Gösterilen sonuç sayısı: 33

Filiz Piyale Onat

1982’de İstanbul’da doğan Filiz Piyale Onat, 2015’te Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nü bitirdi ve 2017’de Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Yüksek Lisans programını tamamladı. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Altonale Festivali kapsamında Frise Galeri tarafından workshop ve sergi etkinliğine katılmak üzere Hamburg’a davet edilen sanatçı, 2019 yılında İtalya’da Floransa Sanat Akademisi’nde “Desende Akademik Yöntemle Figür Çizimi” workshop programına katıldı. Sanatçı, halen Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Anabilim Dalı, Doktora (Sanatta Yeterlik) programında öğrenimini tez aşamasında sürdürmekte ve araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Filiz Piyale Onat’ın sanatındaki dağ, kayalık ve durgun su betimlemeleri, sessizlik ve yalnızlık kavramlarını yansıtan birer araç niteliği taşır. Kompozisyonlarına iki boyutlu, görkemli, dingin doğa manzaraları ve içlerine yerleştirdiği üç boyutlu, küçük ölçekli, çoğunlukla insan yapımı tekil öğeler arasındaki gerilim egemendir. Sanatçı, bu gerilim üzerinden bireyin yalnızlığına işaret eder.

Filiz Piyale Onat’ın, kimi zaman yıldızlı bir gökyüzü kadar dingin, zaman zaman dinleyicinin ruhunu karartan bulutlar ile gölgelenen “noktürn”leri yorumladığı son dönem resimlerinde doğanın güzelliği ve insanın doğadaki yeri sorgulanıyor. “Geceden ilham alan müzikal kompozisyon” anlamına gelen “noktürn”ün en çarpıcı örneklerini yaratan Frédéric Chopin’in, yaşamı boyunca yayınladığı 18 noktürn ile aynı ismi taşıyan resimlerde kullanılan farklı tekniklerle birlikte izleyicinin doğa ile olan karmaşık ilişkisine dikkat çekiliyor.

Sanatçının ARTLOG’daki söyleşisini bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

2020 Nocturne, kişisel sergi, Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi – Ankara
2020 Tatavla Son Durak, Kurtuluş Eski Rum Okulu – İstanbul
2019 Kozmik Geometri, Art50.net ile, Swissôtel The Bosphorus – İstanbul
2018 Büyük Buluşma, Erciyes Üniversitesi – Kayseri
2017 İki Kuşak Bir Arada, Türkan Saylan Kültür Merkezi – İstanbul
2016 GizArt Gallery, karma sergi – İstanbul
2016 Mixer Sessions II, Mixer – İstanbul
2016 Altonale 18, Frise Gallery – Almanya
2015 M’art Galeri, Grup Sergisi – İstanbul
2015 PostHocII, Mine Sanat Galerisi – İstanbul
2015 EgeArt Genç Sanat Yarışması Sergileme Ödülü, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi
2015 DYO Sanat Yarışması, Sergileme Ödülü
2015 Genç Etki, KAV Sanat Galerisi – Ankara
2014 UPSD Genç Etkinlik, Sergileme Ödülü
2014 Mamut Art Project – İstanbul
2014 Peker Sanat Ödülleri Sergisi, Peker Sanat Evi – Ankara
2013 Küçük İşler II, KAV Sanat Galerisi – Ankara
2013 EgeArt Genç Sanat Yarışması Sergileme Ödülü, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Satışta olan eserler

    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.