Oğulcan Arslan

1992, İzmir doğumlu Oğulcan Arslan, lisans eğitimini 2016-2020 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde tamamladı. 2020 yılından beri Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.

‘’Ben sürekli kendini yenileyen ve gelişime odaklanan bir fotoğrafçı ve görsel hikâye anlatıcısıyım. Amacım dünyayı tam olarak algılamak ya da değiştirmek değil, dünyama anlam katmaktır. Bu insani davranışımın yaratıcılığımı tetiklediğini ve hayal dünyamı fotoğrafa yansıtabilmeme destek olduğu kanaatindeyim. Dünyayı algıladığım şekilde direkt olarak anlatmaya oldukça yakınım.’’

Oğulcan Arslan’ın sisli bir turkuaz rengin baskın çıktığı “Giydim Cenevre Zırhını” serisindeki fotoğrafları, günlüğünden koparılmış ve bir araya getirilmiş sayfalar gibi. Arslan’ın açıkladığı hâliyle her fotoğraf bir harfi, kelimeyi, bazen de bir noktalama işaretini temsil ediyor; dolayısıyla karşımıza çıkan diptik, triptik ve tek fotoğraflar birer metin olarak da okunmaya açıklar.

Arslan’ın kronolojik bir çizgiyi izlemeyen anlatısının parçaları, belirli bir düzen içinde birbirlerinde yankılanıyor ve toplamda sanatçının yolculuğunu belgeliyorlar. Fotoğrafı hayatını anlamlandırma, sözlü olarak ifade edemediği duygularını aktarma aracı olarak kullanan Arslan’ın bir anlık algısını, orada ve o anda yaşadığı hisleri merceğinden süzülen manzaralar ve detaylarla izleyebildiğimiz işler, tek başına ya da kimi zaman ikili ya da üçlü üst üste bindirmelerle yeni kurgular içinde veriliyor ve bütünde şiirsel bir mozaik ortaya çıkarıyorlar.

Sanatçının ‘’İnci’’ serisi ise Burgazada’da çalışmadıkları yani at arabasında insanları taşımadıkları süre zarfında, sabah uyanıp yemeklerini yedikten sonra ahırlarından salınıp, akşamüstü saat 6’ya kadar adada özgürce dolaşan atları merkezine alıyor. John Berger’ın dediği gibi hayvanlar doğar, sezgileri vardır ve ölümlüdürler, bu bakımdan insana benzerler. Mağaraların, dağların, denizlerin sırlarına benzemeyen, özellikle insana hitap eden sırları vardır. Sanatçının gözlemlerindeki arayış, bir bakıma bu sırrın izleridir.

2021 One Akaretler – İstanbul
2021 Mamut Art Project – İstanbul
2021 Helsinki Photo Festival – Finlandiya
2021 Stranger Things, Summart Art Center – İstanbul
2021 FreshEyes Talents, Haute Photographie Gallery – Amsterdam
2020 BASE İstanbul
2020 Artist Photobook: Leporello Books – Origini Edizioni (ROMA) All The Rivers Flow in the Nuthouse
2019 Unsafe – Immigrantopolis (Trieste Photo Days) – Polonya
2019 Geniş Açı Project, Interpreting Istanbul Encyclopedia with Photography – Salt Beyoğlu
2018 3. İstanbul Photobook Festival, MSGSÜ FUAM, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

2021 ArtDog Magazine
2021 GUP Magazine
2021 Sarab Mag
2021 L’intervalle Blog, Photobook Review
2020 PHMuseum – StoryOfTheWeek
2020 ArtDoc
2020 L’oeil de la Photographie
2020 Discarded Magazine
2020 Edge of Humanity
2019 Dodho Magazine

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.