Gösterilen sonuç sayısı: 21

Umut Yalım

1984’te İstanbul’da doğan Umut Yalım, St. Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra University of the Arts London, Chelsea College of Art & Design’da Plastik Sanatlar üzerine Lisans; University of the Arts London, Camberwell College of Arts’ta Kitap Sanatları üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2008’de Türkiye’ye dönerek, 2008-2010 yılları arasında Milliyet Cadde’de çalıştı. Görsel sanat üretimlerinin yanısıra edebiyat çalışmalarını da sürdürmektedir. Kendini anti-sanatçı olarak tanımlayan Umut Yalım, sanatını şu sözlerle ifade ediyor:

‘’Sanattan anti-sanata geçmemin nedeni, sanat piyasasındaki tekelleşme ve sanatın özneden bir nesneye dönüşmesi; dönüştürülmesidir. Günümüzde sanatçı sanat yapıtı yapacağına, sanat yapıtının kendisine dönüşmüştür. Ben de yapıtlarımda bu yapay süreci ve dönüşümü irdeliyorum. İrdelerken kullandığım başat gereçler yazı ve beni yansıtması için yarattığım kişilik Uyumsuz Rockabilly’dir. Bu yapay süreç ve dönüşüm görsel belleğimize yapılan algı hücumuyla gerçekleşiyor. Yapıtlarımdaki amacım, bu algı ve görsel tahakkümle dalga geçmek ve bunu hicvetmektir.

Yazı; Rene Magritte’in Bu bir Pipo Değildir çıkışına yapılan bir görsel bellek göndermesidir. Yazı ile güncel sanattaki kalıplaşmış algıları çarpıtarak kendi çizim dilimi yaratmaya çalışıyorum çünkü sonuçta; yazı da bir çizidir. Buna da, WritingArting diyorum.

Uyumsuz Rockabilly de, adı üstünde uyumsuzluğu ile içinde bulunduğu sanat – piyasa tekelini duruşu ve sözleriyle eleştiriyor ve kendi algısını kalıplaşmış algı karşısında yaratmaya çalışıyor. Ayrıca, Rockabilly sözcüğü ve kavramının tarihsel ve toplumsal çıkış noktası da bu duruşumu sanatsal anlamda destekliyor çünkü bu kavram İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Amerikan alt gençlik kültürününün yerleşik düzene karşı yaptığı bir çıkıştır. Yapıtlarımda da bu çıkışı amaçlıyor ve bu konuda kendime yeni alanlar açmaya çabalıyorum.’’

2022 Odada, Senkron x Galeri Bu – İstanbul
2021 All in one 02, Art50.net ile, Galeri Bu – İstanbul
2018 Uyumsuz Rockabilly, kişisel sergi, Gama Galeri – İstanbul
2018 Egos XV Arte Borgo Gallery – Roma
2017 Artist İstanbul Sanat Fuarı, Ütopya Proje Alanı – İstanbul
2017 Art Below, Regent’s Park, Le Dame Gallery – Londra
2016 The Old Truman Brewery – Londra
2016 Louvre Carousel Art Fair – Paris
2015 Savunmadan Seken Ruhlar, kişisel sergi, Galeri Bu – İstanbul
2014 Bir Zamanlar Londra’da 2, kişisel sergi, Galeri Bu – İstanbul
2015 Parallax Art Fair – Londra
2014 Art Below Summer Show, The Muse Gallery – Londra
2014 Contemporary Venice
2013 Bir Natürmortun Anatomisi, kişisel sergi, Galeri Bu – İstanbul
2013 Güzel Ol ve Sus, kişisel sergi, Galeri Bu – İstanbul

Satışta olan eserler
Satılan eserler

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.