Esra Yıldırım

1984 yılında Bursa’da doğan Esra Yıldırım, 2006 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2015 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan sanatçı 2017 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doktora programına devam ediyor. Sanatçı, yayınladığı akademik makalelerin yanı sıra, İstanbul Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmeni olarak çalışıyor ve yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergi, kongre ve sempozyumlara katılıyor.

Esra Yıldırım, kendisini ana unsurlardan biri olarak betimlediği çalışmalarında, bireyselliği yıkıp motiflerin içinden çıkan saydam figürlerle ‘biz’i işaret ediyor. Kendi kültürünün birer parçası olan, halı-kilim, görsel, motifsel, yaşamsal, duyumsal imge formlarını her resminde tekrar eden sanatçı, izleyiciye kendi dünyasının kapılarını aralıyor. Çevresini saran yer ve duvar halıları, kilimler, kanaviçeler, danteller gibi görsel öğelerle birlikte, sanatçı yüzeydeki her şeyi birbirinin içine geçiriyor. Resimlerinde kendisini hem gerçeklik, hem kurgusal, hem de duyumsal olan üzerine düşünmeye ve düşündüklerini yüzeye vurmaya zorluyor. Esra Yıldırım’ın resimleri, portrelerin arkasına gizlenmiş bir takım düşünme, duyumsama, hissetme ve buna benzer bileşimlerin gerçekten hayale uzanan, tıpkı bir romanda ayrı ayrı yazılmış olan bölümlerin bir çatı altında, tek bir kitap içerisinde bulunması gibidir.

Sanatçının ARTLOG’daki söyleşisini bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

2020 Andy Warhol Pop Art Sergisi bünyesinde, McArt Loft, Uniqexpo – İstanbul
2020 Türkiye Sanatçıları Sergisi, Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi – Kıbrıs
2020 Son’Oportre, kişisel sergi, Mira Koldaş Sanat Galerisi – Ankara
2019 İki Nesil Bir Portre, Taksim Sanat – İstanbul
2019 Kış Mektupları, Arda Sanat Galerisi – Ankara
2019 Kızılay Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sergisi – İstanbul, İzmir, Antalya
2019 100 Portre, Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı Muhsin Kut Sanat Galerisi – İstanbul
2019 Bahar Şenliği, F Sanat Galerisi – İstanbul
2018 Uluslararası Engravist Kültürel Miras Baskıresim Sergisi, Yıldız Teknik Üniversitesi – İstanbul
2018 Yeni Aralık, Galeri Soyut – Ankara
2018 II. Uluslararası Sanat Eğitimi Araştırmaları Sempozyumu Sergisi, CerModern – Ankara


    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.