Deniz Doğruyol

1977 yılında İzmir’de doğan Deniz Doğruyol, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – TV – Fotoğraf Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2012 – 2018 yılları arasında Los Angeles’de yaşadı ve Saddle Back Fine Arts’da resim üzerine eğitim aldı. Amerika ve Avrupa’da birçok sergide yer alan sanatçı, 2018’de İstanbul’a döndü ve çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürüyor.

Deniz Doğruyol, eski fotoğraflar ve buluntu objelerle oluşturduğu ‘’Erkek Gibi Kadın’’ Serisi’nde erkek gibi kadın olma söylemine bir ironi yaparken erkek fotoğraflarını kadınsılaştırır, kullandığı bozuk sürülmüş kırmızı ruj ile bu söylemdeki uygunsuzluğa gönderme yapar.

Sanatçının Yaralar Serisi’ne ait heykelleri eski oyuncak bebek parçalarından yapılmıştır. Eserlerdeki amorf görünüm, doğduğumuz günden itibaren aldiğimiz içsel yaralarımızı simgeler. Ellerinde sargı bezi taşıyan oyuncaklar yaralarımızı sarmalayan en yakın arkadaşlarımız, ayakkabı yerleştirmesi ise aldığımız yaralarla hayata attığımız adımların temsilidir.

İskambil kartları kullanılan Kırk’lanmak Serisi’nde ise sanatçının kullandığı her bir kart kadının yaşam döngüsündeki evrelerini temsil eder.

Sanatçının ARTLOG’daki söyleşisini bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

2020 Step İstanbul, Galeri Bu Galata ile – İstanbul
2020 Benimle Başlamadı, kişisel sergi, Galeri Bu Galata – İstanbul
2019 Sanatçıdan Sanatçıya, Bazaart projesi, Büyükdere35 – İstanbul
2018 Dinamo, Büyük Efes Sanat – İzmir
2016 San Diego Art Festival
2015 Step in Time, kişisel sergi, The ARTery Gallery Costa Mesa – Los Angeles
2015 Los Angeles Turkish Consulate TAAB Exhibition – Los Angeles
2015 Art Monaco
2014 Artic Blue Gallery & Art Space Ibiza
2014 Art En Capital Paris
2014 Through The Eyes of a Woman – North Carolina
2013 Sawdust Art Festival – Los Angeles
2013 Edito, Galeri Bu Galata – İstanbul


    If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
      Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.