Fütüristik, Sıradışı ve Eşsiz: Niterói Çağdaş Sanat Müzesi

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi (MAC) Rio de Jenerio şehrine bağlı Niterói kentinin en ikonik ve en dikkat çeken binası. 5 yıllık çalışma sonucunda 1996 yılında kapılarını açan müze, dünyanın sayılı eserleri arasında gösteriliyor. Brezilya’nın tanınmış mimarlarından Oscar Niemeyer’ın mimari dehasının ürünü olan fütüristik bina, kimine göre bir tabağı, kimine göre bir kadehi, kimine göre ise bir uzay gemisini andırıyor. Binanın sıra dışı mimarisi ve denizin tam ucundaki konumunu gördüğünüzde hayranlık duymamanız mümkün değil. Doğa ve sanatla muhteşem bir uyum içinde olan Niterói Müzesi, bakanda hafiflik ve canlılık hissi yaratıyor.

Niteroi museum
Fotoğraf kaynağı: midcenturyhome.com

Binanın ikonik mimarisinin başlı başına bir sanat eseri olarak kabul gördüğünü söylemek mümkün. Mimar Neimeyer eserini yerden yükselen, kayanın içinden çıkıp sürekli büyüyen bir çiçeğe benzetiyor. Guanabama Körfezi’ne açılan büyük bir kayanın ucunda duran binanın ayağını çevreleyen 50 metrekare çapında, 2000 metrekare genişliğindeki dairesel bölge bina mimarisinin en önemli unsuru.

Niteroi museum
Fotoğraf Kaynağı: yellowtrace.com.au

Müzeye 98 metre uzunluğundaki kırmızı betondan yapılmış kıvrımlı bir rampadan geçerek ulaşıyorsunuz. Kapıdan içeri girdiğinizde ise 4 katlı aydınlık bir bina ile karşılașıyorsunuz. Müzenin zemin katında bar, restoran ve 60 kişilik bir konferans salonu, 1. katında resepsiyon ve ofisler, 677 metrekare genişliğindeki 2. katta koleksiyon eserleri bulunuyor. Üçüncü kat ise uluslararası sanatçıların geçici sergi ve enstalasyonlarına ayrılmış. Tüm katları çevreleyen, doğal ışığı ve denizden gelen yansımayı içeriye alan geniş camlar ise muhteşem bir seyir sağlıyor.

Niteroi museum
Fotoğraf kaynağı: Niterói Müzesi

Müzenin bir diğer sıra dışı özelliği ise tabanına yerleştirilen 817 metrekare genişliğinde, 60 cm derinliğindeki havuzu. Binanın ayağını çevreleyen havuz, Niterói’nin su ile olan ilişkisine gönderme yapıyor. Aynı zamanda modern mimarinin önemli simgelerinden biri olarak gösterilen havuz, bir yandan binanın doğa ile olan etkileşimini gözler önüne sererken bir yandan da bakanda hafiflik hissi uyandırıyor.

Niteroi museum
Fotoğraf kaynağı: Niterói Müzesi

Niterói Müzesi’nin yaklaşık 2.000 eserden oluşan koleksiyonunda ise Modern ve Çağdaş Brezilya sanatının en özel örneklerini görüyoruz. Resim ve heykellerden oluşan zengin koleksiyon, dünyaca ünlü koleksiyoner Joao Sattamini’nin 1966 yılında Milano’da başlayan ve 1969 yılında Brezilya’ya dönmesiyle artarak çoğalan sanat tutkusunun ürünü. Koleksiyondaki Aluísio Carvão, Dionísio Del Santo ve Paulo Roberto Leal gibi nesillere ilham kaynağı olan yıldız sanatçıların eserleri 1960’lerden günümüze Modern ve Çağdaș Brezilya sanatındaki gelişmelere ışık tutuyor. Müzenin en üst katında düzenlenen geçici sergiler ise uluslararası sanatçıların işlerine ev sahipliği yaparak sanat dünyasındaki güncel trendleri Brezilya’ya taşıyor.

2017 yılında Niterói’de gerçekleşen Louis Vuitton şovunun müze için özel bir yeri var. 2.500 metrekarelik açık alanı bir moda festivaline dönüştüren defile, tamamlanan bina yenileme projesinin açılış programı kapsamında düzenlendi. Son yıllarda artan moda-sanat işbirliklerinin en önemli örneklerinden biri olarak gösterilen Louis Vuitton 2017 Cruise defilesi, müzenin spiral merdivenlerini muhteşem bir podyuma dönüștürerek dünya moda camiasının gözlerini Niterói’ye çevirdi.

Niteroi museum
Raimundo Rodriguez “Latifúndios” (2014). Fotoğraf kaynağı: Niterói Müzesi

Koleksiyonu, konumu ve mimarisiyle büyüleyen bu müzenin dışına çıktığınızda ise Rio de Jenerio’nun nefes kesici güzelliği ile karşılaşıyorsunuz. Bu yönüyle düşünüldüğünde Niterói Müzesi’nin ziyaretçilerini mimari, tabiat ve sanat arasındaki olağandışı ilişkiyi keşfetmeye davet ettiğini söyleyebiliriz. Gerçeküstü binası, benzersiz sanat deneyimi ve doğanın tam kalbindeki konumu Niterói’yi eşsiz kalıyor. Böylece her geçen gün fark edilmeye, konuşulmaya ve dünyanın en ikonik müzelerinden biri olmaya devam edeceğe benziyor.

 

Simge Erdoğan

  If your proposal is evaluable, a return will be made within 5 working days. If you do not get a response to your offer within 5 working days, it means that your offer is not likely to be evaluated.
   Teklifinizin değerlendirilebilir olması durumunda en geç 5 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. 5 iş günü içerisinde teklifinize yanıt alamamanız teklifinizin değerlendirilme olasılığı bulunmadığı anlamına gelmektedir.    Love, Share, Live with Art

    Turkish and world art market, new works and artists
    Subscribe to our newsletter to follow us closely.