalar yapmaya başladık. Bence küratörler hem günümüz için anlamlı bir kavramsal çerçeve oluşturmuşlar, hem de eserleri özenle seçmişler. İzleyicilerin kolayca gezecekleri ve zevk alacakları bir bienal süreci olacağını düşünüyorum.

 

Ömer Özyürek (Koleksiyoner)

Ömer Özyürek
Ömer Özyürek

15. İstanbul Bienali’nin ‘iyi bir komşu’ temasıyla insan, yaşam ve mekan ilişkilerini irdeleyen, günlük yaşamımızda karşılaştığımız sorunları, bireysel, ortak ve kamusal alan özgürlüklerini, karşılıklı hoşgörü ya da hoşgörüsüzlükleri sorgulayan bir çerçevede şekillenmesini ve izleyiciye bu kavramlar üzerinden eserler sunmasını bekliyorum. Son bienalden beri oldukça durgun seyreden sanat piyasasının ve sanata azalan ilginin, bu bienal ve etrafında organize olan diğer sanat etkinlikleriyle birlikte tekrar canlanacağını düşünüyorum.

15. İstanbul Bienali ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.